כותרת
> C;
1/1
ספורט

אלוף בינלאומי מהגליל המערבי

נהריה ספורטפורסם: 20.04.22 , 09:01ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תמונה ראשית צלם: יחצצילום תמונות: יחצ

מאור בן הרוש, אישיות מיוחדת במינה. הוא בנוי מחומר של אלופים, רגוע , וענו. נולד בנהריה השוכנת ליד ים ,למד בבית הספר ויצמן נהריה . כאשר הגיע לכתה ה' הוריו הביאו אותו לימייה ומאז הימייה ומקצוע השייט הפך להיות חלק משגרת יומו . "הגב' רעיה שטראוס בן דרור שבצעירותה הייתה בימייה של נהריה, היא זו שהרימה אותי על הרגליים אחרי התאונה כפי שהיא נושאת על כתפיה את כל הגליל המערבי, וממשיכה את חזונם של ריכרד והילדה שטראוס ז"ל, עם קפיצת המדרגה של "רוח הגליל" , לכן על המפרש שלי אני נושא בגאון את " רוח הגליל".

מאור כמתראיין וותיק: "אני שט כבר 12 שנים, 7 פעמים אלוף ישראל מקום 3 באליפות עולם. אלוף עולם ,סגן אלוף אירופה עד גיל 21. 3 פעמיים אלוף גביע אירופה. בחודש שעבר מדליית ארד ב'גראנד פריקס 'פורטוגל אחת התחרויות החשובות והיוקרתיות בסבב, והכול בדגם הלייזר האולימפי. חשוב להדגיש שהתחרות לבוגרים שלכן זה הרבה יותר קשה מתחרויות עד גיל 21 . זו הליגה של הגדולים, שהם גם גדולים מבחינה פיסית וגם בעלי ניסיון רב."

לייזר היא סירה בעלת שייט אחד, שלושה דגמים של מפרש בגדלים שונים, כאשר השייט מחזיק את המפרש ובמקביל מחזיק את ההגה ומנווט. כשמסתכלים על זה מהצד לכאורה הדבר פשוט אך הסירה הזו צריכה מיומנות ברוחות חזקות , כאשר המשקל והכוח הם משמעותיים וברוחות קלות המיומנות והבנת הכלי והטקטיקה הם משמעותיים עוד יותר.

על מאור כבר נאמר הכל .לאחר שחזר לשוט אחרי התאונה הקשה הוא הצליח להפתיע ובגדול הכל בזכות אופיו המיוחד, אימונים קשים, התמדה ותמיכה ענקית של הפילנטרופית ואשת העסקים רעיה שטראוס בן דרור שהפכה להיות דמות חשובה בחייו. "אני זכיתי שהגברת רעיה שטראוס לקחה אותי תחת חסותה ותמכה בי כבר מגיל 13. אחרי התאונה המשיכה והרגישה כאילו הייתי בנה. רעיה שטראוס בן דרור הרימה אותי על הרגליים ולא ויתרה עבורי על הטיפול הטוב ביותר החל ממרכז הרפואי לגליל, השיקום, פיזיותרפיה , התערבות עד ירידה לפרטים מקצועית. היום אני יודע שלא הייתי יכול לעשות זאת בלעדיה. בנסיעה הראשונה לאליפות עולם ביפן שם סיימתי במקום השלישי ואין ספק שחלק גדול מההצלחה שלי בזכותה ,אני חייב לה תודה ענקית על שהאמינה בי .

השייט בישראל הוא אחד הענפים האולימפיים הבכירים ביותר, אם לדייק מבחינת הוועד האולימפי הוא הענף השלישי ההישגי בגילאי בוגרים והענף המוביל בגילאי נוער.

מאור על הקושי בלייזר :"בפן הפיזי הלייזר הוא הדגם הפיזי בענף, דורש סיבולת שריר ברמה מאוד גבוה במיוחד באזור הבטן והרגליים, ובנוסף לאימוני שייט אני עובד לא פחות ואולי אף יותר על הפן הפיזי שכולל אימוני כח בחדר כושר והמון אימונים אירוביים במיוחד על אופניים. בפן המנטלי החלק הקשה אך לדעתי הטוב זה שזה ספורט אישי ובסוף הכול תלוי בי.

אין מי שיעבוד במקומך גם בזמנים הטובים וגם בפחות טובים, צריך להיות מאוד חזק מנטלית במיוחד כדיי לדעת להרים את עצמך אחרי שיוטים פחות טובים, ולראות את הדברים בצורה אובייקטיבית, כדיי לדעת על מה צריך לעבוד, ואיזה אלמנטים לשפר.

יש מערכת מקצועית מאוד גדולה מאחורי שמתחילה במועדון, איגוד השייט והוועד האולימפי אבל במים ב'מאני טיים' אני אדון לעצמי."

שייט זה ספורט מאוד יקר, מהיקרים ביותר שתחת הועד האולימפי, כדיי להיות שייט ברמות הגבוהות צריך לפחות 2 סירות בישראל ועוד סירה תחרותית בחו"ל שאותה מחליפים כל עונה כמו כן יש הוצאות על סירת מנוע למאמן, דלקים, לינה, והרבה טיסות, והובלת הסירה והציוד ממדינה למדינה.

אני נמצא כ200 ימים בחו"ל בשנה בתחרויות ומחנות אימונים ועונה שלי עולה לי בסביבות ה170,000 ש"ח. כאשר האיגוד תומך בסכום זהה כשקל כנגד שקל.

