כותרת
> C;
1/1
התפתחות אישית

השינוי ההתנהגותי שמוביל לשינוי תפישתי

נהריה התפתחות אישיתפורסם: 10.09.21 , 09:43ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

ורד גרנדיר פרוכטמן, מאמנת מנטלית ומנחת קבוצות בגישה המשלבת NLP, גשטלט ודמיון מודרך, יוצאת בקמפיין מימון המונים לספרה "מציאת היהלום הפנימי - מודל ארבעת הקודקודים", המאפשר ליצור הרגלים מעצימים ודפוסים חדשים בעזרת תרגילים וכלים משולבים

המשימה המורכבת והקשה ביותר של אדם היא לחולל שינוי בעצמו ובדפוסי התנהגותו מתוך בחירה, הלוא כולנו סיגלנו דפוסי התנהגות אוטומטיים. לא פעם אנחנו נדרשים לזעזוע גדול במציאות חיינו על מנת להניע שינוי וכולנו נעדיף לדייק את עצמנו התנהגותית, מנטלית וויזואלית ללא צורך ברעידת אדמה מנטלית. לצורך כך פיתחה ורד גרנדיר פרוכטמן, מאמנת מנטלית ומנחת קבוצות בגישה המשלבת NLP, גשטלט ודמיון מודרך, כלים אימוניים לתרגול והטמעה יומיומיים של דפוסי התנהגות חדשים.

בימים אלו היא יוצאת בקמפיין מימון המונים לספרה החדש "מציאת היהלום הפנימי - מודל ארבעת הקודקודים", המאפשר ליצור הרגלים מעצימים ודפוסים חדשים ע"י תרגילים וכלים משולבים שבעזרתם ניתן ללטש את היהלום הפנימי הגלום בנו.

ורד גרנדיר פרוכטמן החלה לפתח בעשור האחרון מודל מציאת היהלום הפנימי לזיהוי חוזקות, וכיום אפשר למצוא אותו במאמרים שכתבה לאורך התקופה ובמאגר התוכניות הבלתי פורמליות של משרד החינוך, תוכנית מס' 5420. היא עוסקת כיום בהנחיית קבוצות, באימון אישי וקבוצתי, בייעוץ זוגי ובהעצמה אישית למבוגרים ולבני נוער על פי המודל שבפיתוחה. כמו כן, היא מרצה וכותבת מאמרים בנושא, כשהיא חורטת על דגלה את ייעודה בזיהוי ובפיתוח היכולות הגלומות בבני אדם, גדולים וקטנים, בגרסה ייחודית לכל אחד ואחת מהם.

לדבריה, מודל ארבעת הקודקודים מאפשר חקירה עמוקה וזיהוי יסודות הפוטנציאל הגלום בנו ומיועד למי שמחפש לעצב גרסה מדויקת יותר של עצמו ולחולל שינוי תפיסתי והתנהגותי: מציאת היהלום הפנימי למציאת זוגיות ותחזוקת זוגיות, לבניית דימוי עצמי גבוה, לניהול ולשינוי קריירה, לניהול כעסים וגם לילדים ולבני נוער. "אני משלבת את המודל בכל תחומי הטיפול והאימון בהם אני עוסקת ובהם: זוגיות ותחזוקת זוגיות, ליווי למציאת זוגיות ובניית דימוי עצמי גבוה. אני בסך הכל אומרת את האמת הפשוטה: הנשמה מתגוררת בתוך הגוף, שמהווה שער הכניסה לנפש ולאישיות על כל גווניה. אין כל בושה בעיסוק בנראות שלנו, כל עוד היא משפיעה על הנפש ומעצימה את האישיות ואת הרושם הראשוני שלנו על הסביבה".

המודל הייחודי של ארבעת הקודקודים התהווה והתגבש במוחה לפני כחמש שנים, במהלך שחיית בוקר בבריכה, ובמשך כשנה עסקה בכתיבתו ובפיתוחו. בהמשך החלה להעביר הרצאות וסדנאות בארגונים ובגופים שונים. היא לא חדלה לפתח כלים אימוניים המאפשרים לאנשים להיות המאמנים של עצמם, ובהם: ערכות לאימון אישי בנושא מציאת היהלום הפנימי וליצירת דפוסים חדשים: "ההוויה השבועית שלי", "פיתוח חוסן מנטלי לילדים", "פיתוח חוסן מנטלי למבוגרים" ו"אני מאפשר לעצמי להיות מדויקת יותר", ושלוש חוברות תרגול שנתיות ליצירת שינוי, שייצאו לאור יחד עם ספרה: "לאסוף רגעי אושר – להעלאת מפלס האושר", "אמנות ניהול כעסים – תרגול השליטה העצמית" ו"פיתוח שריר החשיבה החיובית – לעיצוב גישת חיים אופטימית".

