כותרת
> C;
1/1
נהריה

עימות במועצת העיר נהריה: "תושבי חוץ משתתפים בישיבות אסבסט ופעילים מנהריה לא"

נהריה נהריהפורסם: 04.07.19 , 16:39ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

חברות מועצת העיר נהריה; עו"ד לירז איתמר, אורנה שטרקמן ושרית נס- פררו הגיעו לישיבת מועצת העיר בנהריה עם חולצות: 'אסבסט שווה מוות'.

באותה שעה נערך בכיכר העירייה מייצג של קברים עם פרחים אדומים כדי להמחיש לתושבי נהריה את הסכנה.

סגן ראש עיריית נהריה אייל וייזר היה נחוש להציג את פעילות ועדת איכות הסביבה אמש (שלישי) בישיבת המועצה בשעה שהתקיים מייצג האסבסט של לוחמי האסבסט: דב משה וגיל צפריר ופעילים נוספים בכיכר העירייה. המייצג כלל עשרות קברים עם שמות שעליהם הונחו ורדים אדומים במחאה על היעדר מודעות לעיר מוכת אסבסט ובעיקר לתאר את אוזלת היד של הרשויות והמדינה בתחום.

המיצג עלה לסיכום שנת פעילות של הצוות המאתר מידי יום מוקדים שונים מוכי אבסט בעיר בשטחים ציבוריים ופרטיים. תושבים שעברו בכיכר העירייה עצרו ונדהמו מהמידע.

פעילי הסביבה הסבירו כי נהריה עיר מוכת אסבסט והצביעו על מספר גבוה של תושבים שנפטרו ממחלת המזותולמיה ביחס לעולם.

בפתח ישיבת המועצה אמרה חברת מועצת העיר עו"ד לירז איתמר: "נהריה שונה מערים אחרות ואני מבקשת מסגן ראש העיר אייל וייזר להשקיע יותר מאמץ בתחום. מספיק לנשום סיב אחד ואת הנזק מגלים אחרי 30-40 שנה".

כשהגיע תורו, וייזר הקריא את חברי הוועדה לאיכות סביבה ולמרות שבמצגת נרשמו חלק מהשמות הזכיר כי הוועדה מסתייעת בפעילת הסביבה הידועה אורית רייך ומנהלת קבוצת חשיבה בתחום טלי עוז אלבו.

איתמר: "אולי נשלב את התושבים שלנו, יש תושבים נפלאים ששמים את הלב שלהם בתחום. זה מעצבן, מה זה השטויות האלו שמביאים אנשים מבחוץ. למה אתה לוקח את האנשים שרוצים באמת ודופקים לך על הדלת ואתה לא פותח להם. גיל צפריר (מלוחמי האסבסט, ר"כ) הגיע. איפה היית? אתה מביא מבחוץ ובוחר להתעלם".

וייזר:"ההורים שלי חינכו אותי לתרבות דיבור אולי בך זה לא תפס".

איתמר: "אין לי ישיבות עם אייל וייזר אחד על אחד זה המקום להגיד את הדברים. לא ייתכן שיהיו תושבי חוץ בישיבת איכות סביבה, בשעה שהתושבים שלנו רוצים להיות שותפים בה.

ויזר: "האסבסט לא בטיפול של העירייה שלא מטפלת בפינוי האסבסט".

איתמר: "בוא אני אפנה אותך לחוק האסבסט מה באחריות הרשות ומה באחריות הממשלה".

וייזר: "הוצאנו קול קורא ואנו מציעים שירות לתושב במספר קבלנים שהגישו את ההצעות הזולות ומנסים לעשות גם שיתוף עם הממשלה לסבסוד בנושא".

הצילו את הפיקוס

בעניין אחר: וייזר ציין שעץ פיקוס ותיק צפוי להיכרת בקרוב ומבקש את עזרת הציבור כדי לעצור את ההחלטה. ויזר: "יזם פרטי הגיש בקשה לכרות עץ ברחוב הגעתון 45. מדובר בעץ פיקוס עתיק שהולכים לכרות אותו כדי להקים חניון פרטי על ידי אדם שרכש את השטח. קרן קיימת לא אישרה את הכריתה והעירייה הוציאה מכתב התנגדות".