כותרת
> C;
1/1
חדשות

נהריה: הארנונה מתייקרת והתאגיד בדרך

נהריה חדשותפורסם: 05.06.19 , 14:59ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

היום בערב יצביעו חברי מועצת העיר על ייקור הארנונה והם ממש לא מחויבים לכך. היציבות הפיננסית של עיריית נהריה בתחתית הטבלה מראה שצריכים לגבות חובות עבר. נודע על טיוטת הסכם להצטרפות לתאגיד המים מעיינות זיו. / טור דעה

מועצת העיר נהריה תתכנס היום בערב לאשר בישיבה שלא מן המניין את צו הארנונה לשנת 2020 בשיעור של 2.8 אחוז מתוך ברירת מחדל ולא מחובתה.

מועצת הרשות המקומית יכולה להחליט שלא להעלות את הארנונה או להעלות אותה אפילו בשיעור גבוהה יותר בכפוף לאישור משרד הפנים או אפילו להקטין אותה. משנת 2015 שיעור הארנונה זינק ב-8.87 אחוז בעוד שהמדד הכללי עלה בתקופה המקבילה ב-1.3 אחוז. במדינה צפוי גל התייקרויות. מים: 5 אחוז, לחם: 5 אחוז, חלב ומוצריו 3 אחוז. כך שהכי קל "להעניש" את התושבים שומרי החוק שמשלמים את הארנונה בזמן ויותר קשה לנהוג באסרטיביות ולגבות חובות עבר. כל אחוז גבייה בנהריה שווה ל-1.7 מיליון שקלים- החוב הכללי הוא 173 מיליון שקלים.

מדינת ישראל נמצאת בתקופה מאוד קשה פוליטית וכלכלית. בחירות מועד ב' 2019 יבזבזו למשק 3 מיליארד שקלים ואת התוצאות ישלמו האזרחים. הערכות שיוקפאו גם התקציבים לצהרונים עירוניים. לאחרונה נודע כי נכנסו למגעים מתקדמים בהצטרפות עיריית נהריה לתאגיד המים מעיינות זיו. ההסכם כמעט סופי ויועבר בימים הקרובים לראשי המועצות והעיריות השותפות. השלב הבא יהיה אישור במועצות המשתתפות.

אגב: הדירוג הפיננסי של עיריית נהריה בין הנמוכים ביותר בארץ ועומד על 58 אחוז מחוב בכולל (מקום 6 מהסוף), כך עולה מדרוג הרשויות שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi.

יבשבוע שעבר פנה יו"ר נשיאות המגזר העסקי שרגא ברוש לשר האוצר משה כחלון וביקש להקפיא את העלאת הארנונה הצפויה. הוא מסביר במכתב ארוך אין כל ייתכנות כלכלית להעלות ארנונה ועסקים יקרסו. "ברצוני להסב את תשומת ליבך שעושק הארנונה כפי שתואר בעיוות הנוסחא משפיע על כלל המשק". המטרה של ברוש היא לאלץ רשויות להתייעל ולהעלות את אחוז הגביייה מהחוב הכולל.

כדאי להצטייר חברתי

חצי שנה עברה מאז הבחירות וראש עיריית נהריה רונן מרלי מתנהג עדיין כמו מפקד בכיר שקיבל פקודה ומוריד אותה לביצוע. הוא קיבל ירושה לא פשוטה שמתגלגלת בין ראשי ערים מאז הקמתה של העיר. התפקיד של ראש עיר לנסות להילחם ביוקר המדינה ובגזרות ולא לשתף פעולה. גם אם ניסית, לפחות הציבור יודע שיש על מי לסמוך. זו לא אחריות ולא שינוי מדיניות אלא ללכת ראש בקיר. ראש עיר צריך להצטייר חברתי שמייצג את התושב הממוצע שסובל מההצטברות של כל ההעלאות במשק.

אז הנה נתונים: סך חובות הארנונה לעיריית נהריה עומד על 173 מיליון שקלים וגדול יותר מסך הגבייה. למשל: בשנת 2017 הגבייה עמדה על כ- 156 מיליון שקלים כשהחוב עומד על 173 מיליון שקלים. אחוז הגבייה מפיגורים נמוך ביותר ועומד על 18 אחוז וגם יחס הגבייה לחוב הכללי הוא 58 אחוז. בשנת 2018 אחוז הגבייה מחוב בכללי ירד ל-46 אחוז ויתרת הפיגורים עלתה ל-186 מיליון. ושוב הגבייה מפיגורים ירדה ל-11 אחוז. המגמה שלילית בשנים קשות. נוסיף גם חובות של עובדי עירייה בסכומים של עשרות מיליוני שקלים שרק הלכו ותפחו עם השנים. מישהו יודע איך עובדת ניקיון צוברת 298 אלף שקלים חוב ארנונה?

העירייה יכולה לצאת למבצע גבייה מנהלית שהוא הליך אכזרי ביותר, כאשר לעירייה סמכות להטיל עיקולים על חשבונות מבלי להוכיח חוב, להבדיל מהליך מנהלי משפטי, דרך הוצאה לפועל.

הציפייה תהיה כשיפורסם הדוח הכספי של הרבעון הראשון של 2019 בשלטון מרלי, ואז אפשר יהיה לראות האם נעשו שינויים לטובה. לכן עד אז צריך להתאמץ ולגבות את החוב העצום מהפיגורים שגבוה יותר מהחיוב השנתי.

עיריית נהריה

צילום: רותם כבסה