כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

יור מרחב גליל מערבי מזווית אחרת

נהריה תרבות ופנאיפורסם: 04.03.22 , 11:01ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

יום האישה הבינלאומי יחול ב-8 במרץ, יום לציון המאבק למען שוויון זכויות לנשים, מציין את מאבק הנשים לצדק, לשלום ולקִדמה.

יום זה מוקדש לבחינת ההשתלבות של נשים בכלכלה ובפוליטיקה, יום של כל הנשים העובדות בעולם. בישראל יותר מתמיד ובנהריה בפרט ב-15 שנים האחרונות, מידי שנה אני מגיעה לריאיון אישי עם עופרה אלקיים כהן, הלא היא אחת הנשים המובילות והחזקות אם לא החזקה ביותר במרחב גליל מערבי.

בראשית המאה ה-20 החלו לציין את 'יום האישה הבינלאומי' במקומות שונים.

בתחילה יום זה הוקדש לפועלות ונקרא 'יום הפועלת', הוא צוין ע"י חוגים סוציאליסטים בעולם.

קבוצות נשים רצו לקדם באמצעותו את שיווין הזכויות לנשים ואת הצורך בתנאי העסקה הולמים.

'יום האישה' אף נקבע כחג רשמי בברית המועצות, למעשה במערב החלו לציין את החג רק בשנת 1977, לאחר שהעצרת הכללית באו"ם קבעה את ה-8 במרץ כ"יום זכויות הנשים והשלום הבינלאומי".

אופיו הסוציאליסטי מזמן השתנה וכיום החגיגות מתמקדות בהדגשת הישגי הנשים בתחומים שונים.

לכן, אין יותר נכון לספר לכם על האישה שבעיניי היא דמות מובילה, אשר דואגת לנשים העובדות ואיזה אישה אינה עובדת?

אני מתעדת את עופרה אלקיים כהן, יו"ר מרחב גליל מערבי, מנכ"לית הליגה למקומות עבודה, מנכ"לית היכל התרבות נהריה, כבר מעל ל-15 שנה.

השנה עופרה אלקיים כהן חגגה יובל שנים בצניעות.

בתמונה: עופרה אלקיים כהן, צילום: מיקי אלקובי

אני מתבוננת ורואה איך הדמות משתנה, משתבחת עם השנים.

כל יום ממציאה עצמה מחדש והכל למען הנשים העובדות במרחב גליל מערבי.

איש אינו יודע שהוצע לעופרה לכהן כיו"ר נעמ"ת ארצי, אך עופרה החליטה להישאר בזירה המקומית שהיא כל כך אוהבת.

מרחב גליל מערבי בשבילה הוא הבית, האנשים, הריחות, הטעמים.

בזמנו, לפני הקורונה, דברנו ואמרתי לה: "אין ראויה ממך להיות במרכז, כיו"ר נעמ"ת ואפילו כמובילת תהליכים בכנסת", אך עופרה בשקט הנפשי שלה אמרה לי: "דורית, עדיין לא סיימתי לתת את מה שאני יכולה כאן, איך אני אעזוב את אנשיי? את צריכה להבין- אנו מובילים כאן תהליכים, הסכמים עבור העובדים יחד עם שותפי, אשר שמואלי- יו"ר ההסתדרות החדשה מרחב גליל מערבי, לך אני יכולה להגיד, אנחנו יחד כוח והשמיים הם הגבול."

מאז כבר חלפו מעל שנתיים לא פשוטות על כולנו, אבל עופרה לא נכנעה לקורונה ולבעיות הקשות שהגיעו עם הקורונה.

היא פתחה את עונת המינויים אחרי חצי שנה שעולם התרבות היה סגור, המשיכה במאבק עבור הסייעות לגיל הרך, במאבק נגד אלימות בנשים, יצרה פתרונות ומענה בשיתוף פעולה עם מחלקת רווחה בעיריית עכו ומשרד הרווחה, היא שותפה לפיילוט ראשון בארץ- להקמת בית שמגיש עזרה ראשונה לנשים שחוות אלימות, 'מרכז אלומה'- בית שממוקם בלב עכו וייתן מענה ראשוני וכלים שכל אישה שרוצה לצאת ממעגל האלימות תוכל לקבל תחת קורת גג אחת.

נפגעת אלימות תוכל לקבל אוזן קשבת, סיוע מעובדת סוציאלית, נציג משטרה יגבה ממנה עדות, היא תוכל ללון עד שיימצא פתרון, תקבל הכוונה, והכי חשוב - פינה חמה עם אנשי מקצוע.

עופרה אלקיים כהן נוגעת בכולנו. בלי שנבחין עוסקת בכל, מחינוך במעונות של הגיל הרך והבאת תרבות לכל הגילאים, ועד הגיל השלישי, למעשה בכל מי שדעתו צלולה עליו.

מפיקה עשרות פרויקטים לגמלאים, לנשים ובכלל.

היא יוזמת תערוכות, מביאה תרבות קונצרטים, הצגות, הרצאות, דואגת תמיד להזכיר לכולנו איך חוגגים את החיים ובקיצור, נוגעת בכל! כפי שאומר יו"ר ההסתדרות החדשה במרחב וכמוכן יו"ר הדירקטוריון של היכל התרבות, אשר שמואלי.

בכל אירוע משמעותי, מציין אשר שמואלי- יו"ר ההסתדרות במרחב גליל מערבי ש"אין בחירה טובה יותר מזו שעשה כאשר בחר את עופרה שתעמוד לצדו כיו"ר נעמ"ת מרחב גליל מערבי, אין "בולדוזר" כמוה, כל פעם היא באה עם רעיון חדש ולא נחה לרגע.

