כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

הגליל המערבי על המפה ברכיבת אופני שטח.

נהריה תרבות ופנאיפורסם: 02.09.20 , 15:13ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
צילום תמונות: RITVO PHOTOGRAPHY

הגליל המערבי היה מאז ומתמיד מקום אימון נפלא לרוכבי כביש המסורתיים ולרוכבי שטח .עוד בשנות ה- 80 הגיע לכאן קבוצה של המוטבקאן שבאה לקידום מכירות אופני כביש ושטח, הם התארחו אז במלון קרלטון. רכבו והתכוננו לטור דה פראנס ,בעוד אני כותבת שורות אילו הטור דה פרנס מתקיים בצרפת ועובר בכל מיני נופים קסומים וכפרים שאילו לא הטור לא היו שומעים עליהם.

אוצרות הגליל המפעל הפילנטרופי של רעיה שטראוס בן דרור שהוקם לפני כמעט עשור וחזונו לקפיצת מדרגה של הגליל המערבי ,לעזור לאתרי תיירות ,לבתי העסק בגליל המערבי: צימרים, אטרקציות ולשים את הגליל המערבי על המפה ממליץ היום על מסלולים בגליל המערבי. אשכול רשויות גליל מערבי , קק"ל בשיתוף משרד התיירות בשנים אחרונות תמך בבניית סינגלים ,שבילי אופניים בשטח. בשנה שעברה היה פה פסטיבל אפיק מגדל של אופניים ארבעה ימים במטה אשר שהביא אנשים מכל העולם והעלה את מדינת ישראל, את הגליל המערבי ומטה אשר בפרט על סדר היום בין רוכבי האופניים בעולם. השנה אמורה הייתה להתקיים התחרות אך בגלל מחלת הקורנה הוחלט לבטלה.

רוכבי השטח שהתאמנו כל השנה וחיכו לאפיק מגדל התבשרו לפני כשבוע שהתחרות לא תתקיים. תקופת הקורונה הביאה אתה אתגרים רבים לרוכבים, אך קבוצה יצירתית בשם אפיק 2021 מהמרכז החליטה לקחת יוזמה ומצאה פתרון יצרתי וקראה לו 'המחנה הצפוני' עם מיטב הסינגלים והשבילים שיש לגליל המערבי להציע. לפני כשלושה שבועות הם הגיעו לצפון לשלושה ימי אימון. בזמן שהותם באזור התארחו הרוכבים במלון ניאה בשבי ציון, וסעדו במסעדות טובות אשר נתן להם "הרגשת חו״ל". בעקבות החוויה שחוו באזור הגליל החליטו מנהלי הקבוצה לחזור לסיבוב נוסף באזור. רפי פרחי, האבא והמנוע מאחורי הקבוצה אמר :" החברים כל כך התלהבו מהאזור אשר נתן להם הרגשה כאילו רכבו בטוקסנה ובאלפים, ואמרו שארופה נמצאת בגליל המערבי ולכן החליטו לחזור לסיבוב נוסף.

ביום חמישי שעבר הגיעה לנהריה קבוצה של כ 20 רוכבים, הרוכבים פתחו את הביקור בארוחה חברתית בפאב מסעדה 'קאפרה' של אבידן אסרף שגם רוכב, ומשם המשיכו לנס עמים שבה לנו. למחרת פתחו את הבוקר בשעה 05:30 בהתארגנות ובתדרוך של רפי פרחי, ובדיוק 06:00 יצאו לשטח. המסלול היה מנס עמים למעלות ברכיבת שטח שכללה שבילים וסינגלים מקומיים בשטח מאתגר שמחייב טכניקה גבוהה של רכיבת שטח. משם המשיכו בכביש עד לפסגת המירון עם מקטע שטח מורכב וקשה מאוד בין צומת חוסן עד צומת אלקוש אשר כלל מסלול שטרם עברו בו רוכבים וכלל ירידה באפיק נחל ויחיאה מתחת גשר. הדרך חזרה מהר מירון הייתה על כביש במהירות גבוהה מאוד שהגיע עד 80-90 קמ"ש והמשיכה במעבר בסימטאות הציוריות של חורפיש. משם ירדו הרוכבים לשטח ועברו דרך פסוטה ואבירים עד לפארק גורן. משם המשיכה החבורה למושב עבדום וחזרה דרך סינגל כברי לנס עמים . המסע הסתיים בסביבות 14:00 אחרי כ 100 ק"מ עם צבירת גובה של כ 1850 מטר מאתגרים וקשים מול הנופים המדהימים של הגליל המערבי.

