כותרת
> C;
1/1
בריאות

ערמונית מוגדלת – ניהול תסמינים ושיפור איכות החיים

נהריה בריאותפורסם: 16.04.23 , 11:38ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

על בלוטת הערמונית ודאי שמעתם. הבלוטה קיימת בקרב גברים בלבד, היא נמצאת באזור האגן ממש מתחת לשלפוחית השתן, וחשיבותה לגבי פוריותו של הגבר היא אקוטית. במהלך חייו של הגבר, הערמונית עוברת פרץ גדילה ומכפילה את עצמה באופן משמעותי בתחילת גיל ההתבגרות. פרץ הגדילה השני מתחיל באמצע העשור השני לחיי הגבר, כאשר החל מאותו רגע היא תמשיך לגדול. מסיבה זו, גברים רבים מעל גיל 50 יחוו גדילת יתר של הערמונית.

ערמונית מוגדלת מהי?

כאשר בלוטת הערמונית גדלה ומתחילה ללחוץ על השופכה, נוצרים תסמינים כגון קושי במתן שתן, זרם חלש וצורך תמידי להתפנות. מצב זה נקרא ערמונית מוגדלת (Benign prostatic hyperplasia) והוא שכיח יחסית בקרב גברים בגיל ההתבגרות ומעלה. חשוב לציין כי לא מדובר במצב סרטני ועם זאת, מומלץ לפנות לטיפול רפואי אם חווים תסמינים כאלו, שכן הם עשויים להעיד גם על בעיות רפואיות אחרות.

לגבי תסמינים של ערמונית מוגדלת חשוב לציין הם עשויים להשתנות בחומרתם, אך כוללים לרוב קושי במתן שתן, זרם חלש, הטלת שתן תכופה מאוד בעיקר בשעות הלילה, תחושה של התרוקנות לא מלאה, טפטוף שתן לאחר מתן שתן, דלקות ועוד.

טיפול והתמודדות עם התופעה

תהליך האבחון נחשב מורכב, שכן חלק מהתסמינים תואמים מחלות אחרות הקשורות בערמונית. לכן, תהליך האבחון דורש בדיקה רקטלית לבחינת צורת הגידול והמרקם, בדיקת PSA לאבחון רמת החלבון בדם המעידה לעיתים על התפתחות סרטן הערמונית וכן אולטרסאונד לבחינת ממדי הבלוטה.

לרוב, אופן הטיפול יהיה תלוי בחומרת התסמינים ובבריאות הכללית של המטופל. במקרים מסוימים ייתכן שלא יהיה צורך בטיפול כלל, אלא במעקב בלבד לפחות בשלבים הראשוניים. עם זאת, אם התסמינים גורמים לאי נוחות משמעותית או משפיעים על איכות חייו של המטופל, ייתכן שיהיה צורך בטיפול הכולל תרופות, הליכים זעיר-פולשניים או ניתוחים.

בנוסף, ניתן להיעזר בטיפול טבעי ושמירה על תזונה מאוזנת כדי להקל על התסמינים. צמחים כגון: סרפד, סויה, זרעי דלעת ועוד יעשו פלאים. בשילוב עם תזונה בריאה העשירה במינרלים, ויטמינים, חלבונים וסיבים תזונתיים התסמינים יופחתו בהדרגה. כדי למנוע התפתחות דלקת בשלפוחית השתן, ההמלצה היא להקפיד על שתיית מיצי תפוחים וחמוציות טבעיים.

ניהול שגרת חיים תקינה ללא אי נוחות

ערמונית מוגדלת עשויה להשפיע לחלוטין על אורח חייהם של אלו הסובלים ממנה ולגרום לחרדה עד כדי הימנעות מפעילויות שונות. מצד שני, ישנם אלו אשר בעקבות התופעה משנים לחלוטין את הרגלי היום יום שלהם. משלבים פעילות גופנית, חיזוק שרירי הליבה ואף נעזרים במוצרי ספיגה אשר יאזנו ככל האפשר את השגרה ויאפשרו להם להמשיך כרגיל מבלי לחוש חרדה, לחץ או אי נוחות בעקבות המצב. זה אפשרי!

חשוב לציין כי בזכות הטכנולוגיה המתקדמת, כיום ניתן להצטייד בפדים ומוצרי ספיגה מיוחדים המיועדים למבוגרים, הסובלים מבעיות שונות הקשורות בשליטה בסוגרים. החל מערמונית המפעילה לחץ על שלפוחית השתן, בריחת שתן בקרב גברים ועוד. בזכות הפתרונות האלו ניתן לנהל אורח חיים אקטיבי ובמקביל להמשיך ולטפל בכל בעיה רפואית. והחדשות הטובות ביותר? הם בלתי נראים לסביבה!

ברוב המקרים לא מדובר בבעיה חמורה

כאשר בלוטת הערמונית גדלה, ברובם המוחלט כמעט של המקרים מדובר במצב נורמלי ושכיח. מעריכים כי מחצית הגברים מעל גיל 50 לוקים בה. המשמעות היא שגם אם אתם חשים בכאבים או קושי במתן שתן כמוזכר לעיל, אין כל צורך להילחץ! כמה בדיקות פשוטות ומהירות, טיפול מתאים ותוכלו לחזור לשגרת חייכם לא כאבים ואי נוחות.

קרדיט תמונה: pexels