כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

קיבלתם מכתב מהעירייה? איזו בשורה חדשה מחכה לכם?

נהריה נדל"ן וכלכלהפורסם: 13.06.19 , 07:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

תושבי נהריה מקבלים בימים אלה לביתם מכתב מטעם העירייה, המעדכן על סקר נכסים לבתי מגורים ובתי עסק בעיר.

מסתבר, שהסקר החל להתבצע כבר בשנת 2016 אך לא בוצעה הטמעת תוצאות הסקר בשטח ע"י העירייה כפי שנתבקשה ע"י החוק, מתוקף החלטת ממשלה ובהוראת בית המשפט העליון.

את הסקר מחויבת לקיים כל רשות בארץ, אחת לחמש שנים, על מנת לאמוד את מידת הנכסים בעיר. כתוצאה מכך שהסקר לא בוצע עד תומו ולא עודכנה השומה בהתאם, תושבים רבים לא שילמו מס כמתחייב, בעוד שאר תושבי העיר נשאו בנטל הכבד.

על מנת לבצע חיוב ארנונה שיוויוני בין כלל התושבים בנהריה, התואם את הנתונים העדכניים ביותר של שטחי הנכסים והשימוש הנעשה בהם, עפ"י חוק ועפ"י הנחיות משרד הפנים ובית המשפט העליון, ממשיכה כיום עיריית נהריה לבצע בדיקה ומדידה של כל הנכסים בשטחה.

תושבים רבים נדהמו נוכח המכתב המבשר את השינוי שהתבצע בגודל הנכס בעקבות הסקר, בעקבותיו עלה סך הארנונה אותו הם מחויבים לשלם לעירייה כבר בספטמבר הקרוב, אז יצטרכו לעמוד בתעריף החדש.

מאידך, לנהריה לינק נודע כי הבוקר (חמישי) נשלחו ל – 1,183 בעלי נכסים בנהריה הודעה על צמצום התשלום בארנונה כיוון שעפ"י המדידה הנוכחית, המ"ר של הנכס שבבעלותם נמצא קטן יותר מאשר במדידה הקודמת, כעת גם הם ייהנו מעדכון חיובי בתשלום הארנונה החל מספטמבר 2019.

אז איך יכול להיות שלא התבצע שום שינוי בנכס שבבעלותכם מיום הקמתו, ולמרות זאת, נמדדו מספר מ"ר שונים? זה יכול לנבוע ממספר סיבות:

  1. דיווח שהתבצע ע"י גורמים שאינם מוסמכים לכך: לדוגמא, קבלן שחישב את הנכס בהתאם לדיני התכנון והבניה או לפי חוק המכר ולא לפי שיטת החישוב הקבועה בצו הארנונה.
  2. נכס הכולל שטחים שאינם מוכרים לרשות עד ביצוע הסקר ואמורים להיות מחויבים בהתאם לצו הארנונה.

מעיריית נהריה נמסר כי בימים אלו, נשלחות לבתי תושבים ובעלי העסקים הודעות המפרטות את חישובי השטחים המדויקים והשימושים הנעשים בהם בפועל, כולל תסריט המדידה.

המודדים הינם מוסמכים, מקצועיים ובעלי ניסיון רב.

בתום המדידה וקבלת העדכון לתעריף, תינתן אפשרות לתושב, להגיש השגות על נתוני המדידה. חשוב להדגיש, כי הנהלת העירייה בחרה להקל על הציבור ולא לחייב רטרואקטיבית מיום המדידה, משמע משנת 2016, ותחל בכך רק מחודש ספטמבר 2019.

רונן מרלי, ראש העיר: "נבחרנו על מנת לשרת את התושב, לשמור על החוק והצדק, כך שכל אדם ובית עסק בעיר, ישלמו מיסי אמת ללא איפה ואיפה ובהתאם לכך אנו פועלים ונפעל גם בעתיד".