כותרת
> C;
1/1
חדשות

כך הפסידה לוחמת העובדים בבחירות לועד

נהריה חדשותפורסם: 19.05.19 , 13:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

יו"ר ועד העובדים בעיריית נהריה משה בניסטי הצליח שוב לגבור על רותי נחום גם בשלטון מרלי.

הטעות החדה בקמפיין של נחום: רשימה של עשרה מועמדים.

תזכרו שם אחד: איריס אלפסי

הבחירות לוועד עובדי עיריית נהריה הסתיימו ביום רביעי בערב עם ניצחון מוחץ ליו"ר הועד המכהן משה בניסטי. 383 עובדים הביעו בו אמון מלא ושישה חברים מסיעתו נבחרו לחברי הועד. הכוח הנשי העולה בבחירות היא איריס אלפסי, סייעת ותיקה באחד מגני הילדים בנהריה שנבחרה במקום השני עם 355 מקולות העובדים, כך שלא ניתן להספיד את הכוח הנשי ואת העובדות השקופות במערכת.

נחום נבחרה לוועד העובדים במקום השלישי והמכובד עם 344 קולות. עובדי עיריית נהריה תמכו בה, אך איש מחברי רשימתה לא נבחר לוועד.

נחום בחרה באקט מידי אימפולסיבי ושעה לאחר הבחירות הודיעה על התפטרותה מאחר ולא תצליח להקים קואליציה. יחד עימה התפטרו כל חבריה לרשימה למעט צדיקה אחת: ענת כהן שקיבלה את ברכתה של נחום ואולי גם סומנה מבלי להתכוון לכך כאחת שיכולה להמשיך את דרכה.

בשעות האחרונות החלה תפנית בעלילה.

אחד מחברי רשימתה של רותי נחום התחרט וחזר בו מהתפטרותו הבלתי רשמית.

גורמים פוליטיים המעורים בפרטים רמזו כי המהלך מתוכנן.

דוז פואה

בחירות 2019 התנהלו בשקט תעשייתי ומאחורי הקלעים ולא נרשמו קרבות פוליטיים מעל דפי העיתון כפי שהיה נהוג בעבר.

נחום גיבשה עמדה ממלכתית ובניסטי המשיך לשתוק. היא: הציבה רשימה של עשרה עובדים ברשימה, הוא: המליץ על רשימה מזוקקת של שישה עובדים בלבד. את המקום השביעי השאיר לעובדים כחופש בחירה.

יש הסבורים כי חופש הבחירה שהעניק בניסטי לעובדים שיפר את סיכויה של נחום להיבחר לוועד, אך היא לא הסתפקה בתפקיד האופוזיציה. עדיין יש לה עוד הזדמנות לחזור בה מהתפטרותה מהועד. אבל האגו, מה איתו?

המקום הכי חם בגיהינום

נחום סיימה את הקרב המשפטי שהחלה לפני יותר משש שנים מול עיריית נהריה וסבג. תביעה על התעמרות בעבודה וניסיונות לפטרה בכל מחיר. השינוי היה טמון רק בזכייתו של מרלי. לאחר הבחירות חזרה לתפקידה במחלקת החינוך הוצאה מכלוב העונש שבו התעקש סבג שתשב וקיבלה משרד משלה. כך מרלי תיקן עוול של שנים.

לכאורה היה טבעי שאחת כמו נחום תיבחר ליו"ר ועד העובדים ביחסי אמון מופלאים, 'דרך חדשה', לא כך? אך הפוליטיקה המקומית היא המקום הכי חם בגיהינום כשהאינטרסים משתנים.

ועל זה נאמר 'תיאטרון האבסורד'. הגם שסבג לא בתמונה וגם כשהיא אשת אמון של מרלי, שוב הפסידה לבניסטי שהוא בכלל איש סבג בעבר. מבולבלים? גם אנחנו.

הפוך על הפוך

הסיפור האלטרואיסטי הזה יכול היה להיגמר אחרת אילו נחום הייתה מוותרת על המרוץ לוועד והייתה נערכת לבחירות להסתדרות המרחב בעוד שלוש שנים, אך קשה היה לה לשבת בחיבוק ידיים.

עוד מוקש משמעותי בדרך היו יחסיה עם יו"ר ההסתדרות במרחב אשר שמואלי וזאת על רקע מאבקה של נחום בתנאי עבודתה והיעדר תמיכתו בה. בשנת 2017 התמודדה נחום מול שמואלי בבחירות ליו"ר המרחב ברשימה של ח"כ שלי יחימוביץ והפסידה. אילו הייתה זוכה בוועד, היה אתגר גדול לצדדים לעבוד יחד וכנראה שזה כלל לא בא בחשבון.

סוגיה נוספת שעלתה היא שהשלטון החדש קיבל פוביה מביקורת והאינטרסים השתנו מקצה לקצה. עד כה ההנהלה טרם הוכיחה את עצמה בפרגון לנשים בתפקידים בכירים. גם העובדים הביעו ספק קל אם נחום תוכל לייצג את בצורה אובייקטיבית כיוון שתמכה במרלי.

אגב, בניסטי מוגדר כיו"ר ועד עובדים נוח מאוד. כעת יצטרך להוכיח ל-1200 עובדים שהוא שגריר מצטיין עבורם.

גורם בכיר: "רותי קיבלה מהעובדים הערות על כך שהיא תמכה במרלי ואולי החשש היה שהיא לא תוכל לייצג אותם כמו שצריך. אולי היא הייתה צריכה לוותר על הבחירות הללו, אין לדעת. מהצד השני בהנהלה נבהלו ממנה לחינם. הצליחו להכניס לעובדים לראש שהיא תשרת את ההנהלה, סוג של 'הפוך על הפוך' ".

נחום סירבה להתייחס לכתבה. את בניסטי לא ניתן היה להשיג.

הזוכה הגדולה

אם תבוא חרב הפיטורים על ראשם של העובדים תזכרו את השם: איריס אלפסי. דור ההמשך של מנהיגות העובדים: כריזמטית, רהוטה ולא פראיירית. בת 50, אמא לשלושה ילדים, סייעת בגן רביבים בעיריית נהריה במשך 20 שנה. בבחירות לוועד הפרידו בינה לבין בניסטי רק 27 קולות.

לפני 12 שנה נבחרה ברשימה של יו"ר הועד לשעבר ומנהל מחלקת התברואה יעקב כהן. בקדנציה הקודמת שימשה כסגניתו של בניסטי ומחזיקה תיק הסייעות. מעדויות של עובדות אמרו: "אלפסי זכתה ברוב קולות כי היא 'תותחית על'. אנחנו סומכות עליה במאה אחוז, היא הביאה לשיפור ולוחמת למען זכויותיהן של העובדות".

אלפסי בתגובה: "צמחתי וגדלתי רק בזכות הסייעות. הן עובדות קשה והן צריכות ייצוג הולם. יש בקבוצה קטגוריות של סייעות ומישהו צריך לעשות צדק, אני ממשיכה את הדרך. הן עשו את זה בגדול כי הן הבינו שאני עושה הכול למענן יחד עם ההסתדרות. אני מאמינה בהידברות ולא בהתנגחויות ולא במלחמות. העובדים הבינו שבמלחמות לא משיגים כלום".

איריס אלפסי

בתמונה: איריס אלפסי