כותרת
> C;
1/1
חדשות

סדנת מתחקרים אפידמיולוגים באשכול רשויות גליל מערבי - לומדים איך לשמור על הציבור (וגם על עצמנו)

נהריה חדשותפורסם: 21.04.21 , 10:01ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

השבוע יצאה לדרך סדנת מתחקרים אפידמיולוגים שעורך אשכול רשויות גליל מערבי למתחקרים ברשויות השונות בתחומו, במסגרת פעילות מרכז החוסן האזורי החדש בניהולה של עינת שלו

תקופת משבר הקורונה התאפיינה בהיבטים רבים ומגוונים של התארגנות למצב חירום , חלקם חדשים ובלתי מוכרים, כמו גם בתקופות ממושכות של חוסר יציבות פוליטית והיעדר ממשלה. כל אלו חייבו את הרשויות המקומיות לקחת אחריות משמעותית על השלכות הקורונה בתחומן.

אחד מתחומי האחריות הבולטים של הרשויות המקומיות היה מינוי מתחקרים אפידמיולוגים מקרב עובדיהן המקומיים, שתפקידם היה להתחקות אחר מסלולי החולים המאומתים ביישובים וקטיעת שרשראות הדבקה.

עובדים אלו נאלצו ללמוד במהירות תחום פעולה חדש ולא מוכר, ללא מערכי לימוד והכנה מסודרים, אך עם אחריות רבה כלפי אוכלוסיית התושבים ולחץ.

לא פעם מצאו עצמם עובדים אלו, שלא הגיעו מבחוץ אלא הוקצו ע"י הרשויות מקרב עובדיהן, אל מול חבריהם ושכניהם במצבי עימות, חרדה וכעס.

"סדנת המתחקרים יצאה לדרך בעקבות סדרת מפגשים שלי עם מנהלי הרווחה ברשויות עם כניסתי לתפקיד", מספרת עינת שלו, מנהלת מרכז החוסן האזורי שנחנך באשכול לפני כחודש ימים.

"מנהלי מחלקות הרווחה ברשויות האשכול דיווחו על תחושות של סכנה ודחק (סטרס) בקרב התושבים, בעיקר בתקופות בהן השתוללה המגיפה בצפון, מספרי הנפטרים גאו והיתה תחושה אמיתית של חרדת מוות בציבור. כל התחושות הקשות הופנו לא פעם כלפי המתחקרים בשל העובדה שהמתחקרים עמדו בחזית המאבק ונתפסו כנציגי השלטון. המתחקרים ספגו לא פעם התנגדויות, הערות, כעסים, האשמות ניסיונות הסתרה והולכת שולל של המערכת מצד הנחקרים. מנהלי מחלקות הרווחה חשבו שהם זקוקים לתמיכה, אוורור וגם לרכישת כלים להתמודדות ולשמירה עצמית בתוך המעמסה שהיו נתונים בה באותה עת."

האם יש עדיין צורך בתפקיד של מתחקרים ובמסגרת תמיכה מקצועית עבורם עכשיו כשהקורונה כבר דועכת?

"הקורונה בדעיכה אבל היא עדיין כאן" אומרת עינת שלו. "גם אם נדמה שהיא מאחורינו- היא עדיין מתרחשת בעולם ועלולה חלילה להתפרץ שוב, כמו גם מגיפות אחרות. הרשויות המקומיות ועובדיהן צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש ולכן חשוב לגבש צוות מקצועי ובעל מקורות הנחיה ותמיכה עבור מי שממשיך להיות בחזית המאבק ונותן שירות לתושבים".

מפגש ההמשך ייערך בראשית חודש מאי 2021 והוא פתוח למשתתפים נוספים.

צילום: אשכול גליל מערבי