את כל אלו אתם רואים בתכנים שהיא מביאה כל פעם מחדש, אם זה הפעילויות שהיא מביאה להיכל התרבות נהריה ובשטח- בישיבות ובסגירת הסכמים ביחד בסבלנות ובנחישות.

היא סוחפת ורותמת אותי לכל דבר ועניין ואני לא עוצר אותה, בכך אנו יוצרים מרחב גליל מערבי חזק".

בתמונה: אשר שמואלי- יו"ר ההסתדרות החדשה מרחב גליל מערבי ועופרה אלקיים כהן, צילום: RITVO PHOTOGRAPHY

באחד הראיונות שלי איתה, שאלתי אותה "כיצד את מסכמת את התקופה של הקורונה"? והיא בחופשיות ישר ענתה: "נעמ"ת מרחב גליל מערבי היום הוא מותג, התשתית שיצרנו במשך שתי קדנציות לא תסולא בפז, משנה לשנה הפעילות להעצמת נשים עלתה, קורסים, הכשרות, פעילויות במקומות עבודה ותשתית פעילות לאלפי גמלאיות וגמלאים ברחבי הגליל מערבי.

לשכה משפטית שפועלת במחיר סמלי, טיפול וסיוע לנשים נפגעות אלימות, הקמת מרכז "גאיה" במעלות, כל אלה ועוד פעלו עד משבר הקורונה בצורה אינטנסיבית וקבועה.

משבר הקורונה, שהחל במרץ 20 אילץ אותי לחשוב ולצאת מחוץ "לקופסה", להיות יצירתית.

אני בוחרת לראות זאת כתקופה מאתגרת שבה יצרתי המון פעילויות בזום וגם פעילויות מצומצמות לפי התו הסגול.

השנה, דווקא בתקופה הזו שגל האלימות כנגד נשים במשפחה גואה, בחרנו להתרכז בפעילות פרטנית ואף יזמנו הפגנות ומחאות רבות כנגד אלימות כלפי נשים.

התוכנית שלי לשנת 21 מוקדשת למניעת אלימות כלפי נשים ופעילות בקרב בני נוער לחינוך מגיל צעיר על כבודה של האישה ומיקומה הראוי בחברה.

בנוסף, למרות משבר הקורונה הצלחנו לפתוח מעון נוסף לגיל הרך בשכונת 'אוסישקין' עם ציוד חדיש וצוות מדהים, שהתווסף לשני מעונות בנהריה ועכו.

הגיל הרך מאד קרוב לליבי ואני כל פעם נפעמת מהטיפול המסור של המחנכות והסייעות שעושות עבודת קודש, עבודה מקצועית, כי הכל מתחיל בחינוך.

הכל בפיקוח של נעמ"ת ושל התמ"ת, האגף למעונות יום ומשפחתונים המפקח על שלומם, בטיחותם והתפתחותם התקינה של התינוקות והפעוטות בגילאי לידה ועד גיל שלוש".

אני לא יכולה שלא להתייחס לבעלה, אמנון כהן- איש ההפקות העצמאי שתומך ומסייע לאורך כל הדרך. שתי הבנות, אופיר (19) הבכורה, חיילת ונויה (15) שעדיין בבית, לומדת בתיכון.

עופרה מצליחה להיות אמא נהדרת ומכילה למרות הוויתורים הגדולים שחייה העמוסים והפעילים דורשים ממנה.

ישר כוח למשפחה המדהימה שלצידה!

אני בטוחה שיצחק וסימה אלקיים ז"ל היו גאים במעשייך בעודם בחיים, אני לא אשכח את האור של אמא סימה ז"ל באחד האירועים שהגיעה וזכיתי לצלם אתכן. איזו התרגשות.

חשוב לציין כי כל אחיה מחזיקות בתפקידי מפתח: שפרה, הבת הבכורה הייתה בעבר מנכ"לית עיריית מעלות, שימשה מנכ"לית רשות ניקוז נחלים ויצאה לגמלאות, ד"ר אורנה שמחון, מנכ"לית משרד החינוך מחוז צפון, שלמה אלקיים, אגרונום במקצועו עובד במשרד החקלאות, דניאלה חזן, מנהלת בי"ס יסודי הגליל בפרוד, ענת דותן, מנהלת גיוס כספים והעוזרת האישית לשעבר של ראש מועצת שוהם, כיום עובדת בשלטון המקומי, עופרה היא הצעירה מבניהם.

אמה ליוותה אותה בכל הנקודות בחייה

"אמא הייתה אישה חזקה אך עם כל זאת, חמה ומכילה. אין ספק שהיא השפיעה על כולנו.

הייתה אישה מיוחדת במינה, בעלת עוצמה שעמדה תמיד בזכות עצמה.

עבדה ופרנסה בנחישות, חריצות ובכבוד.

אמי היא זו שהייתה המודל עבורי בכל ציון דרך ושלב ומלווה אותי בכל מעשיי."

יו"ר נעמ"ת מרחב גליל מערבי משמשת בו זמנית כבר 29 שנים כמנכ"לית היכל התרבות נהריה, אשר הכניסה המון תכנים נשיים עם דגש על חשיבה מגדרית.

בשנת 2017 היא נבחרה לאשת השנה של המחנה הציוני, קיבלה עיטור של כבוד על היוזמה בהקמת עליה למקומות עבודה וקידום נשים בספורט.

בתמונה: עופרה עם חגית פאר, יו"ר נעמ"ת של מדינת ישראל, צילום: RITVO PHOTOGRAPHY

בכל הראיונות בשנים האחרונות סיימה עופרה אלקיים כהן בברכה לנשות הגליל המערבי ובכלל לכל הנשים באשר הן, לדעת לפרגן האחת לשנייה, מילה אחת טובה יכולה לחולל פלאים!

יום האישה שמח.