כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

בקבוץ שומרת נחנכה גלריית היוצרים בבית "חיינו".

נהריה תרבות ופנאיפורסם: 30.09.21 , 12:58ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תמונה ראשית צלם: RITVO PHOTOGRAPHYצילום תמונות: RITVO PHOTOGRAPHY
בית 'חיינו' נמצא בבניין שהוקם לפני 158 שנים ע"י הטמפלרים. הבניין בין שתי קומות. קומת הקרקע משמשת כבר שנים כארכיון הקיבוץ ומוזיאון. ביום ראשון חוה"מ סוכות חנכו את הקומה השנייה , קומת גלריית שיוצרים בה וישנה תערוכה של יוצרים מהקיבוץ. סביב הבניין במשך השנים מוקמו פסליו של האמן היוצר, אשר רוט שלפני שבוע ציין את יום הולדתו ה 97.
האירוע היה מורכב משני חלקים, התכנסות בה הגיעו אורחים מקרוב ומרחוק וכיבדו בנוכחותם את האירוע והתרשמו מהמקום, ובנוסף טקס חניכת המקום בנוכחותם של משה דוידוביץ ראש מועצת מטה אשר, עופר קמה מנהל קהילה, כרמית פלג מנהלת תרבות מטה אשר, משפחות, חברים ואורחים נוספים. הנחתה את האירוע תלמה קישון, בקטע האומנותי הופיע בשיר 'אסיף' ספיר סלמה. לפתיחה החגיגית מוצגת תערוכת ציורים מעיזבונה של חיה אורן ז"ל שנפטרה לאחרונה.
בית "חיינו" וגלריית היוצרים הוא ריאה תרבותית ומשמעותית לגליל המערבי. בהקמת הישוב והמורשת של אזורינו.
המוטו המכונן שלנו הוא שורשי העבר, הם המסד והדבק של ההווה והעתיד.' כך אמרה שוש פטר מנהלת "ביתנו".
את הטקס, פתחה תלמה קישון וספרה על שיתופי הפעולה והכל בהתנדבות מלאה בשיפוץ הבניין הטמפלרי הראשון והפיכתו לבניין שאין ראוי יותר ממנו לשמש ארכיון, המטרה שבית "חיינו" ישמש מרכז היסטורי, חברתי, רוחני פעיל ותוסס." בקומה הראשונה, בית ראשונים המכיל חפצים, תמונות, תיקים אישים וחדר אור-קולי סינמה, המספרים בצורה ויזואלית ומגוונת את סיפורי המקום של סיפורי הוותיקים ניצולי שואה, מייסדי הקיבוץ .בקומה השנייה
(הלא מונגשת בינתיים) יש גלריה הנצחה קבועה של אמני הקיבוץ שהלכו לעולמם, ושני חדרים שישמשו להתכנסויות, קפיטריה וגלריה עם תערוכות מתחלפות. בנוסף שוכן שם הגנזך שכולל את המסמכים החשובים מיום הקמת הקיבוץ שמשמשים כהמשך ישיר לקומה מתחת.
משה דוידוביץ ברך את האורחים והודה לחולמות וציטט את המשפט הידוע של יגאל אלון " עם שאינו יודע את עבר והווה שלו דל ועתידו לוטה בערפל." לאחר מכן עלה עופר קמה מנהל קהילה ששיבח את הבנות שלא ויתרו לרגע והיו נחושות בהצלחת המיזם וגיסו עוד שותפים רבים, דבר שהוא אינו מובן מאליו. כמו כן נשאה דברים שושי פטר שספרה כיצד הכל נרקם וכיצד הפכו מהחלום לעשייה ומציאות ."הבניין חודש בתמיכת "קרן דובי", קופה שהוקמה מעזבונו של דובי פוקוס למטרות חברתיות וגם ממשפחות שעזבו את הקיבוץ ובתמיכת הקהילה והרבה אנשים שנתנו יד ושעות רבות של עבודה כדי שנוכל להגיע לתוצאה המדהימה הזו. שושי פטר, תלמה קישון, מיכל גבעתי, נני פאלף שחלמו, אספו מיינו וכל אחת עם קישוריה בכוחות משותפים הביאו לתוצאה המרגשת.
אנו עומדים היום נרגשים וחונכים את הבית על כל אגפיו. הארכיון עבר כבר לפני שנים לבניין הטמפלרי היפה שהיה הבית הבנוי היחיד בקיבוץ. בחג ה-50 נחנך בית הראשונים ובשנים האחרונות אנו משפצים ומתאימים את המקום למאה ה-21.
גולת הכותרת, שלצידה אנו ניצבים היום הוא הבניין הטמפלרי ההיסטורי שחודש, מטרתנו לפתוח את הבית לפעילויות חיצוניות ופנימיות ולהפגיש קולות, דעות ואיכויות של מגוון האנשים המהווים את קהילת שמרת. יחד יתווספו גווני הווה לגווני העבר ויצרו עתיד משותף.
לסיום, רוצה להודות לכל צוות החולמים ולעושים במלאכה, אתם הוכחתם שחלומות מתגשמים.
לתיאום ביקור: 0545614650 שושי פטר מנהלת את בית 'חיינו' .