כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

באיזו עיר תקבלו את התשואה הטובה ביותר על שכירות

נהריה נדל"ן וכלכלהפורסם: 25.12.23 , 08:58ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ענף הנדל"ן לאורך השנים נחשב לאפיק ההשקעה הבטוח ביותר, המותיר בידי המשקיע נכס חומרי בעל ערך, ומלבד צמיחה ארוכת שנים מאפשר גם יצירה של הכנסה פסיבית באמצעות השכרת הנכס. בעת תכנון השקעת נדל"ן ובבחירת אזור ההשקעה, נדרשת בחינה מדוקדקת של אפשרויות התשואה משכירות, תוך ניתוח פרמטרים של ביקוש והיצע, מעמד סוציואקונומי ועוד.

שוק הנדל"ן בישראל חווה צמיחה והתפתחות משמעותית לאורך השנים. ניתן לראות כי הענף מציג צמיחה מתמדת לאורך עשור ויותר, ועלייה עקבית במחירי הנכסים, שיצרה בועה וניתוק מן השווי הכלכלי של הנכסים, בשל גידול היקף האוכלוסייה לצד היצע מוגבל של קרקעות, בירוקרטיה מסועפת ומיעוט בהתחלות בניה. עד לשנת 2022 גם מדיניות כלכלית שקבעה ריבית נמוכה במיוחד במשק, עודדה השקעות נדל"ן, ואפשקה קבלת מימון בנקאי בתנאים אטרקטיביים במיוחד.

שינויים במדיניות הכלכלית ונסיקת הריבית במשק בשנת 2023, לצד אירועי המלחמה שנפתחה בחודש אוקטובר, יצרו קיפאון בשוק, וכנגד כל התחזיות אף ירידות במחירי הנכסים המוצעים למכירה. ירידה זו נובעת ממשך הזמן שהתארך ממועד הוצאת הדירה למכירה ועד להשלמת מכירה בפועל, כמו גם ירידה מהותית בהיקף העסקאות כתוצאה ממשבר כלכלי, חוסר וודאות וקושי בגיוס מימון בנקאי. אותם זוגות צעירים ובעלי משפחות שמעכבים ודוחים את רכישת נכס המגורים, מגבירים את הביקוש לשכירות ומביאים לנסיקת עלויות השכירות באזורי הביקוש.

שוק הנדל"ן בישראל מציע הזדמנויות מצוינות למשקיעים. עם כלכלה צומחת, תעשיית טכנולוגיה משגשגת וביקוש גבוה לדיור, השוק נשאר חזק ויציב. בין אם אתם מחפשים שכירות לטווח ארוך או השקעות לטווח קצר, ישראל מציגה סביבה נוחה להשקעות נדל"ן. בחלק הבא נסקור לעומק שלוש ערים בישראל המציעות את הפוטנציאל הטוב ביותר לתשואה לשכירות ולתשואה על ההשקעה.

נתונים אלה השיבו את היתרון והביקוש לידי המשקיעים, שנהנים ממחירי נכסים נמוכים ותשואה גבוהה משכירות. בידי המשקיעים הפוטנציאליים נותרה ההחלטה על אזור ההשקעה, והבחירה בעיר שתניב את דמי השכירות הגבוהים ביותר.

סקירה כללית- ערים להשקעה בישראל

חיפה

תשואה ממוצעת משכירות לשנת 2022: 4.1%

תחזית תשואה לשנת 2024: 4.8%

העיר חיפה, הממוקמת בצפון הארץ, מציעה פוטנציאל השקעה בנדל"ן מבטיח, בזכות היותה עיר מטרופולין צפונית, בעלת ייחודיות גיאולוגית וחיבור בין חיי עיר אורבניים לטבע וים, פיתוח הולך וגובר של מוקדי טכנולוגיה, הייטק, תעשייה, מסחר ותעסוקה, ועירוב שכונות מסורתיות לצד בנייה חדשה ואזורים קהילתיים לזוגות צעירים ולמשפחות. לצד כל הללו, גם מוסדות האקדמיה של חיפה,

אחד היתרונות העיקריים של השקעה בנדל"ן בחיפה הוא המחירים הנמוכים יחסית בהשוואה לערים כמו תל אביב וירושלים, לצד ביקוש לנכסי מגורים לצורך השכרה, אשר יוצרים השקעה שמספקת תשואות שכירות גבוהות.

ניתוח שוק הנדל"ן בישראל והשוואת תשואות השכירות בערים שונות לאורך השנים, מלמד כי חיפה מציעה את הזדמנות ההשקעה הטובה ביותר למשקיעים החותרים להשכרת הנכס ובתחשיב התשואה משכירות בלבד. לאור תכניות פיתוח ומגמות בעיר נראה כי כוחה של העיר חיפה ועוצמת שוק הנדל"ן שלה יוסיפו לצמוח, לאור מיקומה האסטרטגי בלב הצפון, נגישות העיר וחיבורה לערי הצפון, המרכז והדרום, והתפתחות ההייטק במטרופולין הצפוני התוסס. לכן אין ספק שאם אתם שוקלים לקנות דירה בחיפה שווה לבדוק באיזה שכונה כדאי, שכן חיפה מציעה מספר שכונות מעניינות להשקעה.

אילת

תשואה ממוצעת משכירות לשנת 2022: 3.45%

תחזית תשואה לשנת 2024: 3.65%

העיר הדרומית אילת היא אחת המובילות בתחום ההשקעות בנדל"ן, בזכות מחירי דירות נמוכים לצד עלויות שכירות העולות על הממוצע. יחד עם זאת, המרחק הגאוגרפי ממרבית חלקי הארץ, תפיסת העיר כתיירותית ומגבלות התעסוקה, יוצרים תנודתיות ומשיכה כלפי מטה ברמת הביקוש לדירות להשכרה בעיר, מה שמוריד ואף צפוי להפחית עוד יותר, את פוטנציאל התשואה משכירות. השקעה בדירה באילת עשויה להיות משתלמת במודל השכרה לטווח קצר, לתיירים ולמבקרים. עלויות השכירות לטווח הקצר גבוהות יותר, מכסות לרוב את חודשי השנה בהן הדירה ריקה משוכרים, אולם דורשות מעורבות גבוהה יותר של בעל הנכס.

תל אביב-יפו

תשואה ממוצעת משכירות לשנת 2022: 2.05%

תחזית תשואה לשנת 2024: 1.9%

העיר תל אביב מציגה ביקוש יוצא דופן, מחירים גבוהים שגם בימים אלו אינם מציגים ירידה מהותית, ועלויות שכירות גבוהות במיוחד. למרות כל הללו, העיר תל אביב אינה מצויה אפילו בין 3 הערים המובילות בישראל לצרכי השקעה, וזאת בשל מחירי הנכסים הגבוהים שניכר שהגיעו לשיאם, ותרבות של תחלופת שוכרים גבוהה, שבעיקרם צעירים, סטודנטים ובמעמד סוציואקונומי מוגבל.

קרדיט ל Kelly באתר PEXELS

קרדיט ל Thắng-Nhật Trần באתר PEXELS

קרדיט ל Andres Figueroa באתר PEXELS