כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

מהו נוטריון, אילו שירותים נותן ומתי פונים לאחד?

נהריה חוק ומשפטפורסם: 10.05.22 , 11:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אם לא יצא לכם לשמוע את המושג נוטריון או מה תפקידו או אף לשכור את שירותיו, הנה לפניכם מידע אשר יעשה סדר ויסביר מיהו נוטריון, מהי סמכותו ומתי פונים לאחד.

נוטריון הינו עורך דין בעל התמחות ספציפית המציע שירותים שונים כמו למשל, תרגום מסמכים משפטיים, עריכת צוואה, אימות חתימה על מסמכים, עריכות של ייפוי כוח ועוד. נוטריון הינו בעל 10 שנות וותק בתחום עריכת הדין והוכשר בקורס השתלמות בן 8 שעות כפי הדרוש בחוק.

ההבדל בין נוטריון לעורך דין

תחילה חשוב לציין כי כל נוטריון מחוייב להיות עורך דין. בנוסף לכך לא כל עורכי הדין הינם נוטריונים למעשה שכן, כדי להפוך לנוטריון דרוש עורך הדין בביצוע הכשרה ייחודית. על מנת להגיש בקשה במטרה לעסוק כנוטריון, על עורך הדין להיות בעל ניסיון של כ-10 שנים בתחום. במידה ויעבור את ההכשרה ובקשתו הינה תתקבל, הינו יהפוך ויירשם כנוטריון מין המניין.

מתי תפנו לנוטריון?

סמכויותיו של נוטריון הינם רבות אך סביר להניח שתזדקקו לשירותיו במקרים שונים כמו תרגום מסמכים הקשורים להגשת בקשה לאזרחות, תרגומים של מסמכים רפואיים, אפשרות לנתינת תוקף משפטי עבור מסמכים שכן כמו הסכמי ייפוי כוח, הסכמי מכר ואפילו צוואות. למשל, בעת בה אנו לפני רכישת דירה חדשה, דרוש מאיתנו לגשת לנוטריון על מנת לקבל את חתימתו על מסמך אשר מאשר את זהותינו וכן נותן תוקף להסכם הספציפי ביננו לבין המוכר.

בחירת נוטריון אמין ואף מקצועי

בעת בה אנו מעוניינים לבחור נוטריון מומלץ בגין נושא מסוים הקשור אלינו ניצבים כמה פרמטרים שחשוב לציין. חשוב לוודא שהנוטריון בו בחרנו הינו מחזיק ברישיון בתוקף וכמובן מוכר במדינת ישראל. בנוסף לכך מומלץ מאוד לברר ולהיות בטוחים בניסיונו האישי של אותו נוטריון בתחום, בדגש על אותו תחום ספציפי איתו אתם דורשים את שירותיו. לפני שאתם ממהרים לרוץ ולסגור עם נוטריון כלשהו, מומלץ מאוד לקרוא את כל סוגי חוות הדעת על אותו נוטריון וההמלצות השונות לגביו. מצידו של הנוטריון הינו צריך להחזיק בגיליון שהתנהגותו הינה נקייה וכך גם עברו וללא הרשאות. כאשר עברתם על הפרמטרים שהוזכרו במהלך המאמר, קיים פרמטר נוסף וחשוב בעת בה בוחרים נוטריון והוא שכר הטרחה אשר הנוטריון נוהג לגבות בגין עבודתו. שכרם של הנוטריונים עבור הטרחה הינו כתוב בחוק והם לא יכולים לדרוש יותר ממה שהחוק מאפשר.

לסיכום, לא קיים ספק בכך שלנוטריונים קיימות כמה סמכויות משמעותיות ביותר לכל הקשור לאימות מסמכים משפטיים ותרגום הקשור אליהם. נושא הנוטריונים וכל מה שכרוך בכו הינו נושא חשוב המומלץ מאוד לקרוא ולהפיק ממנו כמה שיותר על מנת לגשת לנוטריון מקצועי אמין וכתוצאה מכך משימתכם תהפוך לפשוטה יותר תוך כדי הרגשה שיש לכם על מי לסמוך.

FREEPIK