כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

מתכננים להציב עגורן? אלו חוקי הבטיחות שכדאי להכיר

נהריה חוק ומשפטפורסם: 28.06.21 , 09:55ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ענף הבנייה נמצא בתנופה מזה מספר עשורים ועמו התחומים הנלווים: ציוד בנייה, הנדסה, קבלנות, יזמות ועוד. בין הגורמים המרכזיים החשובים לקידום תנופת הבנייה נמצאים העגורנים. עגורנים, או "מנופים" בלשון העם, מהווים את ליבת מכשור הבנייה המאפשר התקדמות מהירה ותכנון חכם ויעיל של פרויקטים בעלי היקף ענק.

עם עומסי הבנייה ההולכים וגוברים, גם הלחץ על קבלנים מתגבר וכך גם הלחץ על העגורנים בעצמם. לחץ זה מוביל לא אחת לזלזול והתעלמות מנהלי בנייה חיוניים המיועדים לשמור על בטיחותם וחייהם של העובדים ובתמונה הכללית, על הצלחתם של פרויקטים. כדי להיות בטוחים שאתם עובדים על פי התקנות, ריכזנו עבורכם את חוקי הבטיחות העיקריים שכדאי לעבוד על פיהם. מאמר חובה לכל מפעיל עגורן ומנהל עבודה.

הקמה

משרד הכלכלה והתעשייה מפרט את הנהלים המדויקים להצבת מנוף במקום העבודה. על פי תקנות הבטיחות בעבודה (עגורני צריח) התשכ"ז-1966, נדרש להציב עגורן על תשתית יציבה. בהיעדר תשתית יציבה זו, על המקימים לוודא את קיומם של אמצעים נאותים שיבטיחו את בסיסו הבטוח של העגורן.

התאמה לתנאים

גם לאחר הקמת העגורן, נדרשים תנאים חיוניים בסיסיים להמשך עבודה. על העגורן לעלות בקנה אחד עם הקונסטרוקציה המיועדת להעמסת עומס נוסף. חיוני לוודא את אישורו של הקונסטרוקטור בנוגע לחוזק המבנה בנקודות הקשירה הספציפיות.

אישור חשמלאי

בין שהחיבור החשמלי הוא לחברת החשמל ובין אם לגנרטור, יש להבטיח לתקינות המפסק הראשי של העגורן. גם כאשר מדובר בעגורני צריח, חשוב לוודא כי החיבורים עומדים במתחים הרצויים וקיבלו את אישורו של חשמלאי מוסמך.

וידוא אי קיום ליקויים

ליקויים אופציונליים עלולים לגרום לסכנות בעלות השלכות אקוטיות. מסיבה זו, חשוב לוודא את תקינות יציבותו של העגורן, בוצעו הבדיקות הרלוונטיות להבטחת יציבותו של העגורן והתקבל אישור בל"ה לחוליות שהוספו, באם ישנן כאלה.

ביצוע בדיקות לא הורסות

בדיקות לא הורסות בעגורני צריח ועגורנים בכלל נועדו להבטיח את תפקודם התקין גם בעומסים גבוהים ובמצבים משתנים. מטרתן של בדיקות לא הורסות הינה מניעת ירידה בעובי הדופן, כיפופים ופגמים אחרים המבנה העגורן, במטרה לבדוק ולוודא את מצבו הבטיחותי.

לפיכך, גם לאחר קבלת האישורים הרלוונטיים להפעלת עגורני צריח ועגורנים אחרים, חשוב לבצע בדיקות בל"ה שייערכו על ידי בודק מוסמך לעגורני צריח כפי שזה מוגדר בחוק.

באמצעות מעקב אחר ההוראות הרלוונטיות ומילוי הוראות אלו בצורה מדויקת, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי אתם מקדמים את הפרויקט שלכם בבטיחות מלאה. חברת סקייליין תדאג ללוות אתכם מ-א' ועד ת' ומעניקים לכם את השירות המקצועי והמסור ביותר לפרויקטים ברמה בלתי מתפשרת.