כותרת
> C;
1/1
בריאות

איך להימנע מסרטן העור או להביא לגילויו המוקדם?

נהריה בריאותפורסם: 10.06.20 , 12:44ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
לרגל שבוע המודעות למניעת סרטן העור וגילויו המוקדם, שחל השבוע, מעניקה מנהלת שירות רפואת העור במרכז הרפואי לגליל בנהריה, ד"ר אורה ביטרמן-דויטש, טיפים למניעת סרטן העור.
"ישנן כמה קבוצות הנמצאות בסיכון לגידולי עור", פותחת ד"ר ביטרמן. "אחת הקבוצות היא אנשים העובדים שעות רבות בשמש. כמו כן, מדובר באנשים שסבלו מכוויות בילדותם (כולל הופעת שלפוחיות). גם אנשים בהירי עור (בעיקר ג'ינג'ים) נמצאים בסיכון זה. קבוצת סיכון נוספת היא אנשים הנוטלים תרופות שמגבירות את הסיכון שבחשיפה לשמש, למשל חלק מהתרופות האנטי סוכרתיות או תרופות מסוימות להורדת לחץ דם. קבוצה אחרונה היא אנשים עם נקודות חן מרובות (יותר מ-50), ואשר יש להם קרובים מדרגה ראשונה הסובלים מגידול מסוג מלנומה".
אז איך ניתן למנוע ככל האפשר את סרטן העור? לדברי ד"ר ביטרמן, יש להקפיד על לבוש ארוך, גם בקיץ (בעיקר אנשים העובדים בשמש). כמו כן, מומלץ להשתמש בקרם הגנה, בדרגה של יותר מ-30.
ד"ר ביטרמן מדגישה עוד, כי יש להימנע משהייה בשמש בעונת הקיץ בשעות 17:00-11:00. על אדם השוהה בחוף הים בשעת בוקר או צהריים, למרוח מחדש קרם הגנה מדי חצי שעה, במיוחד אדם הנכנס למים או סובל מהזעה.
דבר חשוב נוסף, כך לדבריה, הוא שעלינו ללמוד להכיר את העור שלנו. "מי שמכיר היטב את עורו, יכול לזהות ביתר קלות הופעה פתאומית של שומות או נקודות חן חדשות, או שינוי בנקודות חן קיימות", מסבירה ד"ר ביטרמן, שמדגישה בעניין זה, כי מומלץ לעמוד לפחות פעם בחודש עירומים מול מראה גדולה ומראה קטנה מקדימה, ולבדוק את מצב העור הקיים והאם לא השתנה.
רופאי העור משתמשים בשיטת "5 הגימלים", המסייעת לבדוק חשד לסרטן העור: גאומטריה (נקודת חן א-סימטרית), גבולות (נקודה חריגה ובעלת קצוות משוננים), גוון (נקודה עם כמה גוונים, מחום בהיר ועד שחור), גודל (גדול מ-6 מ"מ) וגובה (נקודה עם "גיבנת" ולא שטוחה).
במקרה של הופעת נקודת חן חשודה, או כזו שהשתנתה לאחרונה, יש להתייעץ עם רופא עור בהקדם האפשרי.

ד"ר ביטרמן-דויטש במהלך בדיקה לגילוי נגעים בעור  צילום: דוברות המרכז הרפואי לגליל