כותרת
> C;
1/1
בריאות

אי שליטה על סוגרים – גורמים ודרכי התמודדות

נהריה בריאותפורסם: 12.03.23 , 11:23ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בריחת שתן, או אובדן שליטה בשלפוחית השתן או במעיים, היא בעיה שכיחה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים. במקרים מסוימים, בריחת שתן יכולה להיות קלה, אבל במקרים אחרים היא עלולה להיות חמורה ומתישה. בריחת שתן ללא שליטה היא מונח המשמש לתיאור מצב בו אדם אינו מסוגל לשלוט בתנועות השתן או המעיים שלו, למרות מאמציו לעשות זאת. זה יכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של האדם ועלול להוביל לתחושות של מבוכה, בידוד ודיכאון. במאמר זה ננסה להסביר על הגורמים ודרכי ההתמודדות עם התופעה של אי שליטה על סוגרים

ישנם מספר סוגים שונים של בריחת שתן, כל אחד עם מערך הגורמים והתסמינים הייחודי שלו. בריחת שתן במאמץ, למשל, נגרמת מלחץ על שלפוחית השתן או השופכה, והיא קשורה בדרך כלל לפעילויות כמו שיעול, צחוק או התעטשות. לעומת זאת, בריחת שתן מתאפיינת בצורך פתאומי והכרחי להטיל שתן, מלווה לרוב באיבוד שתן לפני שאדם יכול להגיע לשירותים.

בריחת שתן מעורבת מתרחשת כאשר שלפוחית השתן אינה מסוגלת להתרוקן לחלוטין. לבסוף, בריחת שתן תפקודית היא סוג של בריחת שתן המתרחשת כאשר אדם אינו מסוגל פיזית להגיע לשירותים בזמן, עקב גורמים כמו בעיות ניידות או נכות קוגניטיבית.

הסיבות לבעיה

לבריחת שתן יכולים להיות מספר סיבות, כולל הפרעות נוירולוגיות, דלקות בדרכי השתן ובעיות בערמונית אצל גברים. אצל נשים, הריון, לידה וגיל המעבר יכולים לתרום להתפתחות הבעיה. תרופות מסוימות יכולות גם לגרום לבריחת שתן, ולחלק מהאנשים עשויה להיות נטייה גנטית למצב.

דרכי טיפול

הטיפול בבריחת שתן יהיה תלוי בגורם הבסיסי. במקרים מסוימים, שינויים פשוטים באורח החיים כגון תרגילי רצפת האגן, ירידה במשקל והימנעות ממזונות ומשקאות מסוימים שעלולים לגרות את שלפוחית השתן יכולים להיות יעילים בשיפור המצב. אפשרויות טיפול אחרות כוללות תרופות שיכולות לעזור לחיזוק השרירים השולטים בשלפוחית השתן והשופכה.

במקרים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי לתקן את הבעיה. לדוגמה, ניתוח לתיקון שלפוחית השתן. צניחת או להסרת גידול משלפוחית השתן או הערמונית יכול לעזור לשפר את השליטה בשלפוחית השתן. בנוסף, ניתוח לתיקון שופכה פגומה או ליצירת פתח חדש לזרימת השתן מהגוף יכול להיות יעיל גם בשליטה בסוגרים.

חשוב לציין כי בריחת שתן יכולה להיות מטופלת גם על ידי פיזיותרפיה, שיכולה לעזור לחזק את שרירי רצפת האגן ולשפר את השליטה בשלפוחית השתן. טיפול התנהגותי שבמסגרתו מלמדים את המטופל איך לזהות את הסימנים שהוא צריך ללכת להתפנות ואיך להחזיק מעמד עד ההגעה לשירותים.

שליטה בבריחת שתן יכולה להיות מאתגרת, אך יחד עם זאת קיימות אפשרויות טיפול רבות ושונות שיכולות לעזור לשפר את השליטה בשלפוחית השתן ולהפחית את התדירות והחומרה של פרקי בריחת שתן. חשוב לאנשים שחווים בריחת שתן לדבר עם הרופא שלהם על הסימפטומים שלהם ולחקור את אפשרויות הטיפול השונות הזמינות. עם הטיפול והתמיכה הנכונים, אנשים עם בריחת שתן יכולים להחזיר לעצמם את השליטה בשלפוחית השתן ולשפר את איכות חייהם.

דרכי התמודדות עם דליפת שתן

ניתן להתמודד עם דליפת שתן באמצעות שימוש במוצרי ספיגה כמו תחבושות לבריחת שתן. תחבושות אלו יכולות לספק הגנה נוספת ולסייע לספיגת כל דליפה. ניתן להשתמש גם בתחתונים לבריחת שתן, שנועדו להיראות ולהרגיש כמו תחתונים רגילים אך יש להם הגנה מובנת.

בריחת שתן - לא בורחים מהבעיה

אם כן, בריחת שתן ניתנת לניהול בשילוב של מוצרי בריחת שתן, שינויים באורח החיים ותרגילי רצפת אגן. חשוב לדבר עם רופא לאבחון ואפשרויות טיפול. זכרו שאתם לא לבד, ויש הרבה אנשים שנאבקים במצב הזה.

קרדיט תמונה: pixabay