כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

מופע שירה ופיוטים יתקיים באשכול פיס בנהריה

נהריה תרבות ופנאיפורסם: 01.03.22 , 14:35ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:


המופע "נשות חיל במרוקו" הכולל שירה ופיוט של הפייטניות שפרה פרץ, שיר יפרח
ויהלה לחמיש
מגיע ביום חמישי 10.3 לאשכול פיס בנהריה

מופע פיוט נשי ארצי בשם: "נשות חיל במרוקו" יחד עם קהילות שרות, שבו משתתפות הפייטניות שפרה פרץ, שיר יפרח ויהלה חלמיש יחד עם חלק מנגני התזמורת האנדלוסית, יתקיים ביום חמישי 10.3 בשעה 19:30 באשכול פיס בנהריה. מדובר בהפקה מיוחדת של ברית יוצאי מרוקו בישראל וקהילות שרות, המוקדש לנשות חיל במרוקו שתרמו תרומה משמעותית לקהילה ולישראל.

שפרה פרץ לא תשכח כיצד בשנת 2003, כשהוציאה את אלבומה הראשון "מיזאן" עם הפיוט האנדלוסי "צביה", לא היה אז מקובל שאשה תשיר פיוט בישראל. "רק גברים שרו אז פיוט וגם בתזמורת האנדלוסית השתלבו אך ורק גברים. כשהגעתי לפגישה עם התזמורת האנדולוסית באותה שנה נאמר לי שישמחו לשתף איתי פעולה, אבל אשיר לילדים ולא לקהל המעורב כי רק גברים שרים. כעסתי מאוד וויתרתי על שיתוף הפעולה. חזרתי הביתה, נברתי בהקלטות של אבי ומצאתי את הפיוט האנדלוסי 'צביה'. למדתי את הפיוט הזה וגם אבי סייע לי. הקלטתי אותו ולימים התברר לי שלא הייתה אף אשה לפניי, שהקליטה פיוט אנדלוסי בארץ וכנראה שכך נפרץ הסכר".

שפרה פרץ, מוזיקאית ויוצרת רב תחומית, מוציאה בימים אלו סינגל חדש בשם "שיגע בנו כבודו". הסינגל יופיע באלבומה השלישי שעליו היא עובדת ויכלול שירים מקוריים לצד שירים מן המקורות והוא פרי שיתוף פעולה שלה עם המוזיקאי אלי זולטא. "שיגע בנו כבודו" הוא יצירה משותפת עם המשורר והסופר פרץ-דרור בנאי והעיבוד משולב במנגינה המוכרת ADI EL RABIE"" ("זהו האביב") של המלחין ונגן העוד פריד אל-אטרש, חיבור שכולו מזרח מערב ועולם.

היא מנגנת מזה שנים רבות על עוּד, הנחשב לכלי נגינה גברי שאינו מקובל בעולמן של נשים, וגם איתו היא שברה מוסכמות חברתית. "התאהבתי בעוּד כשבן זוגי היה מתאמן בחדר בלי הפסקה וביקשתי לנסות. בשלב מאוחר יותר למדתי שיעורי נגינה אצל נאסים דקואר באקדמיה למוסיקה. הוא לימד אותי את רזי הכלי, ומאז אני מלחינה איתו והוא חלק בלתי נפרד ממני".

היא השתתפה בפסטיבל שירים מקוריים בבאר שבע שאותו הנחתה מירה רבינוביץ, רקדה בלהקת המחול איילות הנגב בהדרכתו של מוטי אלקיס ולמדה שירה בבית הספר לשירת מקהלה בלוינסקי עם המנצח מיכאל שני. היא הייתה זמרת שחקנית בהצגה "בוייטרה" בתיאטרון הקאמרי. היא הופיעה במועדון הרוק "לוגוס" עם הרכב שהקימה בעצמה ועם חומרים מקוריים שלה. היא השתתפה בהקלטות חד פעמיות עם להקת אתניקס, אושיק לוי, שלומי שבת ודקלון. היא הייתה זמרת ליווי וסולנית אורחת במופע "אל שנקר" של הכנר ראווי שנקר שנערך בבית האופרה בתל אביב וגם בירושלים.

היא לקחה חלק כסולנית ב"אתנו-דאנס" – פרויקט של מחול ומוסיקה אתנית, צרפת וישראל, וגם עם הרכב שהקימה בשם: אנסמבל מיזאן בפסטיבלים כגון: בומבמלה 06, פסטיבל מינטה, ועוד. היא הופיעה במקומות רבים כמו: סוזן דלאל, בית הקונפדרציה, בית היוצר בנמל תל אביב, תיאטרון תמונע. בשנת 2012 חובר ריקוד עם עבור השיר שלה "חלום משותף" על ידי המרקיד והיוצר אמנון עמרם. בשנת 2013 הייתה שותפה לעריכת תוכנית מוזיקלית ברשת ג – תוכנית אתנית ישראלית לכבוד חג השבועות ביחד עם השדרן והעורך איתן גור. היא התארחה בתוכניות רדיו ברשת ב' שאותן הגישו אמנון פאר ואיריס לביא ובתוכניות טלוויזיה עם אלבומה הראשון: רבקה מיכאלי, יונה אליאן, ריח מנטה, תוצרת הארץ ועוד.

לדבריה, המטרה שלה באלבומה החדש היא לגעת באנשים דרך המוזיקה, לגרום להם להתחבר לזהות היהודית ולחזור לשורשים שלהם. האלבום החדש ייחודי בעיקר בשל החיבור המעולה שלה עם המפיק המוזיקלי אלי זולטא, מנהיג להקת האלמנה השחורה. "אלי זולטא מבין אותי מוזיקלית, וגם החיבור עם המשורר והסופר פרץ-דרור בנאי הוא הפתעה מרגשת מאוד. הכתיבה שלו מזכירה לי את ביאליק. אם יש שיעור שלא הברזתי ממנו בבית הספר היסודי זה ספרות, כי המילים מדברות אליי. פרץ דרור בנאי כתב מילים שיש בהן חיבור, וכל אחד רוצה שייגע בו כבודו המילים שלו והחיבור למנגינה של פריד אל עטרש ללחן שלי למילים בעברית הרגיש לי יצירה שלמה. עוד בפרוייקט משולבים פיוטים בעיבודים עכשווים".

המופע "נשות חיל במרוקו" יתקיים ביום חמישי 10.3 באשכול פיס בנהריה.

השיר "שיגע בנו כבודו" שפרה פרץ& פרץ-דרור בנאי:
https://www.youtube.com/watch?v=sSlZK_2zkB0

הפיוט "צביה" ששרה שפרה פרץ במופע "נשות חיל במרוקו":
https://m.youtube.com/watch?v=ZhK3NJlKCq8&fbclid=IwAR2HQi67fn4KfWCnYVMgnxlrK__PKwL-uX9smFNRQMOZZDgwwWBgF6Qi8qk#

כרזת המופע נשות חיל במרוקו שמגיע לנהריה, צילום יחצ (1)

שפרה פרץ במופע נשות חיל במרוקו, צילום פרטי (1)

שפרה פרץ, צילום 1 רמי זרנגר (1)

שפרה פרץ, שיר יפרח ויהלה לחמיש במופע נשות חיל במרוקו, צילום פרטי (1)