כותרת
> C;
1/1
חינוך

בריונות ברשת: המגיפה הנסתרת

נהריה חינוךפורסם: 02.06.23 , 08:19ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

בריונות ברשת היא סוג של אלימות מילולית שמתרחשת באמצעות מכשירים דיגיטליים כמו טלפונים סלולריים, מחשבים וטאבלטים. בריוני סייבר יכולים להשתמש בהודעות טקסט, לפרסם הודעות פוגעניות ברשתות החברתיות, בדואר האלקטרוני, ואפילו בפלטפורמות משחקים כדי להטריד, לאיים, להביך או לפגוע באופן רגשי חמור בקורבנות שלהם.

לבריונות ברשת יכולה להיות השפעה הרסנית על הקורבנות, הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיזית, והם נוטים לחוות דיכאון, חרדה, דימוי עצמי נמוך ואפילו מחשבות אובדניות, כולל בעיות שינה, פיתוח הפרעות אכילה, ובעיות ריכוז בלימודים.

השלכות בריונות ברשת על הלימודים

ההשלכות עלולות להיות גם ארוכות טווח, ומחקרים הראו כי קורבנות של בריונות ברשת נוטים יותר לחוות בעיות נפשיות והתמכרות לסמים בבגרות, לצד קושי ביצירת ותחזוקת מערכות יחסים.

אז אם אתם סובלים ממצבים אלו, חשוב שתזכרו שאינכם לבד, ושיש אנשים שיכולים לעזור לכם. חשוב לדווח על המצב למבוגרים שאתם סומכים עליהם, להורים, למורים או יועצים, כמו גם לדווח על הבריונות לרשויות החוק.

הפנים החדשות של בריונות

בריונות ברשת יכולה להיות גרועה יותר מבריונות בעולם האמיתי מכמה סיבות.

היא מתרחשת מסביב לשעון. בריוני רשת יכולים להטריד את הקורבנות שלהם בכל שעה ביום או בלילה, מכל מקום בעולם, מה שמקשה מאוד על הקורבנות להימלט מהבריונות.

פגיעה אנונימית. בריוני סייבר רבים מסתתרים מאחורי פרופילים מזויפים, מה שמקשה על המעקב אחריהם ומקשה על מיצוי הדין איתם.

תרחישים שעשויים להיות קבועים. ברגע שמשהו פורסם באינטרנט, קשה מאוד להסיר את הפרסום, כך שלבריונות המקוונת יכולה להיות השפעה מתמשכת על הקורבנות, גם לאחר שהיא נפסקת.

התמודדות עם בריונות ברשת

הנה כמה טיפים להתמודדות עם בריונות ברשת:

חסימת הבריון. אם אתם סובלים ה סובל מבריונות רשת, כדאי שתחסמו את יכולת הבריון ליצור איתכם קשר, כך שתימנע ממנו האפשרות לשלוח לכם הודעות או לתייג אתכם בפוסטים פוגעניים.

בכלל, כדאי שתיקחו הפסקה לפרק זמן מסוים מהפעילות ברשתות החברתיות. פסק זמן זה יאפשר לכם להימנע מחשיבה והתעסקות בתרחישים הפוגעניים ולהתמקד בהיבטים בחיים שגורמים לכם הנאה.

התייעצות עם איש מקצוע. אם אתם מתקשים להתמודד עם בריונות ברשת, חשוב שתתייעצו עם מטפל מקצועי, שיסייע לכם להבין את מאפייני התרחישים החמורים ולפתח מנגנוני התמודדות.

רגע לפני סיום, חשוב לזכור שניתן לנקוט בצעדים כדי להתגונן מפני בריונות ברשת

מומלץ להיזהר במידע שאתם משתפים באינטרנט, ולהימנע משיתוף מידע שלא הייתם מעוניינים שכולם יראו.

ניתן גם לחסום את הבריון ולדווח עליו לאתר או לאפליקציה בה מתרחשות ההטרדות המקוונות, ולדווח על הבריון למבוגרים בסביבתכם, ולרשויות החוק.

בריונות ברשת היא בעיה רצינית, אבל היא בעיה שאפשר לעצור אותה. על ידי שיחה עם מבוגר מהימן ונקיטת צעדים כדי להגן על עצמך, אתה יכול לעזור למנוע בריונות ברשת והשלכותיה השליליות.