כותרת
> C;
1/1

הקשר שבין קורונה והריון

נהריה פורסם: 01.04.20 , 09:03ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

האם הדבקה בווירוס הקורונה מסוכנת להיריון? האם חדרי הלידה מתפקדים כרגיל? והאם חלות הנחיות שונות על נשים בהיריון? מנהל מחלקת נשים ויולדות במרכז הרפואי לגליל בנהריה, פרופ' יעקב בורנשטיין, עונה על השאלות הבוערות

בשבועות האחרונים אני נשאל לא מעט לגבי השפעתו של נגיף הקורונה על ההיריון, במיוחד על רקע העובדה שנשים בהיריון נחשבות לקבוצה בסיכון, ממש כמו אנשים מעל גיל 70 וכאלו החולים במחלות כרוניות. חשוב לעשות סדר בעניין, ולפניכם השאלות הפופולריות ביותר בתחום זה ותשובותיי עליהן.

האם הדבקה בנגיף הקורונה מסוכנת להיריון?

"עד כה קיים מידע רפואי על כ-20 נשים היריוניות בעולם שנדבקו בנגיף. לא מדובר בכמות גדולה, והצפי היה לכמות גדולה יותר, מכיוון שנשים בהיריון נחשבות לקבוצה בסיכון. בקרב נשים שנדבקו, התברר שהנגיף לא חצה במהלך ההיריון את השלייה ולא נמצא בדיקור מי שפיר. הנגיף גם לא עובר בהנקה. עם זאת, מומלץ ליולדת שנדבקה בנגיף הקורונה שלא להיניק ישירות כדי לא להדביק את הילוד במגע, אלא לשאוב את החלב האימהי באמצעות משאבה ולהזין את הילוד שלא בהנקה ישירה.

"התפרצויות של נגיפים דומים בעבר, כמו שפעת החזירים וסארס, הגבירו את שיעור ההפלות הטבעיות, הלידות המוקדמות וההאטה בגדילה התוך רחמית של העובר, ולא ברור אם כך יקרה גם בכל הקשור לנגיף הקורונה".

האם חדרי הלידה במרכז הרפואי לגליל מתפקדים כרגיל?

"בוודאי. המחלקה שלנו מתפקדת כרגיל ומקבלת יולדות ונשים עם מחלות גינקולוגיות כמו בימים רגילים. אנו ערוכים בחדרי הלידה לקבל אתכן בכל שעה, תוך הענקת חוויית הלידה הטובה ביותר, עבורכן ועבור התינוק שלכן. חשוב להדגיש שיש לנו אזור מופרד לקבלת לידה אצל יולדת שנדבקה בנגיף ומחלקת אישפוז מבודדת".

האם על נשים בהיריון חלות הנחיות שונות לגבי פנייה לטיפול בתקופה זו?

"עפ"י הנחיית משרד הבריאות, מאחר שנשים בהיריון נמצאות בקבוצת סיכון, כאשר מופיעים תסמינים כמו חום הגבוה מ-38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש ליצור קשר טלפוני עם מוקד 101 של מד"א. במידה ומופיעים תסמינים, אין להגיע למרפאת קופת חולים ו/או לחדר מיון. במקרה הצורך יגיע פרמאדיק לבית החולה, יערוך בדיקות מעבדה ויפנה אותו להמשך טיפול בעת הצורך. נשים בהיריון הסובלות מתסמינים כגון חום או שיעול, או שנמצאות בבידוד ביתי, מתבקשות להודיע טלפונית למרכז הרפואי, טרם הגעתן.

"אנו מחכים לכן בחדר הלידה של המרכז הרפואי".

פרופ' יעקב בורנשטיין,

מנהל מחלקת נשים ויולדות, המרכז הרפואי לגלילפרופ' יעקב בורנשטיין

צילום: רוני אלברט