כותרת
> C;
1/1
בריאות

איך עובד ההוספיס בבית ומהם יתרונותיו?

נהריה בריאותפורסם: 25.05.22 , 10:30ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

היום על פי חוק, שירותי קופות החולים השונות מחויבות להעניק שירותי הוספיס ללא עלות למבוטחיהן. אך רבים מן החולים ובכלל בני משפחותיהם שבמקרים רבים הם אלו שדואגים לשירותי הבריאות של אותם החולים בשלב זה בחייהם, מעדיפים להיעזר בשירותי הוספיס בבית. השירות ניתן לאנשים בעלי מחלה סופנית שאין ביכולת הרפואה לספק להם מענה שישנה את מצבם. בהוספיס בבית הצוות הרפואי זמין כל יום בכל שעות היממה שבעה ימים בשבוע.

צוותי הוספיס מורכבים מאנשי מקצוע רבים, אחים ואחיות, רופאים ורופאות, עובדים סוציאליים ועובדות סוציאליות שכולם יחד פועלים במטרה אחת והיא לעקוב אחר מצבו של החולה ולהעניק טיפול פליאטיבי לפי הצורך. הטיפול הפליאטיבי אינו יכול לרפא את מחלתו של החולה אך בהחלט יכול לשפר את איכות החיים של האדם שסובל מהמחלה וגם עבור בני משפחתו וזאת על ידי דרכי מניעה והקלה בסבלו וגם מתן תמיכה נפשית ורוחנית לו ולבני המשפחה המלווים.

איך עובד הוספיס בבית?

ישנו מגוון רחב של אנשים החולים במחלות סופניות ואין כל צדק להשאיר את אותם החולים בבתי חולים ימים, שבועות וחודשים ארוכים רק בגלל שאין מוצא למכאובם ולא קיים טיפול למצבם שיכול להאריך את חייהם. חשוב להעניק לאותם החולים את האפשרות לנוחות האופטימלית בתקופתם האחרונה, לאפשר להם לשהות בביתם, במקום הכי נוח עבורם ועבור בני משפחתם. ההוספיס בבית מאפשר לחולה ולבני המשפחה להרגיש בטוח יותר ובסביבה המוכרת לו.

בהוספיס בבית בנוסף ללווי הרפואי המקצועי של הצוות המלווה את החולה ואת בני משפחתו הם גם מקבלים תמיכה והכוונה נפשיים ורוחניים על מנת שיוכלו להתמודד טוב יותר עם המצב. בשונה מאשפוז בבתי החולים ששם, החולה אינו יכול לקבל את היחס ואת הכבוד בתקופה האחרונה, אין לצוות הרפואי בבתי החולים את האפשרות להעניק לכל מטופל ומטופל את היחס הנדרש בתקופה הזו ולכן הן מתוקף החוק והן רצונותיהם של חולים רבים ובני משפחותיהם מעוניינים בהוספיס בבית.

למה כל כך חשוב לקבל טיפול תומך בבית?

חולים רבים מבקשים להיות בביתם בתקופה הקשה הזו, הסביבה הביתית והקרבה לבני המשפחה מעניקה להם ביטחון ומחזקת אותם נפשית בהתמודדות עם המחלה שפקדה אותם. אחד הדברים המשמעותיים ביותר עבור החולה בימים, שבועות וחודשים אלו הוא להרגיש נוח ככל הניתן והסביבה הביתית היא המקום שרובם מבקשים להימצא בו. כך גם ביקורי הרופאים הופכים לסבירים יותר היות והרופא הוא זה שמגיע לביתו של החולה ולא החולה שהולך לטריטוריה של הרופא שם הכל נראה ומרגיש מרוחק יותר ופחות נעים. הוספיס בבית מונע מהחולה לחלוק חדר עם חולים נוספים ולמעשה להיות קרוב יותר לאהוביו ולבני משפחתו. הצוות של ההוספיס בבית עוטף ומלווה את החולה ואת בני המשפחה ללא הפסקה וזמין 24/7 כדי להעניק לחולה טיפול אישי ונוח בסביבתו שלו.