כותרת
> C;
1/1
חדשות

בית חולים "גליל מערבי" בנהריה יחובר לרשת החלוקה של הגז הטבעי

נהריה חדשותפורסם: 13.01.21 , 18:38ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בית החולים "גליל מערבי" בנהריה הוא אחד מתוך חמישה בתי חולים שיזכו להתחבר לרשת החלוקה של הגז הטבעי תוך כשלוש שנים, במסגרת תמיכה תקציבית לחברת החלוקה. הספק תחנת הכוח שתספק גז טבעי לבית החולים עומד על 3.5 MW, כאשר ההערכה היא כי הסבת הציוד הפנימי בבית החולים, הקמת התחנה והצנרת וכן ההגזה, יארכו בין שנתיים לשלוש שנים. חלוקת הגז תתבצע באמצעות תחנת PRMS (תחנת הפחתת לחץ) שנמצאת במפרץ חיפה ותעביר את הגז לבית החולים דרך רשת החלוקה.

מהלך זה מתאפשר בעקבות אישורה בממשלה של החלטה שהגיש שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, ב-13.7.20, לפיה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה והמשבר הכלכלי החמור למשק הישראלי בכלל ולמערכת הבריאות בפרט, הוחלט על תקצוב חיבור בתי חולים שהוגדרו כצרכנים גדולים לרשת החלוקה של הגז הטבעי בעלות של כ-40 מיליון ₪. בתי חולים אלו מתוכננים להקים מתקני קוגנרציה (תחנות כוח זעירות), אשר צפויים לספק את כלל צרכי האנרגיה של בתי החולים, כולל חשמל וחום/קור בהתאם לשימושים השונים שלהם. המעבר לשימוש בגז טבעי, שיחליף את הסולר והמזוט המזהמים והיקרים בהם משתמשים כיום בבתי החולים, יביא לתועלת כלכלית-סביבתית לרווחת הציבור.

החלטת ממשלה זו והקול קורא של משרד האנרגיה, מקדמים מהלך שבסופו 18 בתי חולים ממשלתיים ולא ממשלתיים יחוברו לרשת החלוקה של הגז הטבעי, כשצריכתם השנתית צפויה לעמוד על כ-132 מיליון קוב גז טבעי בשנה.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "במסגרת מדיניות 2030 להעברת ישראל מאנרגיה מזהמת לגז טבעי ואנרגיית השמש, אנו פועלים כל העת לחיבור בתי החולים בכל רחבי המדינה לגז טבעי, שיחליף את המזוט והסולר המזהמים שבהם הם משתמשים מזה עשרות שנים. המעבר לגז טבעי יאפשר להוריד את זיהום האוויר בצורה משמעותית ויגרום לחולים, ולתושבים בסביבתם של בתי החולים, לנשום אוויר נקי ובריא יותר".

ארבעת בתי החולים הנוספים, שישלימו את החיבור לגז הטבעי במסגרת תמיכה תקציבית כוללת של 37 מיליון ₪ לחברות החלוקה, הם: "בילינסון" בפתח תקווה, "שיבא תל השומר" ברמת גן, "אסותא" ברמת החייל, ו"רמב"ם" בחיפה. בשלב הבא, יחתום בית החולים " גליל מערבי" על ההסכם מול חברות החלוקה, בתמיכה של משרד הבריאות, לצורך ביצוע הסבתם שתאפשר את השימוש בגז הטבעי.

חמשת בתי החולים צפויים לצרוך ביחד כ-43 מיליון קו"ב בשנה.

רקע

לפני כשנתיים חובר ביה"ח הראשון בארץ לרשת החלוקה, ביה"ח "קפלן" שברחובות, ושנה לאחר מכן חובר גם ביה"ח "סורוקה" בבאר שבע. קווים נוספים של גז טבעי הוקמו בביה"ח "פוריה" בטבריה, ביה"ח "אסף הרופא" בבאר יעקב, ביה"ח "ברזילי" באשקלון וביה"ח "הדסה" בירושלים, וארבעתם עשויים להתחיל לצרוך גז טבעי בהמשך. בחודשים הקרובים צפויים להתחיל לצרוך גז טבעי עוד 3 בתי חולים: ביה"ח "העמק "בעפולה, ביה"ח "זיו" בצפת, ביה"ח "הלל יפה" בחדרה. ביה"ח "וולפסון" בחולון ו"מאיר" בכפר סבא ייכללו בסיבוב ג' של המענקים לחברות החלוקה. הרשת להקמת קו הגז הטבעי לבית החולים "שערי צדק" בירושלים כבר זכתה לפתרון תקציבי. בית החולים "איכילוב" בתל אביב כבר זכה במענק במסגרת סיבוב א' ויחובר בעוד כשנתיים לרשת החלוקה של הגז הטבעי.

במסגרת מדיניות השר שטייניץ, מעודד משרד האנרגיה מעבר לשימוש בגז טבעי בתעשייה כמקור אנרגיה עיקרי, כחלק מיעדי משק האנרגיה לשנת 2030. הגז הטבעי מעניק יתרונות רבים לצרכן ולמשק, ביניהם הוזלת עלויות ייצור החשמל, וכן הפחתת זיהום האוויר ופליטת גזי החממה.