כותרת
> C;
1/1
נהריה

הישג לשטרקמן בעתירה המנהלית: המכרז לייעוץ ארגוני יוחזר לוועדה המייעצת

נהריה נהריהפורסם: 15.07.19 , 13:10ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

המכרז לייעוץ ארגוני יוחזר לוועדה המייעצת תוך 30 יום. על מנכ”ל עיריית נהריה נאסר להשתתף בוועדה

החדשה שתקום. הבעלים של חברת ד.ר אלפא צביאל רובין שזכתה במכרז אמר בבית המשפט כי חברה ברשותו נתנה שירותי טלמרקטינג למפלגת העבודה שמרלי היה מועמדה לראשות העיר במערכת הבחירות. רובין: "שטרקמן הצילה את עורה".

בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה פסק הבוקר כי עיריית נהריה תיכנס בתוך 30 יום ועדה מייעצת חדשה לבחירת חברה למכרז ייעוץ ארגוני ולדון מחדש בכל החברות שניגשו למכרז. המלצות בית המשפט קיבלו תוקף של פסק דין.

הבוקר יתקיים דיון בעתירה המנהלית שהגישו חברות האופוזיציה בנהריה; אורנה שטרקמן, שרית נס -פררו ועו"ד לירז איתמר נגד עיריית נהריה בגין ביטול המכרז לייעוץ ארגוני שבו זכתה חברת ד.ר אלפא בבעלות צביאל רובין. הטענות בעתירה התבססו על היכרות קודמת בין רובין וראש עיריית נהריה רונן מרלי ממערכת הבחירות.

השופט נאסר ג'השאן המליץ לצדדים להקים ועדה מייעצת חדשה לבחירת החברות לייעוץ ארגוני. בוועדה לא יישב מנכ"ל העירייה אלי אלבז אלא נציג מטעם משרד הפנים. כמו כן הוסכם על ידי הצדדים שתביעת לשון הרע שהגיש רובין נגד אורנה שטרקמן תידחה והודעה תימסר לבית המשפט. הצדדים התחייבו לא להגיש תביעות אחד כנגד השני בהתנהלותם בפרשה או באשר לאמירות הנוגעות לקשרים בין ראש העיר למר רובין בנוגע למכרז.

תזכורת: לפני שלושה חודשים חשפה שטרקמן את הפרשה בישיבת מועצת העיר וטענה כי החברה לא רשמה גילוי נאות על היכרותה מראש עם מרלי בהגשת מסמכי החברה וכי מנכ"ל העירייה אלי אלבז ישב בוועדה שהוקמה לבחירת החברות וזאת בטרם מונה באופן רשמי לתפקידו.

ימים ספורים לאחר הדיון במועצת העיר קיבלה שטרקמן תביעת דיבה מרובין. בעקבות התביעה עתרה כנגד עיריית נהריה בדרישה לביטול המכרז. חברות המועצה פנו לממונה על מחוז צפון במשרד הפנים שהורה לעיריית נהריה לאשר את המלצות הוועדה המייעצת בוועדת המכרזים.

הוועדה התכנסה בחג פורים בהתראה קצרה כדי לאשר את המכרז.

במהלך הדיון היום שאל השופט ג’השאין את רובין:

תסביר לי על שירותי טלמרקטינג?"

רובין: "חברת נובא שיווק סיפקה למפלגת העבודה שירותי טלמרקטינג לתקופה של חודש טרם הבחירות. ראש העיר היה מועמד של הרשימה לראשות העיר".

עו"ד אבי גולדהמר היועץ המשפטי החיצוני של עיריית נהריה טען כי נבחרה ההצעה הנכונה והראויה ביותר ועל אף שנפלו פגמים אפשר לתקן אותם. עוד טען כי במערכת בחירות יש למועמדים תומכים באלפים ואין לדעת מי מצומצם ומי מורחב. "קשה לי להאמין שחברה שנותנת שירות בתשלום הופכת את זה לפסול. קשר עסקי בין חברה לבין מועמד אף אחד לא אומר שזה בחינם ואז אני אמור לקבל משהו, אם זה בתשלום אז מה הבעיה?".

עו"ד אביעד רייכמן בא כוחה של חברת ד.ר אלפא אמר במהלך הדיון כי התצהיר שניתן על ידי דב משה (פעיל חברתי, ר"כ) לא תמים ולא אובייקטיבי, "יש לו מסע נקם והפרסומים בפייסבוק מראים שהוא מרבה לתקוף. "מדובר בעתירה פוליטית… כשבאים ואומרים חברות אמיצה וקשר אישי קרוב וזה לא הוכח, לקחת את הטענה הזאת אני חושב שרכבו על מרשי. עוד ציין כי התמונות שהוצגו בעתירה המראות לכאורה קשר בין האנשים לא אומרות כלום וטען כי גם אם יש היכרות קודמת אז צריך לבחון את הרמה שלה".

