כותרת
> C;
1/1
בריאות

בדיקות לילדים - מתי כדאי לבקר אצל רופא שיניים לילדים ?

נהריה בריאותפורסם: 28.03.22 , 11:13ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

המודעות לשמירה על היגיינת הפה ובריאות השיניים בקרב ילדים עלתה מאוד בשנים האחרונות. יותר ויותר הורים מעוניינים לוודא שהשיניים של ילדיהם צומחות בצורה תקינה וללא חורים ושהילד אינו זקוק דנטאלי, לפני שיהיה מאוחר מדי ויהיה חור בשן או הכאב יתעצם.מתי מבקרים בפעם הראשונה אצל רופא שיניים?
על אף שההמלצה הרווחת היא לבקר אצל רופא שיניים לילדים מומחה ומקצועי היא בתוך חצי שנה מרגע בקיעת השן הראשונה, הורים רבים פונים לרופא שיניים לילדים בשלב מוקדם מזה.
יכולות להיות לכך סיבות שונות שתלויות באופי הנסיבות: למשל, אם חל עיכוב בצמיחת השן הראשונה בהשוואה לאוכלוסיית היעד או שהילד קיבל מכה ועשויה להיות פגיעה בשן או שיש חשד לדלקת חניכיים.
ישנם הורים שמגיעים לרופא על מנת לקבל הכוונה והמלצות גם כיצד לשמור על החניכיים והשיניים של התינוק בטרם ויחד עם צמיחת השיניים על מנת להפחית סיכויים לחורים.
בכל מקרה, רוב ההורים מגיעים לביקור אצל רופא השיניים עם הילד עד גיל שנה ובבדיקה הראשונית יש להיערך לבדיקה יסודית ומקיפה מצד הרופא שמטרתה לבדוק את השיניים וצמיחתם ובריאותם אך בהזדמנות זו לרוב תתבצע גם בדיקה של הלסתות ופעולת הנשיכה ורקמת הפה.
ישנם רופאים שמלווים את הפגישה במתן הסברים יעילים להורים בכל הנוגע לשמירה על היגיינת הפה בגיל כה צעיר שהיא אחריות ההורים מצחצוח במברשת מותאמת לגיל הרך ועד הוצאת שאריות או פירורים ובמקרה של חלילה ריקבון או פגיעה יתכן שיהיה צורך לבצע צילום ולהחליט מה הטיפול הרצוי בהתאם לגיל של הילד.מדוע ביקורת אצל רופא השיניים חשובה לבריאות השן?
אל תדחו את הביקור הראשון אצל רופא השיניים היות חשוב להבין מה מצב השיניים והחניכיים ולוודא שהכל תקין ובכל מקרה, אל תתפשרו על גישה נעימה וידידותית וליווי אדיב ומסור כי אינכם רוצים חלילה לטעת חשש אצל הילד מפני רופאי שיניים.
כדאי לאמץ שגרת ביקורים אצל הרופא על מנת להיות במעקב שוטף על השיניים של הילד. זיהוי מקדים של חורים או עששת יסייעו במתן טיפול זמין וקצר ומהיר יותר מאשר שמגיעים בדחיפות במצב חירום כאשר המצב כבר החמיר ותידרש מעורבות אינטנסיבית יותר או שהילד מתלונן על כאבים וסובל.
כמובן שאם יש נסיבות מיוחדות כמו פציעה או מכה בשיניים, שן שבורה או שההורים מבחינים בהיווצרות של חורים כדאי להגיע לרופא על מנת לבדוק מה הטיפול הרצוי.
הורים רבים לוקחים את הילדים לרופא שיניים בגיל צעיר גם מסיבה נוספת - למנוע מצב של בעיות בשיניים כבר בשיני חלב.
למעשה, ישנם טיפולים שיכולים להתאים גם לתקופה של שיני חלב כמו למשל כתרים לשיניים זמניות אלה. הכתרים היום המיועדים לשיני ילדים עשויים מזירקוניה קרמיקה מתקדמת, חומר עמיד בעל מראה טבעי לחלוטין ומאפשרים לשטח את השן או להשלים אותה, תלוי בנזק שהוסב לשן.
הכתרים מספקים הגנה מפני חורים וגם יותר קל לשמור עליהם מההיבט ההיגייני כיוון שיותר קל לנקות אותם. הכל תלוי באבחנה של הרופא בין אם כדאי לבצע סתימה של חור או ללכת על אלטרנטיבה של כתר לשן חלב.
טיפול נוסף המתאים לשיניים קבועות אצל ילדים שהפך לנפוץ במיוחד הוא איטום חריצי השיניים. ישנן שיניים שנוטות יותר לחריצים הצוברים לכלוך ומעלים את הפוטנציאל לבעיות בשיניים וברגע שאוטמים אותם בחומר ייחודי המתייבש על השן והופך לשכבת מגן כחלק ממנה אפשר להפחית את הסיכון לחורים.

היות ויש מבחר של טיפולי שיניים רלבנטיים כיום לילדים חשוב לבצע בדיקות תקופתיות אצל הרופא וכן להבין אם יש צורך בטיפול ומהו בין אם הוא מיועד למניעה או לשמירה על השן וכן לקבל טיפים ועצות על שמירת בריאות הפה. חפשו רופא שיניים לילדים בעל הידע הנדרש, גישה מותאמת לילדים כמו ד"ר מרוות חורי רופאת שיניים לילדים שתלווה אתכם מהביקור הראשון ותשאיר חוויה חיובית לילד ובהמשך הדרך.