כותרת
> C;
1/1
חדשות

מסייעים לעיר נהריה בעקבות ההצפות: המשרד להגנת יסייע בהיקף של עד 10.05 מיליון שקלים

נהריה חדשותפורסם: 20.01.20 , 11:07ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
מסייעים לעיר נהריה בעקבות ההצפות: המשרד להגנת יסייע בהיקף של עד 10.05 מיליון שקלים עבור טיפול במערך איסוף הפסולת, לרבות מיחזור וכלי אצירה, וכן עבור פינוי מרבצי אסבסט פריך שנחשפו והעלאת מודעות הציבור לסיכון
השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "לפני כשבועיים נהריה התמודדה עם אירוע מזג אוויר מורכב, שגרם לאבידות בנפש ולנזק של עשרות מיליוני שקלים לעיר ולתושביה. בשבוע שעבר ביקרתי בעיר, נפגשתי עם משפחתו של גיבור ישראל, מוטי בן שבת ועם נציגי התושבים. הבטחנו שנעשה כל מה שנוכל בשביל נהריה, ועמדנו במילתנו. הממשלה העבירה היום החלטת ממשלה בהיקף של 40 מיליון שקל לעיר נהריה, כשהמשרד להגנת הסביבה תקצב חלק ניכר ממנה עבור נושאים סביבתיים".
הממשלה אישרה היום (א') החלטה הנוגעת לסיוע לשיקום פגעי ההצפות בנהריה, נוכח אירועי הגשם שהביאו לעליית מפלס נחל הגעתון והצפת חלקים נרחבים במרכז העיר, תוך גרימת נזקים חמורים לתשתיות.
במסגרת החלטת הממשלה, המשרד להגנת הסביבה יסייע לעיר נהריה בסכום כולל של כ-10.05 מיליון שקל – עבור טיפול במערך איסוף הפסולת ופינוי מרבצי אסבסט פריך שנחשפו.
פירוט הסיוע: המשרד יתמוך, באמצעות תקציב מקרן הניקיון בסך של עד 8.5 מיליון שקל, בעידוד איסוף, פינוי, וטיפול באמצעים חלופיים להטמנה, לרבות מיחזור של פסולת, והקמת מערכי איסוף פסולת. התקציב יועבר בהתאם לתוכנית שתוגש על-ידי העירייה, שתאושר על ידי הקרן לניקיון ותבוצע על ידי אשכול רשויות גליל מערבי.
כמויות המים העצומות הביאו איתן סחף של עצים, בוץ ולכלוך שסתמו את מערכות הניקוז העירוניות וגרמו לנזקים נרחבים. בנוסף, מפגעי מזג האוויר גרמו לנזק לרכוש העירייה – לכלי אצירה לפסולת ולתשתיות של מערך המיחזור העירוני. אירוע זה הדגיש את הצורך של העיר נהריה להתכונן לאירועים דומים בעתיד, בין השאר על ידי החלפת מערך הפסולת שלה למערך מתקדם שיהיה מסוגל להתמודד עם פגעי מזג האוויר מסוג זה.
הסיוע בנושא הפסולת לעיר נהריה יינתן באמצעות אשכול רשויות גליל מערבי, שנרתם למשימה טרם השלמת הליכי ההצטרפות הרשמיים מצד העירייה.
בנוסף, באזורים מסוימים בנהריה נמצא כי ההצפות והגשמים הכבדים שפקדו את נהריה בתקופה האחרונה הובילו לחשיפת מרבצי פסולת אסבסט פריך שלא טופלו. מדובר במצב מסוכן הדורש את הסרת המפגעים שנוצרו, ואת מודעות הציבור והכוונתו להימנעות מסיכון, לדיווח מיידי לעירייה ולמשרד להגנת הסביבה. לשם כך, מקצה המשרד סכום של עד 1.4 מיליון שקל לביצוע סקרי קרקע וכן עבור פינוי מפגעים, וסכום של עד 150 אלף שקל עבור ביצוע פעילות של פרסום והסברה לתושבי העיר.
יצוין, כי בשל פיזור פסולת אסבסט ממפעל איתנית בדרכים ובחצרות בגליל המערבי, ניקה המשרד להגנת הסביבה בין השנים 2011 ל-2017 היקף של 324 אתרים מזוהמים מאסבסט פריך בעלות כוללת של 327 מיליון שקל. בימים אלה, המשרד פועל להסדרת המשך פעולות הניקוי והסרת הסיכון מאזורים נוספים.