כותרת
> C;
1/1
נהריה

קניית רכב חשמלי בישראל

נהריה נהריהפורסם: 12.02.20 , 13:26ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

נרצה או לא - העולם נמצא כבר בעיצומו של מעבר ישיר לרכבים חשמליים וכיום המגמות בשוק יותר ברורות מתמיד בכל הנוגע לעדיפות של רכבים חשמליים. לפי לא מעט מומחים בתחום, ההערכה שעוד כעשור יהיו רכבים חשמליים בכביש בדיוק באותה כמות של רכבים שפועלים על בנזין. אולם ביחס למדינות אחרות, בישראל עדיין מתעכבים עם השינוי כשהסיבה האמיתית נעוצה בהיעדר של עמדות טעינה לרכב החשמלי.

רכישה של רכב חשמלי

אם כל אחד היה יכול להרשות לעצמו לרכוש את הרכב החשמלי בעוד יש תשתית איתנה לכך, וודאי שרבים היו עושים זאת והכבישים היו שקטים להפליא והאוויר צח ונקי. אך המציאות שונה, מאחר שרכבים חשמליים בישראל נחשבים ליקרים וזאת בהשוואה לרכבים שמונעים על ידי בנזין או דיזל, מה שיוצר חיץ בין מי שיש לו הון גדול ויכול לרכוש אותם למי שלאו. אולם מומחים מעידים כי הדברים הולכים להשתנות, מלבד העובדה שאפשר לקנות היום רכב במימון ובהחזרים מדי חודש, גם המחירים של הרכבים החשמליים עשויים לרדת בשל עלות הסוללות שמחירן צונח וניתן יהיה לרכוש אותן באופן דומה. כמו כן, גם ההוצאות הרבות על התחזוקה של רכב חשמלי הינן זולות במידה רבה בהשוואה לרכב אחר.

האם זה משתלם לנהג הישראלי?

במידה והתשתית הייתה איתנה וניתן היה להטעין בלי בעיה את הרכב, סבירות גדולה שהעדיפות לרכב חשמלי הייתה גבוהה הרבה ביותר ונהגים ישראלים רבים היו מנצלים את ההזדמנות ורוכשים רכבים חשמליים. סיבה נוספת שהנהג הישראלי היה שמח לעשות את המעבר היא בעיקר בשל המחיר של הדלק בארץ, בישראל מחירי הדלק גבוהים להבדיל ממחירי החשמל, שהם יחסית זולים הרבה יותר ממקומות אחרים בעולם, לכן השימוש במכוניות חשמליות עשוי לחסוך כסף רב בקרב הנהגים הישראלים.

כמה זה משתלם למדינה?

כולם כאמור מעוניינים בשינוי, אולם הצפי הוא שכל תהליך המעבר לרכב נטול בנזין ודיזל יגרום למדינה הפסד של 30 מיליארד שקל מהכנסות ממיסים. אך במידה וחשבתם שהמחירים של רכבי החשמל עשויים לרדת יכולים להיטיב עמכם, יש לחשוב שוב – כדי להשלים את הפסד המדינה מאיבוד הכנסה יתכן ונהגים יעברו לשלם מס שעומד על 83% על רכבים חשמליים עד ל - 7 שנים קדימה לכל הפחות. נכון להיום, המס על רכבים חשמליים עומד על עשר אחוז ויש להתנחם בעובדה שתחזוקה של רכבי החשמל תהייה זולה יותר במרוצת הזמן.

איפה נמצא עמדות טעינה לרכב חשמלי?

בשנתיים האחרונות מדינת ישראל וחברות פרטיות שונות משקיעות רבות בתשתיות עבור רכבים חשמליים ו"מכינות את הקרקע" לאנשים רבים שעושים את דרכם לרכישת רכב חשמלי גם עבור החיסכון בדלק שמתייקר לאורך השנים וגם לסביבה נקיה ובריאה יותר עבור כולנו. אפשר למצוא כבר עמדות טעינה רבות הפזורות ברחבי הארץ כאשר אחת מהחברות המובילות היא חברת גרינספוט אשר עושה שיתופי פעולה רבים עם רשויות מקומיות בכדי לקדם את הנושא ולהקים כמה שיותר עמדות טעינה בטווח זמן הקצר ביותר. השימוש בעמדות טעינה וברכבים חשמליים באופן כללי הולך וגובר והצפי הוא שבשנים הקרובות אחוז גבוה מאוד מהאוכלוסייה בישראל כבר ינהג ברכבים חשמליים ויעשה לכולנו עתיד ירוק וטוב יותר עבור כולם.

קרדיט: אתר pixabay  

 

קרדיט: "אתר חברת גרינספוט"