כותרת
> C;
1/1
בריאות

שבוע 38 להריון – איך להתמודד עם כל העייפות הזו?

נהריה בריאותפורסם: 19.10.21 , 11:35ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

גוף האישה משתנה ברגע שבו החל ההריון, וכל מערכות הגוף מתגייסות ומתאימות את עצמן לצורכי האם והעובר. מלבד הבטן ההריונית הגדולה והעלייה במשקל, רוב הנשים סובלות מתופעות מוכרות שונות וביניהן הקאות ובחילות המאפיינות בדרך כלל את הטרימסטר הראשון, נפיחות בשדיים, תחושת אי נוחות כללית ותופעת העייפות.

במהלך ההריון גוף האישה מנצל את משאבי האנרגיה העומדים לרשותו, לכן רוב הנשים חוות עייפות מוגברת. העייפות הנלווית לתקופת ההריון היא תופעה טבעית וברוב המקרים הנשים ההרות סובלות ממנה בטרימסטר הראשון והשלישי. חשוב לציין כי הסיבה העיקרית לעייפות המרובה נובעת מעלייה משמעותית בכמות הדם בגוף האישה ובגלל קצב פעימות לב גבוה מהרגיל.

כמו כן, הגוף הזקוק לאנרגיה רבה מאיץ את פעילות מערכת העיכול כדי לקבל אנרגיה מסוכרים, והעייפות המרובה בהריון נובעת גם מהעומס הרב המופעל על מערכות גוף שונות כמו הכליות. מעבר לשינויים הגופניים אצל האישה, גם העובר צורך כמויות גדולות של ויטמינים ומינרלים והמאגרים בגופה מידלדלים והעייפות גוברת.

עייפות מרובה בשבוע ה-38

השבוע ה-38 להריון הוא בדיוק באמצע החודש התשיעי, והלידה הולכת ומתקרבת בצעדי ענק. בשלב זה של ההריון האישה עסוקה במחשבות על הלידה המתקרבת וכמובן שהיא עסוקה במחשבות על ההורות המאתגרת לאחר הלידה. בחודש ה-9 להריון הנשים סובלות מהבטן הענקית, מקשיי נשימה ומתחושה כללית לא נוחה. בלילות הן מתקשות להירדם בגלל הבטן העצומה והמיחושים באזור הגב, המפשעה והרגליים, קשה להן למצוא תנוחה נוחה לשינה, והלילות הופכים לארוכים במיוחד וגם הימים לא נגמרים.

כדאי לדעת כי בטרימסטר האחרון להריון ראשו של העובר יורד ומתמקם לכיוון מטה, שינוי התנוחה של התינוק משפיע על הבטן ההריונית והיא צונחת מטה, וכך למעשה קל יותר לנשום וגם הלחץ על הקיבה פוחת, אך התנוחה של העובר גורמת לביקורים תכופים בשירותים ולעיתים האישה עלולה לסבול מזרמים ברגליים כאשר העובר זז ומפעיל לחץ על עצב מסוים.

העובר בשבוע ה-38 להריון שוקל בממוצע 3.5-3 ק"ג, היקף ראשו מגיע ל-34 ס"מ פחות או יותר, ואורך גופו הוא כ-50 ס"מ, לכן צפוף לו ברחם ובשלב זה קצב גדילתו איטי יותר.

בחודש ה-9 להריון חשוב לשים לב לתסמינים שיכולים להעיד על רעלת הריון, התסמינים הנפוצים ביותר הם כאבי ראש, נפיחות באזור הפנים, ראייה מטושטשת ועייפות מרובה. בשלב זה מתחילים גם צירונים ויש לעקוב אחר תדירותם ולהגיע לבית החולים כאשר הם הופכים לצירים סדירים בהפרשים קצרים.

טיפים לנשים בשבוע 38 להריון

שבוע 38 להריון מציין כי העובר מוכן לצאת לעולם ולמעשה הלידה יכולה להתרחש בכל יום. נשים הרות הסובלות מעייפות מוגברת בשבוע ה-38 בפרט ובהריון בכלל, יכולות ליישם את הטיפים הבאים שיסייעו להן להרגיש טוב יותר:

  • חשוב ללכת כדי להזרים דם וחמצן לרגליים.
  • בזמן מנוחה ושכיבה כדאי להרים רגליים למעלה.
  • מומלץ להקפיד על עיסוי הפרינאום.
  • יש ללגום מים בכל הזדמנות.
  • חשוב לשים לב לסימני הצירים בשבוע 38 להריון, במיוחד אם זה הריון רב עוברי.
  • להכין תיק לבית חולים ואפשר לחשוב על שם לתינוק/ת.
  • להרבות במנוחה ולאגור כוחות לקראת הלידה והמעבר להורות.

FREEPIK