כותרת
> C;
1/1
בריאות

בדיקת gbs בהריון: איך להיות ערוכים למניעת הזיהום

נהריה בריאותפורסם: 10.10.21 , 14:32ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אחת מבדיקות טרום הלידה השגרתיות שנשים עוברות במהלך הריונן הן בדיקה לאיתור סטרפטוקוקוס מקבוצה B, שנקרא גם GBS. מאמר זה מסביר לשם מה נחוצה בדיקת gbs בהריון, אילו תינוקות נמצאים בסיכון לזיהום, ואיך מטפלים בדלקת בקיבה כתוצאה מהחיידק.

מה זה סטרפטוקוקוס מקבוצה B?

סטרפטוקוקוס מקבוצה B הם סוגי חיידקים שנפוצים במעיים, בפי הטבעת, בשופכה או בנרתיק. לנשים רבות יש את החיידק, ובדרך כלל הוא אינו גורם לתסמינים או לדאגות בריאותיות. חלק מהנשים שנדבקו בחיידק לוקות בזיהום בדרכי השתן, מה שמגביר את הסיכון להפלה רק בחלק קטן מהמקרים.

החשש העיקרי הוא העברת החיידק לתינוק לפני לידה נרתיקית או במהלכה. בעוד שתינוקות רבים שנדבקים נשארים בריאים, חלק קטן, בסטטיסטיקה של תינוק אחד מתוך מאתיים, חולים מאוד בימים הראשונים לחייהם. הם לוקים בזיהומים חמורים כגון דלקת ריאות והרעלת דם, או דלקת קרום המוח, שהיא זיהום סביב המוח.

תינוקות שחולים במחלות חמורות אלה מטופלים באנטיביוטיקה תוך ורידית, ורובם מחלימים ללא תופעות לוואי, אך חלקם אינם שורדים.

הבנת הממצאים של בדיקת gbs בהריון

בדיקת gbs בהריון היא בדיקה שגרתית לפני הלידה, שכרוכה בנטילת דגימה באמצעות ספוגית מהחלק הפנימי של הנרתיק. הרופא או המיילדת צריכים להיות בקיאים בביצוע תקין של הבדיקה, או להנחות את האישה לבצע את הבדיקה בעצמה, אם זוהי העדפתה.

הדגימה נלקחת בין השבועות ה-35 עד ה-37 להריון, ובדיקות שמבוצעות מוקדם יותר בהריון אינן מהוות מדד טוב למצב האישה בלידה, מכיוון שהחיידקים יכולים לבוא וללכת.

באילו מקרים חובה לבצע בדיקת gbs בהריון?

חלק מהרופאים וצוותים רפואיים של בתי חולים ממליצים לכל אישה לעבור בדיקת gbs בהריון, אבל חלק מהרופאים ממליצים לנשים הרות לעבור את הבדיקה רק אם הן נמצאות בסיכון גבוה מהממוצע, כשקיים סיכון ללידה מוקדמת, או כשמתרחשת ירידת מים מוקדמת.

גם לנשים שאינן מתכננות ניתוח קיסרי, מומלץ לעבור בדיקת gbs בהריון, למקרה שתתרחש ירידת מים מוקדמת, או שהלידה תתחיל במפתיע מוקדם. יש להתייעץ על הסיכונים והיתרונות של הבדיקה עם הרופא או המיילדת.

גורמי סיכון לזיהום GBS

תינוקות נוטים יותר להידבק בחיידק GBS במקרים הבאים:

  • כשהם נולדים מוקדם
  • במקרה של ירידת מים לפני השבוע ה-37 להריון
  • כשתהלי הלידה נמשך יותר מ-18 שעות אחרי ירידת המים
  • כשלאישה יש חום מעל 38 מעלות במהלך הלידה
  • בלידה קודמת של תינוק עם זיהום חמור בדלקת GBS
  • כשבדיקת שתן במהלך ההיריון זיהתה דלקת GBS
  • בדיקת gbs בהריון באמצעות ספוגית, שבוצעה לא יותר מחמישה שבועות לפני הלידה, גילתה את נוכחות החיידק.

מניעת הדבקת התינוק בזיהום GBS

אם בדיקת gbs בהריון לאחר השבוע ה-35 עד ה-37 להריון הניבה תוצאה חיובית, או שלאישה יש את גורמי הסיכון המפורטים לעיל, הרופא או המיילדת צריכים להמליץ לה על אנטיביוטיקה תוך ורידית עם ירידת המים או כאשר הלידה מתחילה.

אין צורך באנטיביוטיקה לפני ניתוח קיסרי מתוכנן, מכיוון שהתינוק לא יעבור דרך הנרתיק, ולא ניתן להעביר את החיידק לתינוק דרך השליה.

אחרי הלידה

אם האישה קיבלה אנטיביוטיקה במהלך הלידה, הרופא צריך לעקוב אחר המצב הבריאותי של התינוק במהלך היומיים הראשונים לאחר הלידה, לאיתור סימני זיהום. הסיכוי להידבקות התינוק הוא נמוך.

חלק קטן מאוד מהתינוקות מפתחים זיהום GBS במהלך השבועות או החודשים הראשונים לאחר הלידה, ומצב זה נקרא זיהום GBS מאוחר. הם חולים די מהר עם חום והקאות וקשיי האכלה. למרבה הצער, בדיקת gbs בהריון ושימוש באנטיביוטיקה אינם מונעים מתינוק לפתח את הזיהום המאוחר.

אם מצב התינוק מידרדר במהירות, יש לקבל טיפול רפואי חירום או לפנות מיד למחלקת המיון בבית החולים הקרוב.

צילום:freepik