כותרת
> C;
1/1
סטיילינג ועיצוב הבית

איך למגן ולהנגיש את הבית לקראת הגיל השלישי

נהריה סטיילינג ועיצוב הביתפורסם: 24.04.22 , 15:31ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

יותר ויותר אנשים שמתקרבים לגיל השלישי מתכננים להמשיך להתגורר בביתם. דור זה, שנהנה מאורח פעיל ותוסס יותר מהדורות הקודמים, יכול היום ליהנות מפלאי הטכנולוגייה ומזמינות רחבה יותר של שירותים (כמו משלוח ארוחה עד הבית), שמקלות עליהם להמשיך ולחיות בביתם באופן עצמאי.

אמנם, לא כל אדם מבוגר יכול לנהל את חייו באופן עצמאי לנצח, אבל ישנם שינויים רבים, כמו מאחז יד בחדר האמבטיה או אסלה גבוהה בשירותים, שיכולים להפוך את סביבת המגורים לבטוחה ופונקציונלית יותר.

הנה כמה טיפים לשינויים בבית התומכים בהזדקנות במקום, והופכים אותו למוגן ונגיש יותר לאדם המזדקן:

  1. לבנות תכנית. הצעד הראשון להפיכת הבית שלכם לבטוח וידידותי יותר לגיל השלישי, הוא לבצע הערכה. עברו על הבית שלכם, חדר אחר חדר, חפשו אזורים בעייתיים כמו סכנה למעידה או החלקה, אזורים שהגישה אליהם לא נוחה, אזורים קשים לתחזוקה ואזורים מועדים לפריצה לתוך הבית.

  1. לקבל הערכה מקצועית. יועץ מיומן יוכל לסקור את כל הנקודות הקריטיות בבית הזקוקות לתשומת לב מבחינת המיגון והנגישות, ולתת הערכה לחיזוק הבטיחות בביתכם. הסקירה אמורה לכלול את כל חלקי הבית (החלק החיצוני, אזור הכניסה, חדרי הרחצה, חדרי השינה, חדר הכביסה, הסלון, המטבח, פינת האוכל וכו׳). היועץ יבדוק גם את מצב התאורה, בטיחות האש ובטיחות החשמל. לאחר מכן הוא יכין סיכום מלא עם המלצות למניעת נפילות ולהגברת הבטיחות והמיגון בבית. כעת, תוכלו לפנות לקבלן מנוסה בתחום ההנגשה שיוכל לבצע את העבודה.

לפעמים, השיפוצים הנדרשים להתאמת הבית לקשישים כרוכים במשימות לא פשוטות, ודורשים זמן ומאמץ. לכן כדאי לשכור את שירותיו של קבלן עם ניסיון ספציפי בביצוע שיפוצים בביתם של אנשים מבוגרים שרוצים להמשיך לחיות בביתם. כך גם תדעו שאתם נמצאים בידיים טובות.

  1. להסיר מכשולים. מומלץ להסיר כל רהיט או שטיח מיותר בחללי הבית. ככול שבכול חדרי הבית יהיה יותר מקום פנוי, כן ייטב. ודאו שיש ׳מסלולים׳ ברורים ברחבי הבית, ומקום רחב דיו כדי להתהלך בו מבלי להיתקל בשום דבר, לא בעציץ שעומד על הרצפה ולא במדף שתלוי על הקיר בגובה הראש.

  1. להיעזר במעצב פנים שמתמחה בהנגשה. בחרו במעצב בעל ניסיון בשיפוצים הקשורים למיגון ולהנגשת הבית לקראת הגיל השלישי. סביר להניח שבמהלך עבודתו רכש מעצב זה הבנה מעמיקה על הדרך שבה אדם מתפקד במרחב שלו, ויוכל להמליץ על דרכים שישפרו את התפקוד והבטיחות בסביבה הביתית שלכם.

מעצב פנים ממוקד אדם, יוכל להבטיח שכל שינוי שנעשה בבית יענה על הצרכים הנוכחיים והעתידיים שלכם כאחד. בנוסף, תוכלו לשקול להשתמש בעקרונות ׳העיצוב האוניברסלי׳. עיצוב אוניברסלי מוגדר כסביבת מגורים שהיא נגישה לכול אחד, בלי קשר למגבלות פיזיות או לנכות. והוא דוגל באפשרויות שימוש שהן פשוטות, יעילות ומהירות במבנים, במוצרים ובשירותים.

מעצב הפנים אמור לעזור לכם להימנע מטעויות בעת בחירת המוצרים ופתרונות העיצוב, ולכן ההערכה שלו תוכל לחסוך לכם כסף בטווח הארוך. לדוגמה:

  • התקנת דלתות הזזה לחדרים כדי לאפשר ניידות קלה יותר ברחבי הבית. דלת הזזה לא מפריעה לתנועה החופשית, ואין בה צירים שעלולים להוות מכשול לכיסא הגלגלים. יתכן שתצטרכו להרחיב את פתחי החדרים, אבל דלתות הזזה לחדרים יאפשרו תנועה חופשית יותר לאנשים מבוגרים.
  • שדרוג התאורה בכול רחבי הבית. אדם מבוגר, שצריך לטפס ולהושיט יד כדי להחליף נורה, נמצא בסכנת נפילה מוחשית ביותר. לכן, עדיף להחליף את כל הנורות בבית לנורות LED, שהן עמידות הרבה יותר מנורות הליבון המסורתיות.