כותרת
> C;
1/1
חינוך

נהריה , בצפון : תפילה להורדת גשם וחגיגות ה'סיגד' של יהדות אתיופיה

נהריה חינוךפורסם: 27.11.19 , 20:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
'אני גאה בפעילויות המחוזיות שמקיימים בתי הספר בצפון בנושא המרכז השנתי: 'ערבות הדדית ומעורבות חברתית'. זוהי פעילות מרתקת ומעוררת השראה עם הרבה מקוריות והדגשת הצבע הייחודי של כל בית ספר .
עשייה מכבדת ונוגעת שמקיפה את כל המגזרים וכל שכבות הגיל שהשבוע התמקדה והצטלבה במספר בתי ספר בחג 'הסיגד' הנפלא של בני העידה האתיופית . מרגש , נוגע ומחמם לב . אני מברכת הבוקר , מכאן , את אחינו עולי אתיופיה בברכת : "מלקם סיגד בהל' (חג סיגד שמח),! '
כך , מנהלת המחוז , ד''ר אורנה שמחון .
בביה"ס 'אבן שוהם' בנהריה שילבו השבוע התלמידים ומוריהם תפילה להורדת הגשם וקיימו פעילות שקישרה בין התפילה לגשם , לנושא השנתי ולחג 'הסיגד'. במסגרת זו תלמידים קיבלו "טיפה של מעורבות" מציין דובר המחוז , דויד גורלי .
חג ה'סיגד' ( סיגד: השתחוויה ) מסמל את הכמיהה לעלייה לארץ, ואת חידוש הברית של יהודי אתיופיה עם עמם ועם תורתם. מוסדות חינוך רבים בצפון מייחדים היום את הלמידה למורשת יהדות אתיופיה, לעושרה התרבותי והרוחני, לסיפורי הגבורה ומסירות הנפש, ולתרומת הקהילה למדינת ישראל.
בשנת הלימודים הנוכחית פועל המשרד כמשימה לאומית מהמדרגה הראשונה, לחיזוק תחושת השייכות של תלמידים יוצאי אתיופיה; להעמקת הזהות, התרבותית, האישית, הישראלית, ולטיפול שורש בכל תופעת ניכור, הדרה או גזענות.
מוסדות החינוך קיבלו מערכי שיעור עשירים ומגוונים, ובשעה 11:00 השתתפו מעל 500 בתי ספר במשדר אינטראקטיבי ייחודי, כדי ללמוד על החג, על מקורו ועל יהדות אתיופיה. המשדר הועבר בשידור חי, בהנחיית הזמרת איילה אינגדשט, ושולבו בו ראיונות עם דמויות מהקהילה, שאלוני טריוויה, ואפשרות ללמוד ביטויים בסיסיים באמהרית.
בנוסף, במשרד מרחיבים את התכנית "בית ספר להורים", תכנית לחיזוק מעורבותם ותרומתם של ההורים בתהליכי החינוך של ילדיהם, בגיל הרך. התכנית כוללת סדנאות להרחבת הידע, המיומנויות והשליטה בשפה, ובימים אלה נשלחה הודעות לרשויות המקומיות שישתתפו השנה בתכנית - בתקציב בסך 340,000 שקלים.
עוד יוזמות בנושא הסיגד וערבות ומעורבות התקיימו השבוע ב :
בית הספר היסודי ניצנים בכרמיאל , יצחק נבון יקנעם , נופים מגדל העמק , המגינים קריית שמונה , שרת נוף הגליל , בית זאב ויהלום , עפולה , פרוייקט חונכות בבית ספר כינר לכיתות א-ד בשיתוף נציגי המועצה שחונכים כיתות , בבית ספר הר נוף, טבריה בחרו שגרירי מפתח הלב תלמידי ו' לתת דגש במאבק להחזרתו של אורון שאול לישראל בכדי לכבד את זכרו ואת זהבה אימו החולה.
בבית הספר אורט אמירים בבית שאן כיתה ט מתקיים פרויקט גינון בין דורי המשלב לימוד חוויתי ועבודה חקלאית עם הסבתות בגיל השלישי.
בית ספר חט"ב אבן רושד, ג'דידה מכר קיימו תהלוכה להעלאת המודעות לסובלנות.
תלמידי תיכון טובא זנגריא הקימו מיני מסגד בבית הספר להנצחת זכרם של שני תלמידים מכיתתם.
תיכלול פעילות מחוזית : ד''ר שלום אדרי ודבורה בן ששון בסיוע צוות ההיגוי של תכנית השנתית יחד עם בת צברי ומירי אבני, הממונות במחוז על נושא התלמידים העולים .

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי

צילום באדיבות דובר משרד החינוך- דויד גורלי