כותרת
> C;
1/1
בריאות

מה אתם לא יודעים על עובש והגיע הזמן לדעת

נהריה בריאותפורסם: 30.03.24 , 19:30ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אז הגיע הזמן שלנו לדבר קצת על עובש. מכירים את הרגע בו אתם נכנסים לחדר הרחצה ופתאום כתמים כהים מופיעים על התקרה? הרגע בו ריח לא נעים עולה מהמחסן או מהפינה הזו בקצה של המטבח? לזה אנחנו קוראים עובש. במאמר הבא נספר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת על המזיק השכיח. מה צריך לעשות כדי להיפתר ממנו, למה זה כל כך חשוב ועוד. אז החזיקו חזק, אנחנו יוצאים לדרך ממש עכשיו.

אז מה זה בעצם עובש?

עובש הן בעצם פטריות אשר מתפתחות בתנאים של לחות, כאשר יש להן מקורות לצריכה של תזונה אורגנית. לא במקרה מפתח עובש במקרר. אם תסתכלו, תראו כי הוא מתפתח על גבי ירקות, גבינות וכדומה. מקומות בהם הוא יכול להזין את עצמו במאכלים שונים וכאשר יש לחות באוויר. לעומת זאת, אם תסתכלו על שקית הבייגלה במזווה, זו שפתחתם לפני כמה שבועות ועדיין שוכבת שם, אתם תראו כי שם דווקא לא מתפתחות הפטריות. כיוון שבשקית אין עובש כמובן.

העובש כמובן מסוכן לבריאות. הוא עלול להביא לבעיות במערכת הנשימה ועלול להוביל להתפתחות של אלרגיות קשות. עבור מי שהמערכת החיסונית שלהם חלשה, ילדים ומבוגרים למשל, המגע עם עובש יכול להביא להתפתחות של מחלות מסכנות חיים. כך שאם סבתא מחזיקה במוצרים מהמאה שעברה, נסו לומר לה בעדינות כי הגיע הזמן להיפרד מהם.

מתי אנחנו צריכים להתחיל לעשות מעשה

אז באמת אם יש נקודות בודדות על התקרה, אין סיבה לבהלה. אבל אם הנגע מתפשט אנחנו צריכים לקחת על כך אחריות. קודם כל, אנחנו צריכים להבין מה המקור לאותה לחות. אם למשל יש נזילה באחד מהצינורות או בעיה אחרת במערכת האינסטלציה, חשוב לפתור את הבעיה הזו במהירות האפשרית. אגב, אנחנו כן יכולים לומר כי בעונות מסוימות בשנה החשש להתפתחות של עובש גובר. לכן, בחודשי החורף לדוגמא וכן הלאה, כדאי להשאיר חלון פתוח בשירותים למשל. כדי לצמצם את הלחות באוויר ולפגוע בהתפתחות של אותה בקטריה. באותה נשימה, כדאי לפתוח את הדלתות של הארון וכן הלאה. ככל שנצליח לייבש את החלל, כך העובש יתחיל לסגת באופן טבעי כמעט. אבל בגדול, אם אתם מתחילים לראות כתמים, נסו לטפל בבעיה מוקדם ככל הניתן. תמיד כדאי ללכת על הצד הבטוח בעניין הזה.

אז מה עושים כדי לנקות את הכתמים?

קודם כל, כאמור, מטפלים במקור הבעיה. בין אם יש בעיה עם האוורור של החדר או בעיה הקשורה למצבה של הצנרת. הרי אם ננסה לנקות את הכתמים אבל לא נטפל בשורש הבעיה, לא באמת נעשה שום דבר. שנית, כמובן, כדאי לקחת מסיר עובש. אנחנו יודעים, יש אינספור 'תרופות סבתא' לבעיה הזו. יש מי שבוחרים לקחת חומץ למשל או כל מיני תכשירים אחרים. אבל בשורה התחתונה, מסיר עובש מקצועי מומלץ יותר. קודם כל, כיוון שאותו מסיר עובש פשוט הורג את הפטריות עצמן. כך שגם אם נשאר כתם סורר אנחנו יכולים להבטיח כי הוא לא יתפשט. שנית, כך קל יותר לנקות את המשטח. כמובן, כדאי להשתמש בכפפות ובמטליות ניקוי טובות. רק קחו בחשבון כי תדרשו לזרוק אותן מאוחר יותר. רצוי לא להיכנס לחדר או למקום בו ביצעתם את הניקוי משהו כמו שעתיים לאחר מכן. כדאי להשאיר את החדר מאוורר עד כמה שניתן ולתת לחומרים האקטיביים לעשות את שלהם.

קרדיט-Photo by Jonas Denil on Unsplash