עו"ד דנה יארק זהרוביץ באת כוחה של שטרקמן: "בעלי המניות בחברה (רובין, ר"כ) הוא בעל היכרות עם מר אלי אלבז וראש העיר הוא נתן שירותים למפלגה למטה הבחירות בראשה עמד מר אלבז. יתרה מכך אותה חברה שעכשיו סוף סוף מר רובין מודה שנתנה שירותי טלמרקטינג, היא החברה שנתנה המלצה. אנו לא יודעים האם חברי הועדה המייעצת ידעו על הקשר הזה של הטלמרקטינג".

לאחר שהשופט שמע את הטיעונים של הצדדים הציע לסיים את המחלוקת בהסכמות כי הוועדה המייעצת תבחן את אותן הצעות של החברות שהציעו הצעות למכרז בתוך 30 ימים. הועדה תישאר בהרכב מקורי למעט מנכ"ל העירייה אלי אלבז. בשלב זה תמשיך חברת ד.ר אלפא לספק את הייעוץ הארגוני למשך 30 ימים לפי הוראות המכרז. לא נפסק צו הוצאות.

תגובות.

"שטרקמן הצילה את עורה".

הבעלים של חברת ד.ר אלפא, צביאל רובין מסר בתגובה:

"אני שמח כי על אף הטענות הקשות שהועלו נגד חברת דר אלפא, משכו היום חברות המועצה את עתירתן. הסכמתי בשמחה לכך שועדת ההמלצות תתכנס ותדרג בשנית את היועצים, שכן אין לי ספק שזה ייתן חותם נוסף ליכולותיהם. בימים אלו ממשיכים יועצי החברה להוביל את תהליך הייעוץ הארגוני ומשקיעים מאמצים רבים להצלחתו. תמוה מאוד שהגברת שטרקמן הסכימה לוותר על כל טענותיה הקשות שהעלתה בעתירה וזאת כדי להציל את עורה ולבקש כי תביעת לשון הרע כנגדה תסולק. מבחינתי ומתוך כבוד והערכה לעירייה ולשקיפות שהיא מובילה, הסכמתי להצעת הפשרה על מנת להביא את המחלוקת לסיומה ולהמשיך בעבודתם המקצועית של צוות היועצים".

תגובת שטרקמן בשם עו"ד דנה יארק- זהברוביץ: "אנו מברכים את בית המשפט על כך שלאחר דיון בעתירה ולאחר ששמע את כלל טענות הצדדים, המליץ על החזרת הדיון בהצעות שהוגשו למכרז לועדה מייעצת, תוך שינוי בהרכבה, כך שבמקום ראש העיר או מנכ"ל העיריה, יישב נציג שימונה על ידי משרד הפנים. הועדה תדרש לדון מחדש בהצעות, לגבש המלצה ולהעבירה לדיון בועדת המכרזים. המלצת בית המשפט קיבלה תוקף של פסק דין, שמשמעו קבלת טענת העותרות, כי נפלו פגמים של ממש במכרז וכי ההחלטות שהתקבלו במסגרתו עד כה, אינן יכולות לעמוד על כנן.

לכך, יש להוסיף כי בהתאם לפסק הדין תדחה התביעה האישית שהוגשה נגד גב' אורנה שטרקמן והמשיבים לעתירה יהיו מנועים, בין בעצמם ובין באמצעות מי מטעמם, מלהגיש נגדה או נגד העותרות הנוספות, כל תביעה נוספת הנוגעת למכרז ולטענות העותרות בעניינו".

מעיריית נהריה נמסר בתגובה:

"הוגשה עתירה שדרשה לאלתר את ביטול המכרז, ביטול החוזה עם החברה המייעצת והפסקת עבודתה – דבר מזה לא התקבל על דעת בית המשפט, ההר הוליד עכבר. על אף שהעירייה היתה סבורה שלא נפלו פגמים במכרז, למען השקיפות והסרת כל ספק, הוחלט בהסכמת הצדדים, כי וועדה מייעצת חדשה, תוקם ותבחן את ההצעות שהוגשו. בית המשפט לא הורה דבר לעיריית נהריה, אלא ביקש מהצדדים להגיע לפשרה וכך נעשה".