כותרת
> C;
1/1
חדשות

חוף נהריה כמעט נקי מזפת

נהריה חדשותפורסם: 28.02.21 , 10:24ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
צילום תמונות: RITVO PHOTOGRAPHY

בתי הספר התיכוניים בנהריה והסביבה, תושבי נהריה, מכינת רבין ואחרים ניקו את חופי נהריה בשבוע האחרון. מאות מתנדבים פקדו את החוף החל מיום ראשון שעבר.

כמויות גדולות של זפת נפלטו לפני כשבוע לחופי ישראל, מצפון לדרום, ופגעו בשלושה בתי גידול מרכזיים: מי הים, חולות החוף ואזור הסלעים המאתר את החוף.

הפגיעה הזו נחשבת לאחד האסונות האקולוגיים החמורים ביותר, שפקדו את המדינה מאז הקמתה.

מבין שלושת המפגעים, באזור הסלעים הפגיעה נחשבת לחמורה ביותר, בגלל הגאות והשפל המתרחשים מידי יום וסוחפים איתם אצות וחסרי חוליות המתיישבים על הסלעים.

הזיהום הוביל לפגיעה בבעלי חיים וכנף ורק הסרת הזפת מהם תאפשר שיקום של האצות ובעלי החיים המתקיימים על הסלעים ואורחים כציפורים, צבים ואחרים.

בנהריה, החול בין הסלעים למדרכה מתמלא בשבילי זפת.

אלי אלבז, מנכ"ל עיריית בשיתוף אילן וקנין, ראש מנהל חינוך וקהילה בנהריה יזם פעילות עם בתי הספר התיכוניים מרשת עמל כבר ביום הראשון, על הבוקר הגיעו נערים ממדעים ואומניות ע"ש רבין מרשת עמל וקבלו הסבר מקיף מיונתן חתן, אשר אף הדגים כיצד לאסוף את הזפת בצורה מסודרת,

עמלו שעות כדי למגר את הזפת מהחוף והכל בפיקוח הרשות.

עוד ביקרו, פמליית ראש העיר, רונן מרלי ואלי אלבז, מנכ"ל עיריית נהריה אשר צפו בנעשה ועודדו את המתנדבים.

היו גם מתנדבים שהגיעו ביוזמתם וללא דיווח, כמו חבר'ה ממכינה קדם צבאית להכשרת מנהיגות חברתית בשלוחת אדמית "החלטנו לצאת ולעשות משהו טוב לסביבה" אמרו: אלון קזס, עדי צובל, נגה גולני, שני גליק, סלע שביט, איתמר קלאוזנר ורוני מימון, רותם רונן שאף צילמה את חברה עם גוש הגדול של הזפת.

לכל המתנדבים חולקו כפפות לידיים, שקיות אשפה ומגנים לנעליים.

העבודה לא הייתה פשוטה כלל! כתמי הזפת היו פרוסים על החוף והיה צריך לאספם ולהצמיד כל כתם אחד לשני לכדור, הניקיון נראה כמעט בלתי אפשרי אך המתנדבים היו נחושים.

היו כאלה שחזרו מספר פעמים.

בין המנקים גם ניתן היה לפגוש את השחיין הוותיק מנהריה, שקטף 4 מדליות (2 מזהב ו-2 מכסף) באליפות העולם למאסטרס (ותיקים) שהתקיימה באיטליה.

לביקור קצר הגיעה גם גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה לצפות מקרוב בניקוי החוף בעיר נהריה.

גמליאל: "אני רואה את הפעילות שמוביל ראש העיר יחד עם סגנו אייל וייזר וכל צוותי המקצוע לאורך כל השבוע. אני שמחה לבשר שלאחר מאבק האוצר וכלל גורמים הושג תקציב וישנה הצעת מחליטים על 45 מיליון ₪ שיועבר לרשויות כדי לעזור למבצע ניקיון החופים, למימון הפינוי המרוכז להטמנה של הפסולת מכל רחבי הארץ ולקיים מחקרים לבדוק את הנזקים האקולוגיים שנגרמו לחופים".

הניקיון כנראה ימשך אך בינתיים, אין ספק שהמשרד להגנת הסביבה מבטיח "שאת החופים נפתח בזמן" כך אמרה השרה גילה גמליאל בהנחת אבן פינה במטמנת עברון.

מרלי סיכם את הביקור:

"לנהריה יש 7.1 ק"מ של חוף ים, הרוב סלעים, לאורכו חופי רחצה עירוניים.

מרגע שהבנו את הבעיה ואת ההיקף העצום התגייסנו כולנו ברשות: גייסנו מתנדבים, כל מנהלי בתי הספר התיכוניים נרתמו יחד עם מאות התלמידים.

פרסנו את כולם לאורך חופי הרחצה המרכזיים ובהמשך לאורך שאר רצועת החוף.

אספנו טונות של שאריות זפת.

זה מבצע מרוכז שרק החל במטרה לנקות את החופים שלנו".

"המשרד להגנת הסביבה הודה לכל המתנדבים שהשתתפו במבצע ניקוי החופים מזפת".

צילום: RITVO PHOTOGRAPHY