כותרת
> C;
1/1
בריאות

נימול בכף הרגל

נהריה בריאותפורסם: 20.07.22 , 07:52ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

נימול בכף הרגל הפך לתופעה כה נפוצה וידועה עד כי כמעט כל אחד מכיר לפחות אדם אחד שחווה זאת באופן קבוע, ורובנו אף חווינו זאת בעצמנו. בין אם זה מישיבה ממושכת מול המחשב במשרד לאורך שנים, או אולי עקב תאונת דרכים וחבלה אקוטית. אולי זה בגלל מחלה ניוונית או התכווצויות שרירים כרוניות. לא משנה מדוע כרגע, העובדה היא שזה לא נעים, ויכול להגיע עד כדי כאבים ממשיים ומגבילים.

לכל בעיה יש את הפתרונות האפשריים שלה, בהתאם לאופי שלה ובעיקר למקור שלה. הנימול מסוכרת (נוירופתיה סוכרתית) לא יטופל באותן הדרכים כמו הנימול עקב בלט או פריצת דיסק, ושניהם לא יטופלו כפי שיטופל נימול על רקע גידול או קרע בעצב.

אז איך מטפלים במצבי נימול בכף הרגל?

לפני הכול, יש להבין מהו מקור הנימול. נימול היא תופעה עצבית, כך שכל נימול בכף הרגל, כמו גם כל נימול אחר בגוף, נובע ממצבים עצביים. אך ידיעה זו אינה פותרת אותנו ממחקר עמוק יותר, שכן עצם קיומו של נימול לא מצביע בהכרח על מצב של בעיה בעצב עצמו. יכול מאוד להיות, ולמזלנו הרב הרי שגם במרבית המקרים, המקור לבעיה הוא לא העצב עצמו, אלא גורם שמשפיע על העצב.

במילים אחרות, יש משהו שגורם לעצב לאותת למוח את האיתות שיוצר לנו את החוויה של נימול. אם זו סוכרת, יש לטפל בסוכרת, אם זה בלט דיסק, יש לטפל בבלט, אם זו מחלה עצבית, יש לטפל במחלה העצבית, וכן הלאה וכן הלאה.

כאשר הסיבה התגלתה, או לפחות החשד לסיבה התגלה (לעיתים החשד מתגלה כטעות ויש לחקור כיוונים אחרים), ניתן לגשת לטיפול, ואת זה עושים בכמה רמות ובכמה מישורים. הטיפול הראשוני, כפי שציינו, נועד לטפל בבעיה הראשונית, כלומר במקור שבכלל הוביל למצב זה. נכון, תאונת דרכים היא לא דבר שאפשר לקחת אחורה, כמו שאפשר למשל להפסיק את צריכת הסוכר (בסוכרת) ולקחת תרופות. אך בהחלט אפשר להבין מה קרה בתאונה, וכיצד זה גורם לנימול, ואז אפשר בהחלט לטפל.

ד"ר שלמה כהן כירופרקט מומחה

ישנם הרבה מאוד טיפולים במצבי נימול וכאב. נימול בכף הרגל ניתן לטיפול בדיקור סיני, בהידרותרפיה, בעיסויים, ואפילו בזריקות, אך ישנו טיפול אחד ייחודי במיוחד, טיפול שמכוון לשורש הבעיה, ברמה המכנית של הגוף – טיפול מבני שמגיע עד לעצם.

לא, אל תחששו, לא מדובר בהליך כירורגי שמגיע לעצם, אלא במניפולציות מנואליות לגמרי, תנועות ולחיצות מלאות בידע והבנה אנטומית ופיזיולוגיות, אשר נועדו לחלץ את האזור שממנו נובע הלחץ על העצבים שמעצבבים את כף הרגל שלכם, ולשחרר אותו מהמצב אליו הוא נקלע, ואתכם מהכאב אליו אתם נקלעתם. כאשר השרירים, העצמות, הגידים והרצועות יושבים בצורה אופטימלית כפי שהם נועדו, לרוב הנימול (וגם הכאבים) נעלמים מאליהם.

לפרטים נוספים - ד"ר שלמה כהן כירופרקט מומחה