כותרת
> C;
1/1
גמלאים

מה עושים כשהשכר גבוה ועובר את תקרת ההפקדה לקרן פנסיה?

נהריה גמלאיםפורסם: 08.08.22 , 14:18ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לפי החוק במדינת ישראל תקרת ההפקדות בקרן הפנסיה מוגבלת. לכן, אם השכר שלכם עולה על 20,000 ₪ בחודש, כדאי שתכירו את האפשרויות העומדות לרשותכם וכיצד להשתמש בהן בתבונה.

מהי תקרת ההפקדות בקרן פנסיה ולמה צריך אותה בכלל?

קרן פנסיה רגילה (שבשפה המקצועית נקראת קרן פנסיה מקיפה) מהווה רכיב חיסכון ארוך טווח לתקופת הגמלאות ובנוסף מעניקה כיסויים ביטוחיים למקרה של פטירה או אובדן כושר עבודה. מאחר וקיימות קרנות פנסיה ברירת מחדל המציעות לקהל הרחב דמי ניהול נמוכים, זהו מוצר החיסכון הפנסיוני הפופולרי ביותר.

אחד מיתרונותיו הבולטים של אפיק חיסכון זה הוא הטבה ייחודית לקרנות הפנסיה, שאינה קיימת במוצרים הפנסיוניים האחרים (קופת גמל וביטוח מנהלים): בקרן פנסיה קיימת ריבית המובטחת הגבוהה ע"י המדינה: 4.86% צמוד מדד, על 30% מנכסי הפנסיה של כל חוסך, או על 60% מסך החיסכון לחוסכים בגיל 60 ומעלה. כלומר – המדינה ערבה לכך שלא יהיו הפסדים משמעותיים לקרן הפנסיה. לכן היא מגבילה את ההפקדות לקרן הפנסיה המקיפה, עד לשכר של כ- 20,000 ₪ בחודש (נכון לשנת 2022).

כיצד מחושבת תקרת ההפקדות?

המגבלה עומדת על הפקדה בגובה של 20.5% מפעמיים השכר הממוצע במשק. בשנת 2022 השכר הממוצע במשק עומד על 10,551 ש"ח לכן ההפקדה החודשית המרבית לקרן פנסיה מקיפה היא 4,326 ₪.

מה עושים אם מרוויחים יותר מ-20,000 ₪?

קיימות למעשה 2 אפשרויות להפקדה מעבר לתקרה, בהתאם לגובה השכר או בהתאם לגובה ההפקדות, שכל אחת מהן מתפצלת גם כן לתתי-אפשרויות.

1. אפשרויות פיצול לפי גובה השכר

פיצול ההפקדה בהתאם לגובה השכר כולל 3 תתי-אפשרויות:

א) קרן פנסיה מקיפה בשילוב קרן פנסיה משלימה

זוהי הדרך הפשוטה והנפוצה ביותר: מפקידים בקרן פנסיה מקיפה וכל מה שמעל התקרה עובר אוטומטית לקרן פנסיה משלימה (שנקראת לפעמים גם קרן פנסיה כללית). ההבדל ביניהן הוא שבקרן המשלימה אין ריבית מובטחת וגם אין הגבלה לגובה ההפקדה. שתי הקרנות מתנהלות אצל אותו גוף ניהול, ומקבלים 2 דוחות שנתיים נפרדים. יש לבדוק שבקרן המשלימה יש כיסוי למקרה אובדן כושר עבודה או לחלוטין שיש לכם ביטוח נפרד שמגן עליכם מפני מצב כזה.

שימו לב,– כל סכום שעולה על תקרת ההפקדות לקרן הפנסיה, עובר אוטומטית לקרן פנסיה כללית/משלימה. כמו כן לפעמים נפתחת קרן כללית באופן אוטומטי למי שמקבל בונוסים או תשלומים חד-פעמיים שאינם מופקדים באופן שוטף לקרן הפנסיה. מאחר וכל זה קורה בצורה אוטומטית, לפעמים החוסך כלל לא מודע לכך, ולעתים אף נגבים במסגרת הקרן הכללית דמי ניהול גבוהים מאוד, שלא לומר מקסימליים.