אין ספק שבאזור שלנו קשה עוד יותר כי התקציבים נמוכים יותר מהמרכז ולחבר'ה במרכז קל יותר להתחבר לחברות שישקיעו בהם ויתנו להם חסות מאשר בפריפריה.

אני חושב שמי שמאוד השפיעו עליי במהלך הקריירה היו המאמנים שלי בתחילת הדרך שגיא טריפמן, גיל לייבוביץ –לייבו , ליאב וייס, גל קלרפלד, ערן סלע, ונופר אידלמן . ששאבתי מהם את הערכים של השייט. בנוסף כשהייתי צעיר ועד היום שיחקתי והתעניינתי בכדורגל אני חושב שהתשוקה במשחק זה דברים שאני גדלתי לתוכם מגיל קטן, אני עושה את החיבור ומביא אותם איתי למים.

מאור על ענף השייט היום בנהריה:" לגבי השייט בנהריה לצערי זה לא סוד שהמועדון חווה ירידה במיוחד בהישגים בשנים האחרונות, עד לפני 4 שנים, המועדון היה מקום שני בדירוג ההישגי אחרי שדות ים.

לצערי היום הוא רחוק משם, אני תמיד מנסה לעזור במה שאני יכול במיוחד בחלק המקצועי ,בשנתיים האחרונות אני מאמן במועדון מאוד חשובה לי הצלחת המועדון, כרגע הוא בשלבי בנייה מחדש ואני מקווה שעם עבודה נכונה הוא יחזור למקום שהוא צריך להיות.

נהריה היא אחת המקומות היותר טובים לשייט ומאוד פוטנציאלים, לראות את ההתפתחות של נהריה בחופים ובטיילת על הים זה חשוב לעיר. מאור מציין , לפני 4 שנים בגלל זכייתי באליפות העולם , הגיעו שייטים וקבוצות מקפריסין, יוון , פורטגל ואחרים לעיר נהריה להתאמן ולהתארח בנהריה. המועדון הנהרייני היה בטופ הישראלי. ככתבת שבאתי לסקר מידי פעם ראיתי את השייטים הצעירים מתאמנים ולומדים ממאור, צוברים ידע מהניסיון הרב שלו. יוצאים לזירה הבינלאומית וחוזרים עם מדליות חסרות תקדים מאירופה מאליפות עולם ואליפויות אירופה שלא קרו מעולם בענף השייט לפני. כמו כן הילדים במגוון הענפים בשייט היו בטופ במדינת ישראלי והבינלאומי. אנשי המרכז לאורך שנים תמיד קנאו בשייטים מנהריה על התנאים הטובים שיש להם בים ומחצו לו. מתקן האימונים בן הטובים במדינת ישראל.

זו הזדמנות לבקש מהרשות לסדר במאט את המחסנים , ואת הירידה לים . בניגוד לערים אחרות מר רונן מרלי, ראש העיר הנוכחי, עוקב בדריכות אחרי הנעשה במועדון , הוא נמצא עם מאור בקשר רציף והדוק , ואף מגיע לתחרויות בנהריה ומבקר בחלקם אפילו בארץ. דבר שמראה על היחס שזוכה לו המועדון בניגוד לשנים עברו.

כמו כן אשמח להודות לעירייה ולרונן מרלי ראש העיר, בפרט על התמיכה בשנים האחרונות אני מאמין ובטוח שבעתיד מועדון השייט יזכה חזרה בניסיון שלי ובאיכות הערכים ובעזרה שקבלתי במשך השנים.

מבחינת סדר יום יש 2 אימונים כל יום כושר ושייט 6 פעמים בשבוע, זה המקום להתיחס לתזונה שהיא חשובה ביותר בבנית הגוף והכוח שלי לאורך זמן.

בתקופת טרום עונה שזה בין דצמבר לפברואר העומס באימונים גדול מאוד ובתקופת התחרויות יותר מתרכזים בתחרויות והאימונים הן יותר חידוד תחרותי ושימור כושר. זה המקום להגיד תודה לרשת אייקון חדרי הכושר שמאמצים אותי מספר שנים.

בשנים האחרונות אני עושה הרבה דברים שקשורים לים מלבד הלייזר, גולש גלים, ווינג פויל צולל ובשנה האחרונה התחלתי להתחרות ביאכטות מרוץ, בסבב תחרויות יאכטות היוקרתי בעולם ליגת הssl

כחלק מנבחרת ישראל .

בנוסף אני בעיצומו של קורס מאמנים ייחודים לספורטאים אולימפיים שנקרא מספורטאי למאמן, אני מרגיש שיש לי הרבה ידע לתרום לצעירים ובכלל לענף בארץ מהתקופות שהייתי בחו"ל ורואה איך עובדות הנבחרות הכי גדולות.

העונה נפתחה בצורה טובה עם מדליית ארד בפורטוגל ואני מקווה להמשיך במגמה החיובית בתחרויות הקרובות ולייצג את העיר ואת מדינת ישראל בכבוד. מועדים לשמחה, מאחל לכולם חג פסח שמח, חג של פריחה ושגשוג וקורא מכאן לכל ילדי העיר החל מגיל 9 לבוא ולהירשם למועדון השייט בנהריה.

כתבה : דורית ריטבו

צילום: יחצ