כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

מהו טופס 161 ולמה הוא כל כך חשוב

נהריה חוק ומשפטפורסם: 24.09.20 , 18:17ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

טופס 161 הינו טופס אותו נותן המעסיק לעובד, בסיום העבודה. מדובר בטופס חשוב בשל העובדה כי הוא מפרט את מענקי הפרישה כמו גם היתרה אותה צברתם בקופת הפיצויים שלכם, ולכן הוא מהווה מסמך מחייב כלפי רשות המיסים. אולם, מדובר במספר טפסים כאשר החשוב ביותר הינו טופס 161ד'.

טופס 161 – כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

בעת סיום העבודה, יגיש לכם המעסיק טופס 161. מדובר בטופס המאושר ע"י רשות המיסים בישראל, והוא נועד לפרט כלפי העובד את סך כספי הפיצויים כמו גם סכומי ההשלמה מטעם המעסיק, וזאת מתוך מטרה להגיש את הטופס לרשות המיסים לצורך התחשבנות המיסוי בתהליך הפרישה, קרי סיום עבודה. כאשר אתם מקבלים את הטופס, השלב הבא הוא למלא את טופס 161 א' בכדי למשוך את הכספים המפורטים בטופס, בהתאם לתשלום החייב במס. אולם, בעת הגעה לגיל הפרישה נדרש למלא את טופס 161 ד אשר הוא הטופס החשוב ביותר, וזאת בשל היותו טופס לקיבוע זכויות לאחר גיל היציאה לפנסיה – נשים בגיל 62 ואילו אצל גברים 67. למעשה, במסגרת מילוי הטופס תתבקשו לציין כיצד תרצו לנצל את תקרת ההון אותו חסכתם, תוך ניצול של תיקון 190. תיקון 190 הוא למעשה חלק מתיקון לפקודת מס הכנסה אשר אושר בשנת 2012, והוא נועד לעודד את ציבור החוסכים לצבור את הכספים בקרנות הגמל כמו גם ההשקעה, ולאחר גיל היציאה לפרישה לקבל הטבות מס מפליגות.

מה חשוב לדעת אודות טופס 161 ד?

טופס 161 ד הוא טופס חשוב, בשל היותו מרכיב חיוני בתהליך של קבלת פטור מתשלום מס. את הטופס מגישים לפקיד השומה, ובהתאם לכך לבדוק את הזכאות לפטור מתשלום מס, בהתחשב בנתונים האישיים שלכם. למעשה, הטופס מתייחס לפטור מתשלום מס בעבור קצבה מזכה. קצבה מזכה היא למעשה הקצבה אותה מקבלים מהמעסיק או קרן הפנסיה, כאשר ניתן לקבל זכאות בעבור תשלום מס בעבור הזכה בעת הגעה לגיל הפנסיה (או בשל פרישה מוקדמת) . גובה התקרה המזכה נכון לשנת 2020 עומד על 8,510 ₪. בשל כך, נדרש ליצור קשר עם איש מקצוע המתמחה בתחום, וזאת לצורך מילוי הטופס.

מדוע חשוב למלא את הטופס באמצעות מומחה לתחום?

למעשה, לא מעט פורשים טועים במילוי הטופס ובהתאם לכך מידת זכאותם מוטלת בספק, מה שגורר בסופו של דבר תשלום מס גבוה. על כן, באמצעות התייעצות עם איש מקצוע המומחה לתחום ניתן להגיש את הטופס ובהתאם לכך לבחון את מידת הזכאות בהתאם לתיקון 190 כמו גם גובה שיעור הפטור אותו ניתן לקבל בעבור קצבה מזכה. על כן, מילוי של טופס 161 ד צריך להתבצע באמצעות ליווי מקצועי ופיננסי, כך שתוכלו לממש את זכותכם כמו גם לקבל פטור מתשלום מס, לצורך מקסום הכספים אותם תקבלו דרך המעביד, קרן הפנסיה, קרן השתלמות או קופת גמל.