כאמור, שתי קבוצות שונות של מוצרים שהיא פיתחה מאפשרות שינוי התנהגותי שיוביל לשינוי תפישתי: ערכות לתרגול מצבי תודעה למחזורים של 6 חודשים וספרונים לעיצוב דפוסי חשיבה והתנהגות – לתקופה של 365 ימים.

ארבע הערכות מסייעות ביצירת דפוסים מעצימים ומאפשרות תרגול יומיומי ופרידה מהרגלים ישנים ומעכבים לטובת הרגלים מעצימים, על פי ארבעת קודקודי היהלום: קודקוד הנראות – האחראי על נראות הגוף, דימוי עצמי ויצירת רושם ראשוני, קודקוד הקול – קודקוד התקשורת עם עצמנו ועם הסביבה המתקיים ב-3 ערוצים, קודקוד המשאבים – קודקוד המכיל את הכישרונות, היכולות והנטיות המולדות שלנו, וקודקוד הערכים – ערכים מהווים חיבור אנושי לסביבתנו.

כל ערכה מכילה 24 מגנטים ועליהם מודפסים 24 מצבי תודעה: 6 לכל קודקוד, כשלכל קודקוד יש צבע משלו: נראות – ורוד, קול – צהוב, משאבים – ירוק וערכים – כחול. צריך לבחור מצב תודעה שבועי ולתלות על המקרר או בכל מקום מרכזי אחר בבית או במשרד, על מנת שיהווהmemo , תזכורת לתודעה. את אותן בחירות צריך להטמיע בהתנהגות יומיומית בחיינו. בערכה יש גם יומן לניהול מצבי התודעה שיאפשר תהליך שינוי והתחזקות אפקטיבי תוך תיעוד הדרך.

כל אחת ואחד מוזמן/ת לבחור את הערכה הראשונה שלו/ה:
ההוויה השבועית שלי
– תרגול שבועי בסבבים של 24 שבועות ליצירת הרגלים מעצימים ולעיצוב מסר אישי ותודעתי.
פיתוח חוסן מנטלי למבוגרים – תרגול שבועי בסבבים של 24 שבועות ליצירת חוסן מנטלי ולפיתוח תחושת מסוגלות.
פיתוח חוסן מנטלי לילדים – תרגול שבועי בסבבים של 24 שבועות ליצירת הרגלים מעצימים ולתחושת מסוגלות בקרב הילדים שלנו.
אני מאפשרת לעצמי להיות מדויקת יותר – תרגול שבועי בסבבים של 24 שבועות לנשים בלבד, לעיצוב הגרסה המדויקת של האישה שתרצי להיות.

שלושת הספרונים מלווים את הפרקים המובילים בספר "מציאת היהלום הפנימי ומודל ארבעת הקודקודים" מאת ורד גרנדיר פרוכטמן – מודל מעשי בשפה אימונית שיוביל לעיצוב גרסה חדשנית ומלוטשת שלכם מתוך זיהוי הכישרונות והנטיות שלכם. המפתח למימוש עצמי טמון במודל המופיע בספר: יוצרים הרגלים מעצימים ודפוסים חדשים באמצעות תרגילים וכלים המשולבים בסוף כל פרק ובמקבלים באמצעותם הזדמנות ללטש את היהלום הפנימי הגלום בנו.

הספרונים מאפשרים שינוי תפישתי תוך יצירת תרגול מצב התודעה. הכתיבה מאפשרת תיעוד של תהליך השינוי, ובסוף השנה מגלים שכתבתם את תסריט חייכם, משום שבחרתם להתחייב לתהליך ולתעד אותו. קל לחוש כמיהה לשינוי וקשה להוביל אותו, התחייבות שינוי הרגלים תוביל לשינויים גדולים.

לדברי ורד, חשוב לזכור כי משימת חייו של אדם, שזיהה את קודקודיו, היא לשמור על איזון ביניהם כמו להטוטן בקרקס. זאת על מנת לאפשר לעצמו את המופע הססגוני של הפוטנציאל שלו על ארבעת קודקודיו במסלול חייו.

