כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

האם ביטוח רכב מכסה מפני גניבה

נהריה חוק ומשפטפורסם: 17.06.19 , 08:26ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

סוג ביטוח הרכב אותו תרכשו, יהווה את אחד המרכיבים המשמעותיים שתזדקקו במידת הצורך כדי להגיש כתבי תביעה שונים בכדי לקבל פיצויים כחוק, כך שמומלץ לזכור מספר הבדלים בין ביטוח מקיף אל מול סוגי ביטוחים אחרים, יתרונותיהם של סוגי הביטוחים ועוד.

אנשים דורשים לקבל דמי פיצויים, בעקבות מקרים של תאונות ונזקים לרכב, גניבת הרכב וגם במקרים של פגיעות מזג האוויר ונזקי גוף. ישנם אלמנטים רבים אשר משפיעים על גובה הפרמיה, אותה תתבקשו לשלם בעת ביטוח רכבכם החדש, בין אותם אלמנטים ניתן למנות את הגיל שלכם והרקורד שלכם בתור נהגים (האם, חס וחלילה, הרזומה שלכם רווי תאונות? – מעלה את גובה הפרמיה, כמובן), את סוג הרכב ואת נטיית אותו דגם להיגנב (רכבי פנאי נגנבים יותר מאשר פרטיים), אפילו צבע הרכב וגם מקום המגורים שלכם.

אילו סוגי ביטוחים מכסים מפני גניבה?

בעת שאתם רוכשים רכב, אתם מחויבים להיות מבוטחים בביטוח חובה, אך ביטוח מסוג זה אינו מכסה מקרים של נזקים לרכב ומקרים של גניבה, אלא ביטוח זה מקנה לכם את האפשרות לנוע על כבישי ישראל ועל נתיבי העפר על פי החוק בעודכם מבוטחים בבחינת נזקי גוף ומוות, חס וחלילה.

במידה ומתבצעת רכישה של רכב מאוד יקר וחדש, או אולי אפילו רכב אספנות עתיק שערכו גבוה, קיים כמעט הכרח אלמנטרי לבטח את הרכב בביטוח מסוג ביטוח מקיף, היות שביטוח מקיף מהווה את המענה הכולל ביותר עבור מקרים רבים ומגוונים שעשויים להתרחש ולגרום להוצאות כספיות, לנזקים ברכב שמובילים לטיפולי פחחות ותיקונים יקרים ועוד. אמנם, ביטוח מקיף כמובן יהיה יקר יותר מאשר ביטוח צד ג לרכב, אך שני הסוגים נועדו לבטח תרחישים שונים לחלוטין, ומחיריהם של ביטוחים מקיפים לרכבים משתנים גם בהתאם לנתונים הסטטיסטיים השונים שמתפרסמים כל תקופה, וגורפים למשל שצבע הרכב, גם הוא מהווה גורם סיכון כזה או אחר. על פי נתונים אלו, במידה והרכב הוא בצבעים של לבן או שחור, הוא כנראה יהיה חשוף יותר לגניבה לעומת צבעים אחרים.

מה מידת הפיצוי שנקבל במידה ונגנב הרכב?

שימו לב, זה פרט חשוב שכדאי להתעכב עליו ולהבינו. היות שהרכבים נמכרים על פי מחירוני רכב דינאמיים שמשתנים, גובה הפיצוי אותם תקבלו בעת גניבת הרכב, יהיו בהתאם למחירון הרכב בזמן הגניבה. כלומר, במידה ורכבכם נגנב אתם זכאים לקבל דמי פיצוי על פי התנאים של הפוליסה, לא תקבלו את הסכום אותו שילמתם כשהרכב היה חדש מהניילון, אלא תקבלו דמי פיצוי לפי ערך הרכב, בתקופה בה הוא נגנב. במקרים של פריצה לרכב וגרימת נזקים שונים, גם כן ניתן להפעיל את הביטוח המקיף ולוודא קבלה של דמי פיצוי, וכך גם נכון לגבי מקרים בהם נגנב רכוש אישי כזה או אחר מהרכב (יש לשלם על סוגי ביטוחים אלו בנפרד, ולוודא עם חברת הביטוח כי היא אכן מכסה את הסעיפים מהסוגים הללו).

יש רכבים שנוטים להיגנב יותר?

במידה ואתם מחזיקים ברשותכם רכבי פנאי ושטח חדשים, אתם לא רק נהנים בנתיבי הכורכר והעפר, אלא גם נדרשים לשלם פרמיה מעט גבוהה יותר עבור ביטוח מקיף לרכבי פנאי. זאת, משום שרכבי פנאי אכן נוטים להיגנב יותר מאשר רכבים קטנים, מיני, סופר מיני וסוגים אחרים.

מעבר לזה רכבי פנאי נוטים להיגנב יותר מאחרים, אם אתם נהגים צעירים וחסרי ניסיון, אך נוהגים ברכב פנאי חדש, הפרמיה שלכם תהיה גבוהה יותר גם בשל חוסר ניסיונכם. אמנם, ביטוח מקיף יהיה בהכרח יקר יותר מאשר ביטוחים אחרים, אך הוא מכסה אותנו בהרבה בחינות, כך שעבור נהגים חדשים, ההמלצה היא בהחלט "להצטייד" בביטוח מקיף, לצאת לכבישים ולהרגיש בטוחים יותר.

ביטוח מקיף או סוג אחר של ביטוח?

העובדה שאתם מבוטחים בביטוח מקיף, עשויה אפילו להוביל לנהיגה טובה יותר. אנשים רבים, כאשר הם יודעים שהם מבוטחים בנושא כזה או אחר (לאו דווקא נהיגה), יפגינו יותר ביטחון עצמי ויכולות טובות יותר. כך נכון גם לגבי נהיגה, אם תצאו לכבישים כשאתם מצוידים בביטוח מקיף, תוכלו לנסוע בתחושה רגועה יותר שאתם מכוסים בהרבה מובנים. מעבר לכך, תוכלו גם לישון בשקט בידיעה שגם אם רכבכם נגנב, יהיה לכם מענה באמצעות חברת הביטוח.

תמונה מתוך pixabay.com

אולי יעניין אותך גם