כותרת
> C;
1/1
תלמידים ונוער

נהרייני דבר עברית

נהריה תלמידים ונוערפורסם: 07.01.22 , 09:47ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בשבוע שחלף, בכל בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והתיכוניים בנהריה ציינו את יום/ שבוע השפה העברית.

ממשלת ישראל קבעה את יום כ"א בטבת, יום הולדתו של אליעזר בן-יהודה כיום חג לשפה העברית.

שבוע זה נועד לחנך לאהבת השפה ולשימוש ראוי בה בדיבור, כתיבה וחיזוק השפה, לטפח את הידע הלשוני וכישורי השפה ולהבליט את מקומה של השפה העברית בתחייה הלאומית היהודית, במורשת ובמקורות היהודיים, בתרבות ובחברה בישראל.

בבית הספר ע"ש חיים ויצמן, בי"ס הראשון והוותיק בנהריה ובגליל המערבי החלו את השבוע בהובלתה של אפרת אלימלך, רכזת השפה העברית בבית הספר ומחנכת ו/3.

תלמידי כיתה ו/3 עמדו בשערי ביה"ס בלבוש לבן, הניפו שלטים וחילקו לכל התלמידים והצוות סימנייה.

במהלך כל השבוע ערכו פעילויות חווייתיות, צפו בסרטונים, שמעו שירים שזימנו שיח, שיחקו משחקים, המציאו מילים חדשות, קראו, כתבו והחליפו ספרים בשוק הספרים- "תן וקח" בהובלתה של המורה, אסנת גולן ותלמידי כיתה ה/4.

במסגרת שיעורי מדיה (תקשורת), בהובלתה של שיר בן סימון צילמו תלמידי כיתה ו/3 והמחנכת, אלימלך אפרת סרטון – "ביקור בהפתעה".

אליעזר בן- יהודה, מחייה השפה העברית, 'נכח' בבית ספרינו מספרת הרכזת בתקופת הקורונה.

כל תלמידי ביה"ס צפו בסרטון, למדו ונהנו.

ביום שישי סיימו את השבוע ביום שיא, כל שכבה תכננה פעילויות מגוונות ומעשירות לתלמידיה. התלמידים שיתפו פעולה, למדו, כתבו, עסקו באומנות, נהנו והתוצרים דיברו בעד עצמם.

אפרת אלימלך בי"ס ויצמן: "מי ייתן והשפה העברית תהיה שגורה תמיד בפינו וכמו שאמר אליעזר בן יהודה:"עברי, דבר עברית והבראת".

ליאת אלפסי רחמים, רכזת שפה בבי"ס אוסשקין: "בשבוע השפה העברית התקיימה למידה משמעותית מבוססת משחק.

בכיתות א׳-ו׳ ביקרה דמות מסדרת הספרים ״מנהרת הזמן״ שכתבה הסופרת גלילה רון פדר-דמותו של אליעזר בן יהודה שנשאה נאום על חשיבות חידוש השפה העברית והשימוש בה.

תלמידי כיתות א׳-ו׳ חוו מסע מרתק בעקבות התפתחותה וגלגולה של השפה העברית.

המסע כלל שיר וזמר, פעילות בתחנות על דרכי תצורת מילים, כתיבה יצירתית, משחקים מגוונים, חידות מצוירות, עיצוב בולים לעידוד השימוש בשפה העברית והשיא היה חידון אלוף העברית".

אורית אהרוני, רכזת השפה ומחנכת כיתה א /3 בבי"ס גולדה ע"ש רעות: "בכל שכבות הגיל חקרו על אליעזר בן יהודה במרחבי למידה מגוונים.

בכתה א' השתמשו במילה 'מסעדה' אשר אליעזר בן יהודה חידש, בנו תפריט ועשו הזמנות, השתמשו במילים כמו 'כריך', 'נקניק', 'חביתה', 'צנימים' ולקינוח- ב'גלידה'.

הקשיבו לסיפורים ועסקו בפעילויות העשרה לשוניות.

בכתה ב', השתעשעו במילים שהוא חידש וכתבו משפטים עם מילים אהובות, בכתה ג' קראו טקסטים על פועלו, הכינו משחקי זיכרון ממילים חדשות ותפזורת".

