כותרת
> C;
1/1
סטיילינג ועיצוב הבית

מערכות מיזוג VRF: שליטה מקיפה מקבילה בקירור וחימום באזורים שונים

נהריה סטיילינג ועיצוב הביתפורסם: 02.09.21 , 15:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

סוג חדש של מערכות מיזוג אוויר צומח בתחום מיזוג חללים מסחריים בישראל. מערכת חדשה זו משתמשת בזרימת קירור משתנה, שנקראת מערכות VRF, ובטכנולוגיה של משאבת חום מתפתחת עם מערכות מובנות של התאוששות חום ותת קירור, מה שמגדיל את היעילות.

השימוש בטכנולוגיה מתפתחת זו הופך מערכות מיזוג VRF לאפשרויות טובות לסוגים מסוימים של פרויקטים מסחריים לבנייה שדורשים רמה גבוהה של גמישות בכל הנוגע לנוחות הדיירים. מערכות אלו שיקולים שונים במקצת להשלמת חלק הבידוד בפרויקט, וכוללות אתגרים שקבלני בידוד מכניים צריכים להתגבר עליהם.

קיימים שיקולים חשובים רבים במהלך תכנון הפרויקט, בחירת החומרים ושיטות הבידוד, הערכת הפרויקט, רכישת החומרים ותכנון דרישות העבודה.

מה זה מערכות VRF?

מערכות מיזוג VRF הן מערכות מיזוג אוויר מפוצלות ללא צינורות מרובים, שפועלות על טכנולוגיית קירור משתנה. העיקרון הבסיסי ביותר לתיאור אופן פעולת מערכות אלו הוא שהמערכות מסירות חום מהחלל לצורך קירור על ידי דחיפת קירור לאורך מחזור הפעולה.

מערכות מיזוג אוויר אלו מבוססות על דינמיקת הנוזלים לפיה כאשר נוזל קירור מתרחב, הוא נהיה קריר יותר; וכשהוא דחוס, הוא נהיה חם יותר.

שינוי שלבים מנוזל לגז, או מגז לנוזל, מוסיף להשפעת הקירור או החימום. המחזור מורכב מארבעה אלמנטים המשותפים לכל סוגי מערכות VRF: מדחס, יחידת עיבוי, מכשיר מדידה ומאייד או גוף קירור.

פתרונות מתקדמים למיזוג אוויר

מערכות מיזוג VRF פועלות על אותם עקרונות כמו מערכות מיזוג אוויר רגילות, אבל יש להן מספר יחידות אידוי או יחידות סלילי מאווררים שמחוברות ליחידת עיבוי חיצונית אחת. מערכות פשוטות אלה תוכננו בעיקר ליישומים מסחריים קטנים עד בינוניים שבהם התקנת צינורות יקרה מדי או בלתי מקובלת מבחינה אסתטית.

מערכת הצינורות הקטנה, שמחברת כל סליל מאוורר פנימי ובין היחידות החיצוניות דורשת הרבה פחות מקום וקלות התקנה משמעותית בהשוואה לצינורות הקשורים לסוגים אחרים של מערכות מיזוג אוויר.

מערכות אלו הן מערכות דו צינורות, כמו משאבות חום קלאסיות עם מערכת מיזוג מרובת פיצולים. יש לבודד את שני הצינורות על מנת להתאים את היפוך זרימת הקירור ואת טמפרטורת שירות הצינורות כאשר המערכת עוברת מקירור לחימום או מחימום לקירור.

קירור וחימום מקבילים באזורים שונים בהתאם לצורך

המונח VRF מתייחס ליכולת המערכת לשלוט בכמות הקירור הזורם לכל אחד מהמאיידים, ומאפשרת שימוש במאיידים רבים עם יכולות ותצורות שונות, בקרת נוחות מותאמת אישית, חימום וקירור בו זמנית באזורים שונים, וכן התאוששות חום מאזור אחד למשנהו.

בדומה למערכות מיזוג אוויר מרובות פיצולים ללא תעלות, שיכולות לחבר גם חלק חיצוני אחד למספר מאיידים, מערכות מיזוג VRF שונות במובן אחד חשוב. בניגוד למערכות מפוצלות, שנדלקות ונכבות בהתאם לצורך ברת הקירור או החימום בחדר, אם הוא חם מדי או שאינו מספיק חם, מערכות VRF מווסתות כל הזמן את כמות הקירור הנשלחת לכל מאייד.