קצת על הקבוצה, הגרעין של הקבוצה קיים כבר כ-10 שנים. הקבוצה הנוכחית התחברה לרגל ה"אפיק מגדל ישראל" האחרון שנערך בסתיו 2019 במטה אשר שבו השתתפו 3 זוגות שהם 6 רוכבים . רפי פרחי ורני פרסברג היו השגרירים הכי טובים לגליל המערבי . הרוכבים לא הפסיקו לדבר על המסלול המאתגר ועל יופיים של הנופים , מחומת עכו וסמטאותיה דרך רכיבת שטח לראש הנקרה, הסינגלים מצובה , חניתה, ואחרים . הששה חזרו עם הסיפורים ובנו יחד את הקבוצה אפיק 20 שהיום נקראת אפיק 20/21 ומונה כבר 28 חברים לקבוצה יש מאמן מקצועי אשר בונה את תכנית האימונים אילן אולמן, ובשטח יש את המאמן רועי גולדשטיין שהיה אלוף ישראל. רפי פרחי :"תחרויות כמו ה cape epic בדרום אפריקה ואפיק ישראל הם כבר דבר שבשגרה אצלנו". בתחרות cape epic הם פגשו את אוקנור וצימרמן שהשתתפו באפיק מגדל מטה אשר. השניים הם בעלי חנות אופנים אחת הגדולות והמקצועיות בקייפטאון והם ידועים בענף בין רוכבי אופני השטח ומאד מוערכים בענף, השניים כבר הספיקו לסיים את האפיק 4 פעמים בדרום אפריקה ועוד 3 פעמים בישראל. רפי מספר:" הם לא הפסיקו לדבר על האפיק בגליל המערבי ואמרו שהוא אחד המוצלחים ואולי הטוב ביותר בין תחרויות האפיק בהם היו השניים אי פעם. השניים הוסיפו ואמרו שאפיק מגדל מטה אשר הוא אחד המאתגרים והמרשימים ואולי הכי קשה שחוו. אנו קבלנו זאת כמחמאה. חזרנו עם הסיפור מדרום אפריקה ואז נוצרה הקבוצה אפיק 20 לקראת האפיק שהיה אמור להתקיים באוקטובר אך הקורנה שיבשה לנו את התוכניות . לכן היום אנו נקראים אפיק 2021. זו קבוצה חברתית עצמאית לחלוטין של הרוכבים בעלי מקצועות חופשיים אשר לקחו את התחביב צעד אחד קדימה וכיום מתנהלים כמקצוענים לכל דבר . המטרות היו להתחיל ולסיים יחדיו את אתגר האפיק. הקבוצה הינה הטרוגנית מבחינת רמת רכיבה והרוכבים והחזקים יותר דוחפים את הבינוניים .תוואי השטח בגליל המערבי ראוי לשבח, למשל את סינגל יחיעם עשינו הפוך וזו הייתה חוויה אדירה, רכבנו ליד אבירים בשטח שצריך רכיבה טכנית מאד יש בו סלעים ואבנים שמאד קשה לרכב בהם אבל כולנו רכבנו זאת בכבוד. רכבנו בשטח במקומות שעדיין אף אחד לא רכב וזה תמיד מאתגר.

רועי גולדשיין :" הקבוצה וותיקה מאוד ואת הרוכבים שם אפשר בדרך כלל לראות על הפודיום בתחרויות בקטגוריות המאסטרס השונות. ממוצע הגילאים הוא כנראה מעל 50 ואני הילד שעושה קצת סדר בבלאגן. רועי הוסיף שלפני בערך 4 חודשים הצטרף ביחד עם אילן אולמן, מאמן קבוצת "500 וואט" ואחד המאמנים הבכירים בארץ אל תוך הקבוצה אשר את רוב חבריה הכירו מהענף במשך שנים רבות ואשר חלק מחבריה הן פנים חדשות ורעבות להצלחה. אילן ממונה על התחום המקצועי אילן כולל, תוכניות האימון, הכנה לתחרויות וגם ימים משוגעים ועל הביצוע בשטח וההוצאה לפועל ממונה רועי. שני המאמנים הצליחו לקחת את הקבוצה כמה צעדים קדימה מבחינת רמה, איכות, שליטה וקבוצתיות.

רועי הוסיף וסיפר שרפי פרחי הוא הלב של הקבוצה והאבא של כולנו. רפי הוא אחד שתמיד נלך אתו באש ובמים (ובימים האחרונים זה באמת הרגיש כמו אש וגם כמובן המון מים בצורת זיעה) הוא האחד שבלב הקבוצה מהרגע הראשון מחזיק מדבר קובע וחולם.

רועי סיים את דבריו ואמר שבתור מישהו מקומי מהאזור (גדל בגילון) הוא יודע כמה יש לאזור להציע ושמח מכל הזדמנות שיש לו לרכב בגליל המערבי, ועוד יותר את האפשרות להראות לאחרים איך נראית החצר האחורית של מגרש האימונים "שלי. "