כותרת
> C;
1/1
בריאות

מידע חיוני לקשיש סיעודי

נהריה בריאותפורסם: 30.03.23 , 09:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

העסקת עובד זר הפכה לנפוצה במיוחד בשנים האחרונות, בעיקר כאשר העובד מתמחה בעבודה בתחום ספציפי, החל ממטפלים סיעודיים ועד לעולם הבנייה ועוד רבים. בישראל, רשות ההגירה והאוכלוסין היא הגורם המקשר בין מי שמחפש עובדים זרים ובין אותם אנשי מקצוע המחפשים עבודה בישראל, אך אינם תושבי המדינה. מאמר זה יעסוק בהעסקת עובדים זרים עבור קשישים סיעודיים, הזקוקים לליווי וטיפול באופן שוטף על מנת לשמר את איכות חייהם ככל האפשר.

מי רשאי להעסיק עובד זר וכיצד מתנהל תהליך הגשת הבקשה?

תושב או תושבת קבע בגיל הפרישה, יורשו להעסיק עובד זר כאשר הזכאות לגמלת הסיעוד, תיקבע בהתאם להכנסה. סכום ההכנסה עצמו והשפעתו על גמלת הסיעוד, ישתנה בהתאם למצבו המשפחתי של האדם. למשל, במקרה בו שני בני הזוג סיעודיים, תחושב ההכנסה על פי כל אחד מבני הזוג בנפרד. החוק מגדיר אדם סיעודי כמי שזקוק לסיוע מאדם אחר בביצוע פעולות יום יומיות בתוך הבית או שזקוק להשגחה למען בטיחותו האישית ובטיחות סובביו.

במידה ואדם אינו שוהה בביתו:

  • יהיה זכאי במידה ושוהה בדיור מוגן.
  • יהיה זכאי אם שוהה במחלקה לעצמאיים או לתשושים במוסד סיעודי.
  • לא יהיה זכאי לגמלת סיעוד אם נמצא במוסד בו רוב הוצאות האחזקה ממומנות על ידי רשויות, משרדי ממשלה וגופים ציבוריים אחרים.
  • לא יהיה זכאי מי ששוהה במחלקה סיעודית, בבית חולים גריאטרי או מחלקה לתשושי נפש.

את הבקשה להעסקת עובד זר יש להגיש לרשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים. ניתן ואף מומלץ להיעזר בעו"ס מטעם לשכה פרטית, כדי לוודא שהטפסים מוגשים באופן מדויק ככל האפשר. הוועדה המייעצת תהיה רשאית לבקש מהאדם הנזקק לעבור בדיקות רפואיות או לקבל חוות דעת ולהגיש את תוצאותיהן, לצורך דיון בבקשה.

בסופו של דבר, אישור הבקשה יהיה תלוי בתוצאות מבחן תלות אשר נערך על ידי הביטוח הלאומי, בדרך כלל בביתו של המבקש. תוצאות המבחנים יימסרו על ידי ביטוח לאומי לרשות האוכלוסין וההגירה, כך שאין כל צורך לצרף אותן למסמכי הבקשה אותם יגיש המבקש עצמו.

היכן ניתן לאתר עובדים זרים?

עובד זר ניתן לאתר דרך לשכות פרטיות המחזיקות ברישיונות והיתרים מרשות האוכלוסין וההגירה. בנוסף, ישנן חברות סיעוד אשר עומדות כגורם מתווך בין האדם ובין לשכה פרטית אליה הן קשורות. אופציה נוספת היא לנסות לאתר עובד או מטפלת סיעודית אשר סיימו העסקתם אצל אדם אחר ועדיין מחזיקים בזכות חוקית לשהות בישראל. ניתן אף להביא לישראל עובד מוכר מחו"ל לאחר קבלת אישור מלשכה פרטית.

אמנם ישנן אופציות רבות, אך על מנת להבטיח אישור הבקשה בהקדם מומלץ תמיד להיעזר בגורם מקצועי אשר מכיר את התהליך מקרוב ויוכל לסייע לכם לא רק לקבל אישור מהיר, אלא גם לוודא כי העובד הזר שיגיע אליכם, מתאים בדיוק לצרכים והדרישות שלכם.