כותרת
> C;
1/1
בריאות

הפלה: כיצד תעברי את התהליך בצורה בטוחה, שלא תפגע בפוריות בהמשך?

נהריה בריאותפורסם: 03.11.22 , 14:45ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אם החלטת לעשות הפלה, חשוב שתוודאי שאת בידיים טובות, מבחינת המרכז הרפואי ו/או הרופא/ה שמלווים אותך, בין אם מדובר בהפלה בכדורים או בהליך כירורגי. בישראל חובה גם לקבל את אישור הוועדה להפסקת הריון, כתנאי לביצוע הפעולה. כדי שתעברי את התהליך ואת המסע הפיזי והרגשי הזה בצורה בטוחה ונכונה עבורך, חשוב שתבחרי בגורם שיאפשר לך טיפול מקצועי, איכותי ומכיל, לפני, במהלך ואחרי ההפלה היזומה.

לפניך כמה קריטריונים חשובים שיאפשרו לך לקבל מענה רפואי, מקצועי ונכון, שיכולים לסייע לך בתהליך הבחירה:

  1. ביצוע ההליך במוסד רפואי מורשה. ישנם גורמים שעלולים לנצל את המצב הפגיע בו את נמצאת, ולהציע לך לעבור את התהליך ללא שעברו הכשרה מתאימה. כך גם לגבי היעדר תשתית שיכולה לספק לך תמיכה רחבה. בין אם מדובר בהפלה פרטית או ציבורית (נושא עליו נרחיב המשך), חשוב שתוודאי שיש למקום רישיון לבצע את ההליך, וזה כולל פיקוח ואישור של משרד הבריאות, כדי לא לסכן את בריאותך..

  1. ביצוע מחקר על המוניטין של הגורם הרפואי שבחרת. מפה לאוזן, רשתות חברתיות, שיטוט באינטרנט, עשי כל מה שאת יכולה כדי לקבל את התמונה המלאה שתאפשר לך להבין מהי רמת ההכשרה והניסיון של המקום בו את עומדת לעבור את ההפלה, והאם מדובר בגוף או ברופא/ה המקצועיים ביותר, שיכולים לעמוד בכל הציפיות שלך.

  1. קבלת מענה רגשי ופיזי. הפלה היא תהליך מאוד מורכב ומאתגר, ולכן מומלץ שהצוות הרפואי יראה אותך באמת, ויספק לך מעטפת הכוללת אוזן קשבת, הכלה, תמיכה ואת כל המידע הדרוש, בכל פעם שאת מבקשת. חשוב גם שתקבלי את כל התשובות לכל השאלות שיש לך, והכי חשוב שתוודאי שבכל רגע נתון את יכולה להתחרט

  1. ביקור מקדים. כדי להרגיש את האווירה ולהכיר את הצוות הרפואי, כדאי שתערכי ביקור במוסד הרפואי בו בחרת לעבור את התהליך. זה גם יכול לעזור לך בפעם הבאה שתגיעי למקום שיהפוך למוכר יותר וזר פחות.

  1. טיפול בכאבים. הליך של הפלה, בין אם באמצעות כדורים או בניתוח, כולל לרוב תופעות לוואי, החל מכאבי בטן, התכווצויות ודימום, ועד לסיבוכים מורכבים יותר. כדי שתוכלי לקבל משככי כאבים ומענה לאי הנוחות, חשוב שתוודאי כי המקום מאפשר זאת.
  2. החלטה לגבי הפלה פרטית או בבית חולים ציבורי. הפלה המבוצעת בבית חולים ציבורי, תהיה בדרך כלל יותר מפוקחת מעצם העובדה שהיא מתבצעת במוסד רפואי מוכר. לעומת זאת, הפלה פרטית מאפשרת לך בדרך כלל לבחור את הרופא/ה שתרצי שיטפלו בך, לעבור את התהליך בדיסקרטיות רבה יותר ומזמני המתנה קצרים יותר.

  1. בחירת סוג הטיפול. אחד השיקולים המרכזיים בתהליך הוא סוג ההפלה - בכדורים או כירורגית. חשוב שהגורם הרפואי יסביר לך על שתי האופציות, כיצד הן מתבצעות במסגרתו, וכי תקבלי את האפשרות לבחור במה שמתאים לך מבחינה רפואית, פיזית ונפשית.

  1. קבלת אישור הוועדה להפסקת הריון. כל הפלה, פרטית או ציבורית, אמורה להתבצע רק לאחר אישור הוועדה להפסקת הריון, אחרת היא מוגדרת כהפלה לא חוקית, שבנוסף להיותה מנוגדת לחוק במדינת ישראל, היא גם אינה מפוקחת ולכן גם הרבה יותר מסוכנת.

  1. היכרות עם ההמלצות וההנחיות. ארגון הבריאות העולמי ( (WHOפרסם בחודש מרץ 2022 הנחיות חדשות בנושא הפלות, זאת כדי לסייע למדינות ברחבי העולם לספק טיפול מקצועי ונכון, ולמנוע הליכים מסכני חיים. לראשונה, כוללות ההנחיות גם המלצות לשימוש במידת הצורך בייעוץ רפואי טלפוני שהוכיח את עצמו במהלך מגפת הקורונה. זאת לצד הסרת חסמים מיותרים שעלולים להוביל לעיכובים קריטיים בגישה לטיפול, ולהעמיד נשים ונערות בסיכון גבוה יותר להפלות לא בטוחות וסיבוכים בריאותיים.

גם בישראל פורסמו בחודש יוני 2022 הוראות מעודכנות לתקנות העונשין (הפסקת הריון) 1978, הכוללות התייחסות לטכנולוגיות הרפואיות המשמשות לביצוע ההפלה, כדוגמת הפלה בכדורים שיכולה להתבצע גם במרפאות הציבוריות, טיוב הליך הטיפול בנשים הפונות לוועדות להפסקת הריון, נגישות לטפסים הרלוונטיים ואפשרות להגשה מקוונת של בקשות ושמירה דיגיטלית של המסמכים.

המרפאה שלנו...

המרכז הרפואי שלנו עובד באישור ובפיקוח משרד הבריאות, בשקיפות מלאה ובתנאים הטובים ביותר. אצלנו תוכלי לקבל גם מעטפת הכוללת את כל ההיבטים, כולל תמיכה רגשית, התייחסות לכאב, וליווי גם לאחר סיום התהליך, תוך הגנה על בריאותך ועל הפוריות העתידית שלך.

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן, רופא נשים בכיר בקופת חולים כללית

קרדיט לתמונה: freepik