כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

נחמיה רייבי - מדוע קשה לזוגות צעירים לקנות דירה בצפון?

נהריה נדל"ן וכלכלהפורסם: 16.08.21 , 17:58ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

נחמיה רייבי מודאג מעליית מחירי הדירות שמקשה על זוגות צעירים לרכוש דירה בארץ, בשנים האחרונות הבעיה החריפה גם בצפון.
בכמה עלו מחירי הדירות בישראל בשנה האחרונה? מדוע מחירי הדירות עולים? למה זוגות צעירים מתקשים לקנות דירה? ומדוע העלייה במחירי הדירות בצפון הארץ חוסמו את מגורי הקבע של זוגות הצעירים?

העלייה במחירי הדירות בישראל לא נעצרת
שוק הנדל"ן למגורים משתולל כבר שני עשורים ונראה שטרם ראינו את תקרת המחירים, השוק הבוער הקפיץ את המחירים בכל המדינה וגם מחירי הדירות בצפון הארץ לא מראים סימנים מעודדים של מחירים סבירים.
עד כה העלייה השנתית של מדד מחירי הדירות בישראל היא 7.2% והצפי לסוף שנת 2021 היא עלייה דו-ספרתית ללא תכנית כלשהי מצידה של הממשלה החדשה.
בהתאם להערכות המומחים בענף הנדל"ן, מה שהוביל לעליות הקיצוניות בשנים האחרונות זה דווקא הרצון המקורי בהוזלתן, תכנית מחיר למשתכן הובילה למחירי זולים ממחירי השוק עבור 80 אלף זוגות אך בפועל רבים מהזוגות שקיבלו דירה אינם מהשכבות החלשות וחלקם אף זוגות אמידים מאוד.
העלייה המשמעותית במחירי הדירות לאורך השנים היא היצע הדירות הנתון למגבלות מול הביקוש הרב לדירות בישראל, כיום ראשי ערים רבים אינם מקדמים תמ"א 38 שזירזה את התכנון ותהליכי הבנייה החדשה, אך כוללת בתוכה חסרונות בהתעלמות מהתחדשות עירונית ופינוי שטח לטובת הציבור.
מי שכיהן בתפקידים רבים הקשורים לאדמות ישראל ומודאג מעליית המחירים, נחמייה רייבי, מביע דאגה גדולה מעלייה מחירי הדירות: "בשנים האחרונות אני מודאג מאוד מהעלייה הקיצונית במחירי הדירות בישראל, למרבית הזוגות הצעירים אין את ההון הראשוני המספיק לרכוש דירה ואם קיים ברשות הזוג הון ראשוני בסיסי העלויות הגבוהות מחייבות זוג צעיר למשכנתא לעשרות שנים, עם הרבה ייאוש ומעט מאוד אופק ורוד".
ת"א יקרה? המחירים בצפון מזנקים
העלייה הניכרת במדד מחירי הדירות מגיעה בעיקר ממחוז צפון, עלייה של 9% בקירוב ובשנים האחרונות מחוז צפון הוא האחראי העיקרי לעלייה במדד המחירים, המחיר למשתכן היה אמור לסייע לצפון להתמודד עם העליות ואף שהתקווה הייתה לירידה במדד, כיום מדד מחירי הדירות בצפון הארץ נמצא בעלייה גבוהה מאוד ולא מראה סימנים לעצירה.
נחמיה רייבי מציג את הבעיה של הצעירים ברכישת דירות: "רוכשים בכל הארץ כבר לא יודעים איפה הם ימצאו מחיר שפוי, מצד אחד הדירות החדשות חשופות למדד תשומות הבנייה שעולה באופן מתמיד, מהצד השני דירות יד שנייה שאינן חשופות למדד אך בעלי הדירות דורשים מחירים התואמים למחירי השוק הגבוהים ולעיתים בסכומים חסרי פרופורציות שלא מאפשרות פעמים רבות גם לזוגות אמידים להתמודד עם רכישת דירה, לזוגות צעירים כמובן שלא נותר סיכוי".
מרבית הצעירים נאלצים לקחת סיכון עם משכנתא גדולה וארוכת טווח ולרוב להיכנס לחובות.
אופציה נוספת היא שכירות, אך גם היא מושפעת ממחירי הדירות ועלות השכירות החודשית בכל הארץ יקרה, לרבות בצפון.
זוגות צעירים הנאלצים לשכור דירה במקום לקנות דירה, אינם רק משלמים סכומים גבוהים בכל חודש אלא פעמים רבות אינם מבינים שהם משלמים סכומים שווי ערך למשכנתא ולעיתים אף יותר ממשכנתא וללא נכס בתמורה לתשלום.
ונחמיה רייבי מאמין שניתן להפשיל שרוולים הגיע לפתרונות שיסייעו בעליות: "המחירים בכל הארץ גבוהים מאוד, המחירים בצפון לא יכולים להמשיך בעלייה הזו, אחד היתרונות העיקריים בצפון זה ההבדל בין מחירי הדירות במרכז לצפון, אנחנו לא רוצים להגיע למצב בו מחירי הדירות בצפון יהיו קרובים או זהים למחירי הדירות במכרז".
נחמיה רייבי: "הפגישה עם משרד השיכון הייתה פוריה, נלחם לשחרור חסמים"
כדי להתמודד עם מחירי הדירות על מקבלי ההחלטות לפעול לשחרור חסמים וכן לאשר יותר תכניות בנייה, החדשות הטובות מכיוון צפון שחתמו את יולי 21' הם אישור שתי תכניות בנייה בקרית שמונה, במסגרת פיילוט של הרשות להתחדשות עירונית אושרו כ- 1,800 דירות ושטחי מסחר.
למרות זאת, הדרך עדיין ארוכה וברשות מקרקעי ישראל תקפו לאחרונה את מינהל התכנון בטענה שוועדות התכנון מעקבות אלפי דירות, מה שמוביל בפועל לעלייה במחירי הדירות.
נחמיה רייבי על מאבקו גם להורדת מחירי הדירות: "מחירי הדירות הם חלק מהמאבק שלי לפיתוח הצפון בכלל ועמק יזרעאל בפרט, חשוב לי לתת כתף במאמץ להורדת מחירי הדיור ולאחרונה אף נפגשתי לפגישה פוריה עם משרד השיכון כדי לשחרר חסמים".

*הכתבה נכתבה על ידי מחלקת התוכן של חברת ניהול מוניטין.

נחמיה רייבי (משמאל) בוועידה הכלכלית הלאומית - יח"צ