עוד מילדות נמשכה ורד למברשות ולצבעים ובלטה בכישרון הציור, בעיקר של פורטרטים נשיים. אמה הציעה לה ללמוד איפור, לאחר שנתקלה במקרה במודעה בעיתון שהציעה קורס איפור. "לא היה עבורי דבר טבעי מלצייר פניהן של נשים – אבל בצורה שונה", אומרת ורד ומודה שהייתה לה הזכות להפוך תחביב למקצוע. עם סיום לימודי האיפור, פרצה מלחמת המפרץ שהביאה איתה הזדמנות גדולה. באקדמיה לאיפור בה למדה התקבלה פנייה בהולה מערוץ 2 הניסיוני למאפרת, שתגיע על מנת להחליף מאפרת קבועה שהייתה בהריון וסבלה מהתקף חרדה. "במעבר חד ומפתיע עברתי מהאקדמיה לאיפור לאולפני הרצליה, כמאפרת טלוויזיה במהדורת החדשות שסיקרה את המלחמה. לאחר כמה ימים הפכתי למאפרת האישית של מגישת המהדורה המרכזית דאז אורלי יניב. כשהמלחמה הסתיימה היא הודיעה לי שאהיה המאפרת האישית שלה. במשך שנים עבדתי כמאפרת טלוויזיה בתוכניות רבות. במקביל, פניתי ללימודים אקדמיים המשלבים תיאטרון והוראה. כסטודנטית בסמינר הקיבוצים המשכתי להתפרנס מהאיפור, ואף השתלבתי כמרצה מובילה באקדמיה לאיפור בה למדתי".

לאחר סיום לימודי תואר ראשון בלימודי בימוי תיאטרון, עבדה ורד כמנהלת הצגות בתיאטרון הלאומי "הבימה". למרות שהייתה אחראית על הפקות גדולות, היא נזקקה להשלמת הכנסה כמאפרת טלוויזיה. השכר שהרוויחה כמאפרת היה כפול ומכופל מזה שהעניקה לה הכשרתה האקדמאית. כאמור, בהמשך עזבה את הארץ עם בן-זוגה דאז לניו-יורק והפכה למאפרת מבוקשת בקרב דוגמניות ושחקניות ידועות. "בשנים אלו התחילה להיצרב אצלי התובנה שייעודי בחיים שונה מזה שאני עוסקת בו. הבטחתי לעצמי שכשאחזור לארץ ארצה לעסוק בהעצמה אישית ואסייע לאנשים להתחזק ולהתחבר ליופיים הפנימי והחיצוני".

בתום יותר משבע שנים בניו-יורק, החליטה לבחור בבית ובמשפחה על פני הקריירה. חודשיים לאחר שמלאו לה 36, היא שבה ארצה ברגשות מעורבים ובתחושת החמצה. כעבור שנתיים הכירה את בעלה השני, ויחד עם בנותיו הבכורות מנישואיו הראשונים הם הקימו תא משפחתי חם ואוהב והביאו לעולם זוג תאומים. "הבנתי שהחיים שחייתי עד אז לא יספקו אותי עוד ושקיימים בי משאבים רבים ויכולות אדירות, שלא באו לידי ביטוי עם השנים. עם עולם האופנה תמיד היו לי יחסי אהבה-שנאה. זה היה מקור פרנסה מכובד שאפשר לי קריירה חובקת עולם, אך קוד הנראות האכזר שלו הותיר אותי תמיד בודדה בתוכו, שקופה ובלתי נראית".

"חרטתי על דגלי לעשות כל שביכולתי על מנת להעצים אנשים, ללמד אותם לאהוב את עצמם – מחזותם החיצונית ופנימה. המטפלת שבי למדה לסמוך על האינטואיציה וחושיי החדים הם שמסייעים לי להתאים כלים נכונים עבור כל מטופל מתוך ארגז הכלים הגדול שברשותי. האיפור הוא תחום אמנותי, שאפשר לי לצייר את פניהן של הנשים שאיפרתי, לזהות את יופיין ולהדגישו. באמצעות האיפור הבנתי לעומק ששער הכניסה לנפש תחילתו בנראות ובדימוי העצמי של כל אדם. הוצאתי לאור ספר באנגלית בשם: Make Up Is Not Just About Color"", שנמכר באמזון ועוסק בקשר שבין טיפוח להצלחה. קודקוד הנראות התהווה ממציאת קשר זה, ובעקבותיו התהוו הקודקודים האחרים. קודקוד הנראות והדימוי העצמי, שנולד ראשון מחיבור בין עולם האופנה לעולמות הטיפול. אחר כך התהוו קודקוד הקול שלי, קודקוד המשאבים והכישרונות וקודקוד הערכים האישיים".

לרכישת הספר, הערכות לאימון אישי וחוברות התרגול של ורד גרנדיר פרוכטמן:
https://headstart.co.il/project/62881

ורד גרנדיר פרוכטמן, צילום ישראל כהן (1)