כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

פסילת רישיון נהיגה

נהריה חוק ומשפטפורסם: 21.03.22 , 14:26ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

על פי חלק מכלל העבירות השונות אשר מנויות בפקודות התעבורה ניתן לומר כי קיימת ענישה אשר דוגלת בפסילה של רישיון הנהיגה. פסילה של רישיון נהיגה עשויה להיות מינימלית ביותר, עשויה להיות על תנאי ואף יכולה להינתן אם אדם הוציא רישיון לאחרונה וכמובן שגם יכולה להיות לצמיתות. למי הסמכות לפסול רישיון נהיגה אתם שואלים? במאמר הבא ריכזנו עבורכם את כל המידע הרלוונטי בנושא.
פסילת רישיון נהיגה - מה זה בעצם אומר?
פסילת רישיון נהיגה עשויה להיות פסילה אשר נקראת פסילה מנהלית, פסילה מטעם משרד הבריאות או לחילופין פסילה בגין שיטת הניקוד:
• פסילה מנהלית - מדובר למעשה בפסילה של רישיון הנהיגה, אשר אינה מתבצעת בעזרת סמכות שיפוטית. פסילה מנהלית ברוב המוחלט של המקרים ניתנת על ידי שוטר או לחילופין על ידי רשות הרישוי, אשר מפעילה שיקול דעת אשר ניתן לה לפי החוק. פסילה על ידי סמכות של שוטר עשויה להגיע החל משלושים ועד לתשעים יום, בהתאם לשיקול השוטר ונסיבות האירוע. במידה וניתנה פסילה מנהלית מטעם רשות הרישוי, ניתן לומר כי היא עשויה להיות גם לתקופה ארוכה יותר של עד לתשעה חודשים.
• פסילה מטעם משרד הבריאות - ישנם מקרים שונים בהם משרד הבריאות מחליט לפסול רישיון נהיגה עבור אותם נהגים אשר לדעתם אינם כשירים להמשך נהיגה מבחינה רפואית. מידע על מצב הנהג מתקבל מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ישירות אל משרד הרישוי. כך שלמעשה אנשים שהם אפילפטיים, אנשים בעלי בריאות לקויה או לחילופין אנשים בעלי בריאות נפשית לקויה, עשויים למצוא את עצמם באחד מן הימים ללא רישיון נהיגה.
• פסילה באמצעות שיטת הניקוד - לפי מה שכתוב בחוק, ישנן עבירות תנועה אשר בגינן, ללא כל קשר לקנסות ועונשים שונים אשר יהיו מוטלים על עובר העברה, ישנה מערכת לצבירת נקודות לרעתו של הנהג במשרד הרישוי. במידה והנהג הגיע למספר של מעל שלושים ושש נקודות, משרד הרישוי עשוי לפסול באופן אוטומטי את רישיון הנהג לתקופה של שלושה חודשים ולעיתים אף לתקופה ארוכה יותר.
האם ניתן לבטל פסילת רישיון נהיגה?
במידה ומדובר בפסילה מנהלית אשר ניתנה על ידי שוטר, ניתן לבטל אותה בעזרת פנייה לבית המשפט לענייני תעבורה. במידה ובית המשפט יוכיח כי הנהג שרשיונו נפסל אינו מסוכן לסביבה בכביש, בית המשפט יבטל את השלילה. פסילה של רישיון נהיגה בגין שיטת הניקוד גם כן ניתנת לביטול, את השלילה הזו תוכלו לבטל באמצעות פנייה לבית המשפט לעניינים מנהליים, יחד עם עתירה מנהלית אשר נוגדת את שיקול הדעת של משרד הרישוי במטרה כי בית המשפט יבחן את העתירה על הצד החיובי יותר.

תמונה: FREEPIK