ב) קרן פנסיה מקיפה בשילוב קופת גמל

את הסכום עד התקרה תוכלו להפקיד בקרן מקיפה ואת השאר אם תרצו תוכלו להפנות לקופת גמל. מצד אחד, קופת גמל היא אפיק חיסכון שמציע שלל אפשרויות מגוונות של מסלולי השקעה וזהו יתרונות העיקרי, אך שימו לב שמצד שני אין כיסוי אובדן כושר עבודה ו/או ביטוח חיים על השכר המופרש לשם. כלומר, תאלצו לרכוש ביטוח בנפרד שיגן עליכם (אלא אם תבחרו להסתפק בכיסוי של קרן הפנסיה המקיפה).

ג) קרן פנסיה מקיפה בשילוב ביטוח מנהלים

לעתים סוכני הביטוח מציעים מסלול שמשלב בין שני אפיקי החיסכון הפנסיוניים האלה, אך לא תמיד זה משתלם. מומלץ לבחון אפשרות זאת היטב, כי בביטוח מנהלים דמי הניהול גבוהים מאוד.

2. אפשרויות פיצול לפי רכיבי ההפקדות

אחרי שדיברנו בפסקה הקודמת על אפשרויות הפיצול לפי גובה השכר, כעת נדבר על פיצול ההפקדה בהתאם לרכיבי ההפקדות.

חשוב לדעת שקיימים למעשה 3 רכיבים המופקדים לטובת החיסכון הפנסיוני שלכם: תגמולי עובד, תגמולים מעסיק ופיצויים. בחלוקה גסה יותר – תגמולים ופיצויים. את הרכיבים האלה ניתן לפצל באופן הבא:

את התגמולים ניתן להפקיד את הרכיב בזה בקרן המקיפה, כל עוד שכרכם אינו עולה על כ- 30,000 ₪. כך תוכלו ליהנות מתעריפים זולים על ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה, כי הם נכללים בתוך קרן הפנסיה המקיפה.

את הפיצויים תוכלו להפקיד בקופת הגמל כדי ליהנות ממגוון רחב של מסלולי השקעה. אך מעבר לכך, יש יתרון גדול בלהפקיד את הפיצויים לקופת גמל כי במקרה של פטירה חלילה, השארים יוכלו לקבל גם קצבה מקרן הפנסיה וגם תהיה להם קופה שיוכלו למשוך את כל מה שחסכתם בה בבת אחת (כלומר משיכה הונית).

עם זאת, יש לאפשרות זו חיסרון שכדאי להיות מודעים אליו: אי אפשר לשחרר את ההפקדות של הפיצויים לקופת גמל. במילים אחרות, אם חלילה תקלעו למצב של אובדן כושר עבודה, אמנם תקבלו מקרן הפנסיה קצבה של עד 75% משכרכם והיא תמשיך להפקיד עבורכם כספים לפנסיה במקומכם ובמקום המעסיק, אך רק את רכיב התגמולים. בנוגע לחלק של הפיצויים שבקופת הגמל אף אחד לא יפקיד כספים במקומכם או במקום המעסיק, ולכן קחו בחשבון שכדי שתהיו מכוסים, תאלצו לרכוש ביטוח מתאים.

אז מה כדאי לעשות?

זכרו שיש הבדלים מהותיים בדמי הניהול של קרנות הפנסיה (ובדגש על קרנות ברירת מחדל), ביטוחי המנהלים וקופות הגמל וגם בתשואות ובאלמנטים אחרים. כמו כן חשוב להבין מהם הצרכים הייחודיים שלכם: האם ביטוחים, מסלולי השקעה או התעסקות מינימלית בנושא. לכן כדאי לפנות לסוכן פנסיוני שיוכל לייעץ לכם בקבלת ההחלטה הנכונה.

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים ישמחו מאוד לעמוד לשירותכם. כבר למעלה מ- 20 שנה אנחנו מתמחים בעולם הפנסיוני ועובדים מול כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ. נשמח לערוך עבורכם השוואה יסודית ומעמיקה, ולהתאים עבורכם את הפתרון המשתלם ביותר. צרו קשר לפרטים נוספים עוד היום.


FREEPIK