בסיום שבוע זה נהנו מחדר בריחה בנושא השפה העברית.

כתה ד' חקרו את השפה העברית מהמקרא ועד לעברית המדוברת כיום.

יצרו תוצרים של אותיות ייחודיות בעזרת שבלונות שונות של כתב יד ודפוס.

בכתה ה' צפו בספר בעקבות הספר 'הבכור לבית אב"י', יצרו כרזות מעיתונים עם מילים שחידש אליעזר בן יהודה ושיחקו במשחקי 'הלחמת מילים'.

כתה ו', במסגרת החקר למדו מילים חדשות, שיחקו משחקי לשון, משחקי זיכרון והכינו כרזות עם ביטויים שיצרו.

אורטל מזרחי, רכזת השפה העברית בבי"ס בגין ערכה סרטון שסיכם את כל שבוע השפה העברית שהיה מלא בתכנים: שפה של אומנות, תוצרי לוחות קיר בכל רכבי בית הספר, כיתות א' גשם של מילים, לכיתות ב' היה "מרוץ למילים " ואף למדו לשיר בספרדית.

לאחר מכן הוציאו את המילים האהובות ושוחחו עליהן.

כיתות ו' חנכו את כיתות א' שיצרו פאזל זיכרון, למידה אחרת-אפיית עוגיות לאותיות, סיירת ספריה, הצגה תיאטרלית בנושא אליעזר בן יהודה ואחרים, יריד השפה העברית עבודה בקבוצות.

שכבת ג' חקרו את חייו של אליעזר בן יהודה בתחנות.

שכבה ד' יצרו משחק זיכרון, שכבה ה' העברית המאונגלזת...

רמז, אבן שוהם, רמב"ם המשיכו במסורת וציינו את יום השפה בדרכים מגוונות.

בבי"ס 6 שנתי למנהיגות ומצוינות שחקים רב תחומי עמל ציינו את היום בלימודים בכיתות בנושא השפה העברית, שיחקו משחקי מחשב, פתרו חידונים.

נילי גפן, רכזת השפה ציינה שהייתה הפסקה פעילה ייחודית ליום השפה העברית בה היו פינות הפעלה בנושא העברית, שמעו מוסיקה ושירים שמתקשרים לשפה העברית.

הכל בצורה חווייתית.

בבי"ס למדעים ואומניות בנהריה למדו וציינו את האירוע בהדגשה על המילים העבריות כאשר מיקדו את הנושא, הייתה סלסלה בה ניתן היה לראות מאות מילים שאנו לא משתמשים בהם כלל כמו 'באג' שהיא תקלה, 'מיגרנה' שהיא צליחה, 'צליאק' שווה דגנת, 'אאוטלאט'- חנות עודפים, 'פודינג' – רפרפת, חביצה ואחרות.

ילדי נהריה למדו עברית שפה יפה.

אילן וקנין, מנהל חינוך וקהילה בירך את העושים במלאכה ואמר: "בתי הספר בעיר נהריה שילבו השבוע למידה חווייתית תוך הדגשת חשיבות השפה העברית.

ישנה חשיבות רבה לקריאה, כתיבה ושיח בעברית במיוחד בתקופה בה מגפת הקורונה מונעת כישורים אלו.

יישר כוח לצוותי החינוך ולמנהלי בתי הספר".

הד"ר אורנה שמחון, מנהלת המחוז שעוקבת מקרוב התרשמה מאוד ומסרה שהיא מברכת את צוותי ההוראה בנהריה על היצירתיות ועל ההשקעה בהטמעת השפה העברית, בחידושה ובהעצמת אוצר המילים של הילדים והנוער, במיוחד בימים אלה שהקורונה שוב שולחת זרועותיה.

"כמה סימבולי שבעודי כותבת מילים אלו, הלך לעולמו יורם טהרלב, אחד המשוררים והיוצרים המופלאים שהיו לנו בשפה העברית.

גדלנו על שיריו שהם נכס צאן ברזל שהם התרבות הישראלית ונוף מולדתנו".

צילום: באדיבות בי"ס ויצמן