כותרת
> C;
1/1
בריאות

הצלחה ישראלית - פריצת דרך למכון המחקר מיגל בפיתוח חיסון נגד נגיף הקורונה

נהריה בריאותפורסם: 27.02.20 , 14:48ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

הצלחה ישראלית - פריצת דרך למכון המחקר מיגל MIGAL

בפיתוח חיסון נגד נגיף הקורונה COVID-19

בתום ארבע שנות מחקר במימון משרד המדע והטכנולוגיה פיתחו חוקרים במכון מיגל

חיסון נגד נגיף הקורונה בעופות (IBV) אשר נוסה בהצלחה בניסויים פרה-קליניים ויותאם גנטית לחיסון נגד וירוס הקורונה

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס בירך על הגילויים החדשים של המחקר: "מקווה ומאמין שתהיה התקדמות נוספת בהקדם". השר אקוניס הנחה את מנכ"ל משרדו לקדם במהירות שיתופי פעולה אפשריים שיאפשרו חיסונים לבני אדם בהקדם.

בתום ארבע שנות מחקר של צוות החוקרים הרב-תחומי במיגל, במימון משרד המדע והטכנולוגיה ובשיתוף משרד החקלאות, הושגה פריצת דרך מדעית לחיסון נגד נגיף הקורונה, שהתגלתה במהלך עבודת המחקר לחיסון נגד וירוס מזן קורונה לעופות Infectious Bronchitis Virus) - (IBV אשר יעילותו הוכחה בהצלחה בניסויים פרה-קליניים שנערכו במכון וולקני. לאחר התאמות הרצף הגנטי למחלת הקורונה בבני אדם, COVID-19, ממתינים במיגל לאישור הבטיחות של המוצר בכדי להתחיל לייצר חיסונים כנגד המחלה המתפשטת בעולם, ממנה נפטרו עד כה 2,666 חולים.

מהמחקר שנערך במכון המחקר מיגל בניהולם של החוקרים: פרופ' יעקב פיטקובסקי, ד"ר חן כץ, ד"ר אהוד שחר וצוותם עולה כי לווירוס האלים בעופות זהות גנטית גבוהה לווירוסCOVID-19 האנושי. כמו כן, נמצא במחקר כי מנגנון ההדבקה של שני הווירוסים זהה, עובדה מדעית חשובה המגבירה את הסיכוי להגיע לחיסון בבני אדם תוך זמן קצר מאוד.

דוד זיגדון, מנכ"ל מכון המחקר מיגל אומר: "קיימת דחיפות גבוהה בעולם לפיתוח חיסון אנושי לנגיף הקורונה ולכן אנו פועלים על מנת להאיץ את תהליכי הפיתוח במטרה להגיע לחיסון יעיל נגד וירוס COVID-19 במהלך 8-10 השבועות הקרובים ולניסוי בטיחות בעוד 90 ימים. החיסון שפותח על ידנו לעופות הנו במתן דרך הפה וגם החיסון האנושי המוצע על ידנו צפוי להיות במתן אוראלי". עוד מציין זיגדון, כי עקב הצורך הגלובלי הדחוף בחיסון לקורונה מתנהלים במיגל דיונים מרתוניים עם שותפים פוטנציאליים שיסייעו להאיץ את תהליכי המחקר בבני אדם הדרושים להשלמת פיתוח המוצר הסופי והפעילויות הרגולטוריות.

ד"ר חן כץ, חוקר ראשי במחלקת הביוטכנולוגיה של מכון המחקר מיגל אומר, כי המערכת המדעית שפותחה במיגל מבוססת על וקטור לביטוי חלבון חדש, היוצר ומפריש חלבון כימרי מסיס, המעביר את האנטיגן הנגיפי לרקמות הריריות על ידי אנדוציטוזיס (קליטת האנטיגן אל תוך התא על ידי כליאתו בהתקפלות קרום התא כלפי פנים וסגירת ההתקפלות במעין שלפוחית) וגורם לגוף לייצר נוגדנים נגד הווירוס. החוקרים במיגל הצליחו להוכיח בניסוי פרה-קליני ((In-Vivo, כי השימוש במערכת יוצר נוגדנים ספציפיים לתתי יחידות חלבון ויראליות ועמידוּת בפני נגיף IBV.

מיגל - מכון למחקר מדעי בגליל, של החברה לפיתוח הגליל הינו מרכז מחקר ופיתוח של משרד המדע והטכנולוגיה, בבעלות החברה לפיתוח הגליל. בשנה שעברה (2019) מימן משרד המדע והטכנולוגיה את המכון בכ-30 מיליון שקלים לטובת המחקר - שהם כמחצית מתקציב המכון כולו. מכון מיגל למחקר מדעי יישומי רב תחומי בעל שם עולמי, שמתמחה בתחומי ביוטכנולוגיה, מדעי המחשב, אגרו-טכנולוגיה, חקלאות, מדעי הסביבה, תזונה, בריאות ומזון. במיגל תשעים מדענים בעלי תואר שלישי ו-190 חוקרים, הפועלים ב-44 קבוצות מחקר, שכל אחת מהן מנוהלת על ידי חוקר ראשי בכיר. מתקני המחקר המשותפים של מיגל, אשר שוכנים בין הנוף ההררי הציורי והשפע הטבעי של הגליל, באזור המאופיין בתערובת ייחודית של כפריות ועירוניות, חקלאות ותעשייה, היי-טק ותעשייה מסורתית, מציגים סביבה אידיאלית לטיפוח חדשנות ושיתוף ידע. שנים רבות של שיתוף פעולה הדוק עם מנהיגי התעשייה, סטארט-אפים חדשניים ומאיצים טכנולוגיים, יחד עם הקשר עם אנשי חינוך בעלי חזון, מדענים ויזמים, הפכו את מיגל למעצמה אזורית ייחודית של מחקר יישומי.

מעבדות מיגל צילום- ליאור ג'ורנו

מעבדות מיגל - קרדיט ליאור ג'ורנו

מנהל מיגל וצוות החוקרים מכון מיגל 

מנהל מיגל מיגל וצוות החוקרים מכון מיגל