כותרת
> C;
1/1
נהריה

עיריית נהריה לא תצטרף לתאגיד המים מעיינות זיו

נהריה נהריהפורסם: 18.06.19 , 11:31ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

"מרלי אולי שלם עם ההחלטה, אבל זה לא מבושל ולא מושלם. חד משמעית מחיר המים לתושבים יעלה"

עיריית נהריה לא תצטרף לתאגיד המים מעיינות זיו וזאת עד להקמת הממשלה חדשה. ההחלטה מוסכמת גם על ראשי הרשויות החברים בתאגיד. מחר צפויה הפגנת תושבים בכיכר העירייה נגד הצטרפות לתאגיד.

אתמול נערכה בעיריית מעלות תרשיחא ישיבה חשובה מאד, אפילו קריטית, שנועדה לקבוע האם נהריה מצטרפת לתאגיד המים. בישיבה אמר ראש העירייה רונן מרלי שהוא לא שלם עם ההחלטה להצטרפות לתאגיד. כמו כן נודע כי גורמים פוליטיים הפעילו לחצים על מרלי והוא אף ציין זאת. באותה ישיבה הוסר מסדר היום של ישיבת מועצת העיר הצפויה במעלות תרשיחא אישור החברים לצרף את נהריה לתאגיד.

ברשות תאגידי המים נתפתח חלון הזדמנות לצירוף 12 הרשויות בארץ שאינם חברות בתאגידי המים. ההצעה הייתה לצרף את נהריה לתאגיד מעיינות זיו עד 20 ליוני וכך גם תזכה למענק פיתוח בתשתיות בסכום של 6 מיליון שקלים. כמו כן היה צריך לדון בתשלום על השקעות תשלום על מים ותשלום על הביוב כשההשקעה היא בהתאם להכנסות. ההצעה שנהריה קיבל להשקעה עומדת על 85 שקלים כפול 65 אלף תושבים וכבר נערכה טיוטת הסכם הצטרפות שכבר הייתה מוכנה לחתימה, אך אז התעוררה ביקורת ציבורית גדולה מאוד בקרב התושבים בעיר.

מחר צפויה הפגנה בכיכר העירייה נגד ההצטרפות לתאגיד המים וככל הנראה תבוטל. יש לציין כי עיריית נהריה כן מעוניינת להצטרף לתאגיד, אך רק לאחר הקמת ממשלה חדשה. ראש העירייה לוקח סיכון שלא יזכה למענק הכספי שהציעו בתאגיד.

ההחלטה של מרלי נעשתה עוד בטרם הביא לדיון שלא מן המניין את הקמת התאגיד במועצת העיר. ככל הנראה על-פי גורמים פוליטיים למרלי לא היה רוב להעביר את ההחלטה. עוד נודע כי גם במחלקת המים בעיריית נהריה העובדות חוששות למקום עבודתן מאחר ולא סוכם האם הן יוכלו לעבוד בתאגיד המים.

גורם בכיר המעורב בנושא: "נהריה לא בשלה להיכנס לתאגיד, הם לא רציניים מספיק. הם לא מבינים מה ההשלכות של תאגיד. העירייה תהנה מכספים, אבל הציבור יצטרך לשלם ותאגיד זה יקר למרות שניסו לטשטש את זה. אולי מרלי שלם אבל התהליך לא מושלם. רשות התאגידים מזרזת את כולם עד 20.6 ואין מספיק זמן- רק לאחר הבחירות לממשלה. יש הרבה שאלות פתוחות בעירייה שלא נסגרו, והציבור חזק, יש לו כוח".

גורם נוסף הסביר: "בתאגיד כן רוצים לצרף את נהריה כי אז מעיינות זיו יהיה תאגיד חזק ומשמעותי. יש חשש שהיישובים הקטנים יבלעו בתוך נהריה ולא תהיה בקרה על ההכנסות והפסדים. אבל יכול להיות שהתאגיד יפורק ויכפו על צמצום התאגידים ואז כולם יהיו חלק מתאגיד עכו. בטיוטת ההסכם להצטרפות עם נהריה החלוקה צריכה להיות שוויוניות בכל הפרמטרים עם אחוזים, מניות וקבלת עובדים וזה לא הוצג בהסכם. למרלי אסור למהר הוא צריך להילחם על מענקים והשקעה ראשונית על תשתיות".

תגובת עיריית נהריה:

״בשבועות האחרונים מתקיימים דיונים אינטנסיביים מול רשות המים ומול הרשויות המקומיות החברות בתאגיד. קיימים פערים רבים וישנן יותר שאלות מתשובות, ונדרש זמן נוסף לגיבוש החלטה״.