כותרת
> C;
1/1
ילדודס

מנהיגות לילדים בנהריה

נהריה ילדודספורסם: 22.05.20 , 08:26ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

משבר הקורונה שפקד את העולם לימד אותנו כמה דברים חשובים על מנהיגות. לא, לא באנו לבקר או להלל את פעולות הממשלה, אלא לדבר על מנהיגות במשמעות האוניברסלית.

אנו תמיד אומרים שהמטרה של פיתוח מנהיגות לילדים בנהריה היא מתן הכלים שיעזרו להם להתמודד עם אתגרי המחיר. אז אך זה בדיוק מתקשר למשבר הקורונה?

משבר הקורונה הוא הדוגמה הכי טובה לאתגר מנהיגותי. הוא הגיע אלינו בהפתעה ושינה בבת אחת את כל חוקי המשחק. כמעט בין לילה נאלצנו להסתגל למציאות חדשה אשר השפיעה על החיים של כל אחד מאיתנו. נאלצנו לאמץ דפוסי התנהגות חדשים, למצוא פתרונות יצירתיים במקומות העבודה. ואלו שעסקו באופן ישיר בקורונה נאלצו לפתח דרכי התמודדות עם המחלה.

משבר זה מלמד אותנו בצורה הטובה ביותר למה צריך להשקיע ולפתח מנהיגות לילדים בנהריה. לעולם איננו יודעים עם אלו אתגרים נאלץ להתמודד בעתיד הקרוב או הרחוק, ולכן הדרך הכי טובה להתכונן לאתגר בלתי ידוע היא מתן ארגז הכלים לילדינו, ארגז הכלים שיאפשר להם למצוא את הפתרונות בבוא היום.

על מנת להתמודד עם משברים אנו זקוקים לחשיבה מחוץ לקופסה. החברה שלנו מכתיבה לנו כלים וגבולות אשר יכולים להיות נכונים בעתם, אך פתרון בעיות חדשות לעתים דורש חיפוש אחר הפתרונות דווקא מחוץ לקופסה, מחוץ לאותם הגבולות.

אך חשיבה מחוץ לקופסה היא אינה תכונת המנהיגות היחידה שבאה לידי ביטוי בעת המשבר. גם תכונות כמו עבודת צוות והקשבה לזולת באו לידי ביטוי. על מנת להתמודד עם המשבר, הציבור כולו נדרש לשתף פעולה ולעבוד יחדיו לצורך מניעת הפצת המחלה. ההקשבה לזולת באה לידי ביטוי במתן מענה לבעיות שהתעוררו ונדרשו למענה אישי.

כפי שלא צפינו את משבר הקורונה לפני שנה, כך איננו יודעים אלו אתגרים יבואו בעתיד. האתגרים הם לאו דווקא אתגרים לאומיים, אלו יכולים להיות באותה מידה אתגרים נקודתיים ואפילו אתגרים אישיים. אך מה שבטוח הוא שעלינו להשקיע בילדינו ולפתח את כישורי המנהיגות.

מנהיגות אינה נובעת מתוך תפקיד רשמי, אלא מתוך מערכת של תכונות. אלו הן אינן תכונות מולדות, אלא דבר שניתן לאמן ולתרגל אותו, וזה בדיוק מה שעושים בסדנאות מנהיגות לילדים בנהריה.

סדנאות מנהיגות לילדים בנהריה הן דרך מעולה לשיפור תכונות המנהיג בקרב הדור הצעיר. ניתן לערוך אותן במוסדות החינוך ואפילו בתנועות הנוער. בסופו של דבר הן מחזקות את הילדים ומראות להם שלכל אחד יש כוח להוביל ולחולל שינוי, ולתרום את חלקו בכל תחום שבו יבחר. הילדים של היום הם החיילים של מחר, הסטודנטים של מחר ואלו אשר צפויים לאייש משרות ותפקידים שונים בחיי החברה, הכלכלה, הביטחון והתרבות. חשוב שנעניק להם את הכלים הנכונים.