כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

סיפורי נהריינים, מפגש מספר-15-"מערכת הבריאות בנהריה לדורותיה" ערב מחווה לפרופסור שאשא ז"ל

נהריה תרבות ופנאיפורסם: 24.04.22 , 11:46ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תמונה ראשית צלם: RITVO PHOTOGRAPHYצילום תמונות: RITVO PHOTOGRAPHY

פורום שולחן עגול של המתנדבים הפיק בסוף החודש שעבר את המפגש ה-15 שעסק במערכת הבריאות בנהריה לדורותיה.

הערב הוקדש כמחווה לפרופסור שאול שאשא שעמד בראש קבוצת המתנדבים והנהיג אותה בחוכמה, רגישות ובהתמדה.

מר דודו אלחיני, מנכ"ל העירייה נשא דברי ברכה חמים בשם ראש העיר, מר רונן מרלי והודה לוועדה שעושה ימים ולילות לאיסוף החומרים והבאתם לערבים הנפלאים.

את הערב הנחה במקצועיות ובחן יורי הירשפלד.

המפגש חולק לשניים: הקמתו של בית החולים והרפואה הקהילתית מ-1935.

בפאנל של החלק הראשון הוזמנה ד"ר דפנה שאשא, אלמנתו של פרופסור שאשא, סיפרה את סיפור חייו המעניינים והפוריים של פר' שאול שאשא ז"ל, על הבמה ניצבה תמונה של שאול שאשא המחייך כאילו הוא מתבונן בנעשה, תמונה של חברו רפי הוימן מרוטרי 'עמיתים'.

כמו כן, ציינה דפנה שאשא שהוא ארגן משנת 2000 כנס רפואה ושואה ומידי שנה עד שנת 21 עדין הוביל את הכנס.

מי שימשיך את דרכו זו בתו, ד"ר הדס שאשא לבסקי כאשר השנה הכנס יתקיים כמתוכנן בחודש מאי.

פרופסור ברהום, מנכ"ל בית החולים "גליל מערבי" ריגש בדברי ההערכה שלו לקודמו בתפקיד וכמה הוא למד ממנו.

בחלק הראשון השתתפו ד"ר אליצור חזני, מי שניהל את בית החולים לפני פרופסור שאשא וסיפר על חוויותיו, גברת אורלי מנליס- ביתו של ד"ר גידעון ז"ל ויהודית מנליס, ששיתפה את הקהל בטרגדיה שחוותה כילדה בהירצח אביה, ד"ר גדעון מנליס על ידי מטופל שלו.

ד"ר לילי לונסקי-היערי סיפרה על הכירורגית הראשונה, ד"ר אידה לונסקי שהייתה אושיה נהריינית ידועה וסיפרה כיצד החולים של אמא הפכו לחבריה וכיצד השפיעו עליה, כמו כן ספרה בהומור שאביה מאוד התנגד שתלמד רפואה.

בתום החלק הראשון הקריא יורי הירשפלד שיר שכתב לזכר שאול שאשא.

הקהל צפה במצגת בחוויותיהם של מר חזי חי, מנהל הכספים של בית החולים ששזר סיפורים מעניינים משנותיו הרבות, איך השיג את התקציב על מנת להפוך את בית החולים שהיה עשוי מצרפים לבית חולים עם מערך רפואה עדכני ומתקדם.

כיצד הגה את הרעיון לבנות את בית החולים התת קרקעי הראשון וכיצד גייס את הכספים והכין את הצוות הרפואי ומנע אסון כבד במלחמת שלום הגליל השנייה כאשר הבניין של מחלקת עיניים נפגע.

סיפורה המרגש של הגברת רותי יפרח, שהייתה המנהלת האדמיניסטרטיבית ויד ימינו של פרופסור שאשא אשר עודד אותה והיא למדה לצד עבודתה תואר ראשון ושני והיה המורה לחיים שלה, סיפרה על אישיותו וכיצד היה לעבוד לצידו.

חלקו השני של המפגש הוקדש לרפואה בקהילה.

הגברות אביבה נהרי ומרים סלע, בנות למייסדי נהריה סיפרו בעניין רב אודות הרופאים הראשונים של נהריה, סיפרו על נתן וייל והלנה אשתו שהם הביאו את הציוד לבית החולים.

ד"ר פולק, ד"ר זומרפלד , ד"ר קרמר, ד"ר דוידזון רופאת הנשים ואחרים.

מר יואל רוזנבלט, ממלון רוזנבלט הוותיק גם הוא אושיה נהריינית ותיקה, בן למייסדי נהריה, סיפר מעל המרקע את סיפורו של בית היולדות הראשון שהוקם בפנסיון של הוריו בעקבות ניתוקו של היישוב הקטן וכיצד את הפעוטות היו שמים במגרות.

ייצוגן של האחיות במערכת בא לכלל ביטוי בסיפורה הקולח של גברת ברכה דוד, אודות אימה, שושנה שיפטן שלמדה רפואה לפני המלחמה אך לא הספיקה להיבחן ולימים הפכה להיות מיילדת ראשית בעקבות כישוריה, בין השאר מיילדת בבית החולים המוסדר בסוף שדרות הגעתון.

ד"ר פנינה מורד- ורדי קינחה את שטף הסיפורים עם חוויותיה של אושיה נהריינית מוערכת בתחום רפואת המשפחה בקהילה, אימה, ד"ר לטיפה מורד ועל היחסים הנפלאים ששררו בין הרופאים.

כמו כן, הועלו על נס פעילותן של עמותת יע"ל ואגודת ידידי בית החולים.

בחלק האומנותי הופיעו "קולות נהריה" - להקת הזמר הייצוגית, בניהולו ובניצוחו של חנן עבדה שהלהיבה את הקהל באיכות שירתה.

היה זה עוד מפגש מרתק שיזמו והפיקו מתנדבי השולחן העגול: ה"ה בתיה שפירא, מינה גולדשטיין, יסמין בורנשטיין, מאיה בר לב, יוכי דוברצקי, מרים סלע, בני סלע, איתמר דוד, עמוס גלעדי וגדי שטרן, האחים: מיקי ויורי הירשפלד.

בתום הערב, הזמין המנחה, יורי הירשפלד, את הקהל למפגש ה-16 שעתיד להתקיים אחרי חגי תשרי ויעסוק בתנועות הנוער של נהריה לדורותיהן.

פאנל ראשון מורכב מדפנה שאשא ,ד"ר אליצור חזאני, אורלי מנליס,ד"ר לילי לונסקי יערי

פאנל שני מורכב מבנות המייסדים: אביבה נהרי, מרים סלע ,

ברכה דויד היא בתה של המיילדת הראשונה בנהריה שושנה שיפטן, 

ד"ר פנינה מורד- ורדי שסיפרה על אמא לטיפה מורד

דוד לחיאניי בשם ראש העיר

דפנה שאשא