כותרת
> C;
1/1
טיפוח ויופי

מהם היתרונות של סאונות לבית?

נהריה טיפוח ויופיפורסם: 01.11.21 , 12:21ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הזעה מסיבית ידועה כשיטת טיפול להבראת העור והגוף. בני המאיה השתמשו בבתי הזעה לפני שלושת אלפים שנים, ובפינלנד השימוש בסאונות קיים במשך אלפי שנים. היתרונות העיקריים שמגיעים עם סאונות לבית הם הרפיית הגוף, ותמיכה בבריאות הלב וכלי הדם.

מה זה סאונות ביתיות?

סאונות לבית מיועדות להתקנה בבתים וברוב המקרים פועלות על חום יבש, עם לחות יחסית שנעה בין עשר לעשרים אחוזים. בסוגי סאונות במרכזי ספא וכושר, אחוזי הלחות גבוהים יותר, וסאונות בסגנון טורקי, למשל, כוללות רמה גבוהה יותר של לחות. השהות בסאונה עשויה להעלות את טמפרטורת העור לארבעים עד 104 מעלות.

כשטמפרטורת העור עולה, מתרחשת גם הזעה כבדה. קצב הלב עולה כשהגוף מנסה לשמור על קור, ושהות קצרה בסאונה עשויה להוביל לאובדן של כחצי ליטר זיעה.

סוגי סאונות

קיימים מספר סוגי של סאונות לבית, שמבוססים על אופן חימום החדר. אלו כוללות:

שריפת עץ

עץ משמש לחימום החדר וסלעי הסאונה. ברוב המקרים, סאונות עצים נמוכות בלחות וגבוהות בטמפרטורות.

חימום חשמלי

בדומה לסאונות שמבוססות על שריפת עצים, לסאונות המחוממות בחשמל יש טמפרטורות גבוהות ולחות נמוכה. דוד חשמל שמחובר לרצפה מחמם את חדר הסאונה.

חדר אינפרא אדום

סאונות לבית, בדגמים שפועלים על אינפרא אדום שונות מסאונות שפועלות על שריפת עצים או מחוממות בחשמל. מנורות מיוחדות משתמשות בגלי אור על מנת לחמם את הגוף, ולא את כל החדר.

הטמפרטורות בדרך כלל נמוכות יותר מסאונות אחרות, אבל ההזעה מתרחשת באופן דומה. במקרים רבים, סאונות אינפרא אדום מחממות בשיעור של בסביבות שישים מעלות.

חדר אדים

עיקרון הפעולה של חדר אדים שונה מסאונות. במקום הפצת חום יבש, החדר מאופיין בלחות גבוהה וחום לח.

יתרונות בריאותיים

ללא קשר לאופן חימום סאונות לבית או רמת הלחות, ההשפעות על הגוף זהות. במהלך הישיבה בסאונה, קצב הלב עולה וכלי הדם מתרחבים, מה שמגביר את זרימת הדם, באופן דומה לפעילות גופנית בעוצמה נמוכה עד בינונית, בהתאם למשך השימוש בסאונה.

הקלת כאבים. מחזור הדם המואץ מסייע בהפחתת כאבי שרירים, שיפור תנועת המפרקים והקלה על כאבי מפרקים.

הפחתת רמות מתח. מכיוון שהחום של סאונות ביתיות משפר את זרימת הדם, הוא מקדם גם הרפיה, שמשפרת את תחושת הרווחה.

שיפור בריאות הלב וכלי הדם. הפחתה ברמות הלחץ במהלך שימוש בסאונה נקשר לסיכון נמוך לאירועים קרדיווסקולריים. השימוש בסאונה קשור גם ללחץ דם נמוך ולתפקוד לב משופר.

בעיות עור. סאונה יבשה מובילה ליובש של העור, כך שאנשים שסובלים מפסוריאזיס עשויים לגלות שהתסמינים שלהם מופחתים במהלך שימוש בסאונה.

אסתמה. אנשים שסובלים מאסטמה מוצאים הקלה בתסמינים מסוימים לאחר השהות בסאונה. עם התקנת סאונות לבית, החולים יכולים בכל עת לחוות תמיכה בפתיחת דרכי הנשימה, שחרור ליחה והפחתת מתחים