כותרת
> C;
1/1
בריאות

המכון הגנטי של המרכז הרפואי לגליל קיבל את אות שר הבריאות

נהריה בריאותפורסם: 24.12.21 , 07:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

כבוד גדול למרכז הרפואי לגליל בנהריה: בטקס שנערך במסגרת כנס האגודה לזכויות החולה, קיבל היום (חמישי) צוות המכון לגנטיקה של האדם את אות שר הבריאות למקדמי זכויות במערכת הבריאות לשנת 2021.

בנימוקי הפרס צוין, כי מזה 18 שנה שצוות המכון פועל להנגשת בדיקות גנטיות והסברים לאוכלוסייה, בטיפות החלב שבתוך כפרי הגליל ורמת הגולן, במטרה לאתר זוגות בסיכון גבוה שעלולים להיות נשאים של מחלות תורשתיות ולהביא למניעת לידה של תינוקות שעלולים לחלות במחלות קשות.

את המרכז הרפואי ייצגו מנהלת המכון, פרופ' צפורה פליק-זכאי, עובדי המכון וסגן המנהל, ד"ר צבי שלג.

הטקס התקיים בין השאר במעמד שר הבריאות, ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרדו, פרופ' נחמן אש, יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, ובכירי האגודה לזכויות החולה.

פרופ' פליק-זכאי: "עבורי מדובר בפרויקט חיים, שנמשך כמעט 20 שנה. אנו חיים באזור נרחב של 650 אלף איש, בו יש יישובים קטנים וצפופים עם אוכלוסיות שמתחתנות האחד עם השנייה, וכתוצאה מכך, אנו נתקלים בשיעור גבוה של מחלות תורשתיות, מומים מולדים ותמותת תינוקות. אמרתי לעצמי שזו מטרה חשובה שאפשר לשנות. בעזרת הטכנולוגיה הגנטית והידע שלנו, הפרויקט הזה שינה את המציאות באזור. ממציאות של חוסר מודעות, פחד מבדיקות גנטיות ופחד מסטיגמות, הגענו למצב שאנו רצויים בכל כפר, יושבים בטיפות חלב עם אחיות משרד הבריאות ומבצעים בדיקות גנטיות בקרב האוכלוסייה. יש לי צוות נפלא שהרים את הכפפה, ואיש-איש בתפקידו נתן הכל כדי שהפרויקט יצליח".

מנהל המרכז הרפואי, פרופ' מסעד ברהום: "במסירות ובחריצות רבה מגיע המכון הגנטי מדי יום לתושבים רבים, חלקם אוכלוסיות סגורות שלא יוצאות החוצה, כדי לייעץ ולטפל, לגלות גנים חדשים ולמנוע מומים ותמותת תינוקות, תופעה שהשיעור שלה גבוה מאוד באזור שלנו. אני גאה במכון הגנטי ובפרופ' פליק-זכאי, שאין מתאים מהם לקבל אות הוקרה זו".

צוות המכון הגנטי מקבל את אות שר הבריאות צילום: יעל צור