כותרת
> C;
1/1
בריאות

אבנים בכליות – גורם, טיפול ומניעה

נהריה בריאותפורסם: 24.04.22 , 15:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אבנים בכליות היא תופעה שכיחה למדי ומה שממנו עלולים לסבול כחמישית מהאכולוסיה בעולם. אבנים בכליות זה השם המקצועי לתופעה בה מלחים ומינרלים לא מצליחים להתמוסס במערכת השתן ולהמשיך הלאה אל מחוץ הגוף. אבנים בכליות עלולות לסתום אותן במידה ומדובר על מקרה שלא טופל כראוי, מה שבמקרים חמורים עתיד פשוט להוציא את הכליה מכלל שימוש. כמובן שלפני כן המטופל יסבול משורה של סימפטומים. החל מחום גבוה וצמרמורות וכלה בכאבים חזקים ודימום בשתן.

מה שבטוח הוא שבכל מקרה של אבנים בכליות פשוט אסור להזניח את המקרה. לא כאשר אנחנו מדברים על המענה המיידי ולא לאורך זמן. מי שיש לו נטיה להצטברות של אבנים בכליות פעם אחת, הוא מי שהנטיה שלו תהיה כזו לאורך זמן, מה שדורש לא רק טיפול נקודתי להפחתה של הכאב, פירוק האבנים ושמירה של הגוף, אלא גם לאורך זמן, כדי להבטיח ירידב משמעותית בהופעה של התופעה הזו.

איך מטפלים במקרים של אבנים בכליות

בגדול אנחנו מדברים על כמה דרכי טיפול נפוצות:

  1. נתחיל באבחנה וננסה לתת טיפול תרופתי בתוספת אינפוזיה: כל מי ששם מלח בכוס של מים ראה כיצד המלח נמס. על כן אנחנו מעוניינים להוסיף לגוף כמות גבוהה של מים בתוספת מענה תרופתי שהמטרה שלו היא להוריד במידה משמעותית את הגודל של האבנים הללו מתוך ניסיון להמיס אותן ולפרק אותן.
  2. גלי קול: אם הטיפול התרופתי לא עזר נפנה לגלי קול. גלים מיוחדים שהמטרה שלהם היא פשוט לפרק את אותן האבנים, להפוך אותן קטנות יותר, מה שיאפשר להן פשוט לצאת מהכליה ולהמשיך במורד הזרם.
  3. אורטרוסקופיה: ניסיון לפורר את האבנים באמצעות קרן לייזר הממוקמת בנקודה הקרובה ביותר לאבן. בדרך כלל ייערך טיפול כירורגי לפני כן במטרה למצוא את האבנים הללו.
  4. PCNL: ניתוח של ממש שתפקידו, באמצעות כלי זעיר, להיכנס אל תוך הגוף ולהוציא את האבן.

למידע נוסף על סוגי אבנים בכליות, תסמינים, דרכי טיפול וגורמי הסיכון הכנסו לכאן >

דרכי מניעה

ברגע בו מטופל סובל מתופעה של אבנים בכליות, הידיים שלנו כבולות ומה שאנחנו יכולים לעשות נמצא בגבולות די מוגבלים בסופו של דבר. כך או אחרת אנחנו מדברים על תהליך מאוד לא נעים ועל החלמה לא קלה כתוצאה מהטיפול. אבל, אם אתם יודעים שאתם נמצאים בקבוצת סיכון או שאתם כבר סבלתם מתופעה של אבנים בכליות בעבר, חשוב שתדעו כי קיימות דרכים למנוע את ההופעה של האבנים הללו וכי מדובר על מה שחשוב שתשימו ליבכם עליו.

אם נתייחס למה שאתם יכולים לעשות באופן עצמאי ללא שום עזרה חיצונית, אנחנו בדרך כלל נדבר על שתיה מרובה של מים, כאמור, כדי להמיס את אותם המלחים. תזונה מאוזנת שלא כוללת נתרן על סוגיו השונים וכן הלאה.

בנוסף, תמיד אפשר לקחת תרופות ייעודיות ותוספי תזונה. המטרה במקרים הללו היא לעזור לכליה לבצע את העבודה שלה על הצד הטוב ביותר ופשוט להוציא את הפסולת הזו החוצה מתוך המערכת שלה בצורה הטובה ביותר.

התייעצו ואל תחששו לקבל עזרה

אנחנו חיים בעידן אחר מזה שחיינו עד לפני לא הרבה שנים. בעבר עולם הרפואה התמקד בריפוי של מחלות שונות. היום אנחנו יודעים אולי יותר מתמיד כי העבודה שלנו היא לא רק לרפא שורה של מחלות סמויות, המטרה שלנו היא מעל הכל לנסות ולמנוע את ההופעה של אותן המחלות לכתחילה.

לכו להתייעץ עם אנשי מקצוע מעולים ואל תחששו לקחת שורה של תוספי תזונה שהמטרה שלהם היא למנוע את המקרה הבא.