כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

הסכם בין יורשים

נהריה חוק ומשפטפורסם: 16.12.21 , 11:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

מהו הסכם בין יורשים לחלוקת עיזבון, עבור מי הוא נועד ומה תכליתו?

הסכם בין יורשים הוא כלי משפטי שמשמש יורשי עיזבון, באמצעותו הם יכולים לחלק את הירושה ביניהם לפי הסכמתם. הסכם בין יורשים לחלוקת עיזבון יכול לשנות את אופן החלוקה שקבע המוריש בצוואה, וזאת משיקולים שונים של היורשים שמעדיפים צורת חלוקה אחרת.

הסכם בין יורשים יכול לשמש גם במקרים שבהם אין בנמצא צוואה וחלוקת העיזבון אמורה להתבצע על פי סדר הירושה שבחוק. ההסכם בין היורשים יביא לחלוקת העיזבון ביניהם שלא לפי הסדר והאופן הקבוע בחוק, אלא באופן הרצוי ביותר מבחינתם.

מהם המקרים הנפוצים לשימוש בהסכם בין יורשים?

במקרים רבים משמש ההסכם בין היורשים עבור תכנון מס. סוג זה של הסכמים נפוץ במיוחד בירושות עתירות נכסים יקרי ערך. כאשר חלוקה מסויימת של העיזבון תסייע ליורשים להימנע מחבויות מס כבדות, הם עשויים לבחור באפיק החוקי שמאפשר להם את החלוקה האופטימלית מבחינתם, וזאת באמצעות הכלי של הסכם בין יורשים לחלוקת עיזבון.

במקרים אחרים אין מדובר בשיקולי מס אלא בשיקולים משפחתיים. כך לדוגמא, לעיתים חלוקת העיזבון על פי הצוואה עלולה לעורר מתחים בין היורשים, כאשר חלקם יטענו לנישול. במקרים אחרים שבהם אין צוואה, חלוקה לפי סדר הירושה החוקי נתפסת לעיתים כלא הוגנת ביחס לחלק מבני המשפחה. במקרים כאלה והדומים להם יבחרו בני המשפחה לחלק ביניהם את העיזבון באופן שמוסכם עליהם, ובשונה מהוראות הצוואה או מסדר הירושה הקבוע בחוק. כך, באמצעות הסדר שמסוכם בין בני המשפחה הם שומרים על הלכידות ועל הקשרים ביניהם, ומונעים התפתחות משברים בתוך המשפחה. יורשים רבים מוצאים כי לעיתים שווה לוותר על נתח מסוים בירושה ולהרוויח יחסי משפחה תקינים.

כאשר ההסדר בין היורשים נועד לפתור מתחים בין בני המשפחה, יש צורך מיוחד לנהוג ברגישות רבה לאורך התהליך של גיבוש ההסדר בין הצדדים. יחד עם זאת ולצד הרגישות, לא ניתן לוותר על המקצועיות של העושים במלאכה. חשוב להבין היטב את המשמעויות השונות של כל פעולה והסכמה, לשקלל את היתרונות והחסרונות שבכל אפיק פעולה, ולבחור את הדרך הטובה ביותר עבור היורשים. קל להבין כי התנהלות לא זהירה עלולה להביא למריבות, לעורר מדנים ואף לגרום להפסד כספי של סכומים גבוהים. השגת ההסדר חייבת להתבצע במומחיות רבה, בדיסקרטיות וברגישות מירבית. חשוב להבין היטב מהם הצרכים והמטרות של היורשים, וכיצד ניתן למקסם אותם. הסדר בין יורשים לחלוקת עיזבון שמבוצע באמצעות עורך דין מקצועי ישיג עבור היורשים את התוצאה האופטימלית עבורם, כספית ומשפחתית.

קרדיט תמונה FREEPIK