כותרת
> C;
1/1
חדשות

תכנית האב לשטחים פתוחים בחבל אשר הוצגה אתמול לציבור הרחב במפגש זום רב משתתפים

נהריה חדשותפורסם: 25.11.20 , 14:45ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

תוכנית האב שפותחה בהובלת אשכול רשויות גליל מערבי, מיועדת לשמש כלי בידי רשויות חבל אשר לצרכי קביעת מדיניות והגנה על שטחיהן הפתוחים, והיא מסווגת את השטחים לחקלאיים, פתוחים, שטחים המיועדים לשימור, שטחי נחל ושטחים ללא הגדרה

אתמול, יום שני 23.11.20, ערך אשכול רשויות גליל מערבי מפגש שיתוף לציבור הרחב בו הוצגו עיקרי התוכנית שצמחה מהשטח ומצרכיו. התוכנית נבנתה ע"י מחלקת התכנון באשכול בהובלתו של יפתח לנדאו, רכז תכנון ומידע באשכול, ובשיתוף גופי התכנון ברשויות. שיתוף הפעולה ביישום התוכנית יוסדר על ידי מנגנון ניהול אשר יוקם ויחבר בין כל הגורמים הרלבנטיים. במפגש השתתפו נציגי המשרד להגנת הסביבה אשר שותפים לתכנון וליישום של התוכנית.

נציגי חברת "ליגם- פרויקטים סביבתיים" אשר יחד עם חברת "אורבניקס- תכנון, כלכלה וחברה" נטלו חלק בבניית התוכנית על ידי אשכול גליל מערבי, הציגו את חזון התוכנית העוסק בשמירה על ערכי מורשת וטבע למען הדורות הבאים ומתוך ראייה לטווח רחוק:

"חבל אשר הינו אזור ייחודי בגליל המערבי המשלב את מורדות הרי הגליל, חוף הים ועמק חקלאי מעובד. נחלי הגליל המערבי אשר נפרשים לכל אורך המרחב, שוזרים את תבניות הנוף הייחודיות והמגוונות ממזרח למערב. השטחים הפתוחים בחבל אשר מבטאים נופים וערכי טבע המאפיינים את חבל הארץ הים תיכוני, המקיים מגוון ביולוגי עשיר ומינים אנדמים. השטחים החקלאיים מהווים רכיב משמעותי בזהות המרחב והקהילה המקומית, ובמערך השטחים הפתוחים.

השטחים הפתוחים בחבל אשר יהוו מרחב ירוק איכותי המספק ריאות ירוקות ומגוון שירותי מערכת אקולוגית לתושבי המועצות ולתושבי הערים השכנות. המועצות, בשיתוף היישובים והתושבים, יפעלו להגנה על שטחים פתוחים ערכיים להם חשיבות אקולוגית, נופית וסביבתית, תוך ממשק מקיים בין השטחים החקלאיים ומערכות טבעיות סמוכות. תכנון וניהול השטחים הפתוחים במרחב יעשו בצורה מושכלת, תוך ראיה אזורית, בת קיימא, המתחשבת בערכי המקום וכושר נשיאתו. השטחים הפתוחים ימשיכו להוות מרחב המחבר בין הקהילות המקומיות ותומך בפעילות החינוכית והקהילתית . השטחים הפתוחים יהוו עוגן לפעילות התיירותית במרחב ,אשר תתקיים בד בבד עם שימור ערכי נוף, טבע ומורשת."

ראש המועצה האזורית מטה אשר משה דוידוביץ אמר:

"המועצה שלנו פועלת לשמירה על השטחים הפתוחים בתחומה. תכנית האב מגדירה את השטחים הפתוחים על סוגיהם השונים לצורך חיזוקם, שמירה עליהם והידוק הקשר בין הקהילה לטבע. הכנת התוכנית וביצועה יעשה בשיתוף כלל גורמי התכנון, אנשי המקצוע, הרשויות והתושבים ואני מודה לאשכול גליל מערבי על עבודת המחקר, התכנון והקידום היסודית והמקצועית."

יורם ישראלי, סגן ראש מועצת מטה אשר ויו"ר רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי אמר:

"רשות הניקוז מברכת על התוכנית שהאשכול מוביל. רשות הניקוז תשתלב במסגרת התוכנית לפיתוח הנחלים באזור תוך שיתוף פעולה עם הרשויות המוניציפליות שבשטחן זורמים הנחלים. ככל שיגויסו המשאבים הנדרשים הרשות תסייע לפיתוח הנחלים ושימורם. "

יפתח לנדאו, רכז תכנון ומידע באשכול רשויות גליל מערבי, אמר:

"מדובר בתוכנית המתווה מדיניות ברורה לשמירה על המשאב המשותף הרגיש ביותר שלנו. מדיניות ברורה היא כלי רב עצמה בהתמודדות עם לחצי הפיתוח על השטחים בפתוחים. אני מודה לראשי הרשויות מ.א מטה אשר ומ.מ מזרעה ולוועדה המרחבית חבל אשר על שיתוף הפעולה בבניית תוכנית זו."

מסמכי התוכנית פתוחים לעיון הציבור באתר מועצה אזורית מטה אשר ובאתר אשכול רשויות גליל מערבי.

תמונות ממפגש הזום: אשכול רשויות גליל מערבי

 

תמונות ממפגש הזום: אשכול רשויות גליל מערבי

 

תמונות ממפגש הזום: אשכול רשויות גליל מערבי